[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Zužuje-li nachlazení větší dítě či dospělého, může se vysmrkat, propláchnout nos speciální konvičkou s mírně slaným roztokem a také použít kapky či spreje, které uvolní nos a zmenší otok infikovaných sliznic – a hned je lépe na světě! Ale co miminko, maličký kojenec, který většinu dne leží, neumí se vysmrkat, neumí si říct o pomoc a když má hlad, nemůže se kvůli ucpanému nosíku ani v klidu najíst.
Nachlazení totiž komplikuje sání, miminko lapá po dechu, a krmení se tak stává činností nepříjemnou a nesmírně náročnou. Jak děťátku ulevit, jak zmírnit problémy a pomoci mu nepříjemné období co možná nejklidněji překonat?
Pochopitelně pomohou léky z lékárny a samozřejmě i nezbytná odsávačka hlenů, pomocnou ruku však může nabídnout i příroda v podobě aromatických silic (tj. éterických olejů) z bylin, keřů a stromů.
Silice se vyrábějí destilací, macerací či lisováním z dané rostliny a bývají velmi koncentrované. Například k výrobě jednoho kila vzácné silice z růží je zapotřebí přibližně čtyř tun růžových okvětních lístků.
V obchodech pak silice zakoupíte v malých lahvičkách s velmi aromatickým obsahem, avšak pozor! Oleje kupujte od zavedených firem, na lahvičce by pak měly být uvedeny tyto údaje: český i latinský botanický název rostliny, země sběru rostliny a popř. i způsob pěstování (např. bio).
Důležitá je i zmínka o tom, že je olej vhodný do saun a k masážím. Levné (syntetické) vonné oleje se pro léčebné účely naprosto nehodí!
Ne všechny silice (éterické oleje) jsou vhodné k používání u kojenců do jednoho roku. Profesionální aromaterapeuté v tomto případě doporučují jako desinfekci vzduchu a úlevu při rýmě a nachlazení používat tyto tři silice: eukalyptus (E. radiata je vhodnější než E. globulus), čajovník a levanduli. A jak konkrétně tyto tři voňavé pomocníky využívat?
Přední odbornice na aromaterapii Valerie A. Worwood maminkám doporučuje, aby si do malé lahvičky nejprve připravily tzv. synergickou směs těchto tří olejů v poměru 1:1:1 (např. 20 kapek od každého oleje). Tuto směs lze skladovat několik měsíců, není nutné ji ihned všechnu použít. A jak konkrétně se tento aromatický „koktejl“ používá?
Avšak pozor, vždy přesně dodržujte jemné dětské dávkování, dětský nosík, sliznice i pokožka jsou mnohem jemnější, prostupnější a citlivější než ty naše!
Eukalyptus (správně česky blahovičník) má protizánětlivé, antiseptické, mírně antibiotické a analgetické účinky.
Čajovník (tea tree) disponuje výraznými protibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. (U větších dětí a dospělých jej lze v malém množství používat přímo na pokožku.)
Levandule je mírné přírodní antibiotikum, antiseptikum, antidepresivum, sedativum a také povzbuzuje imunitní systém. Při aplikaci na pokožku hojí popáleniny, podporuje regeneraci a zabraňuje tvorbě jizev. U větších dětí a dospělých ji lze v malém množství používat přímo na pokožku. Skvěle se odvděčuje jako desinfekce, repelent a hlavně při drobných popáleninách.
POZOR: U kojenců nikdy nepoužívejte neředěné éterické oleje přímo na pokožku! Ostatně i u dospělých je s výjimkou několika málo silic aplikace přímo na kůži naprosto nevhodná! K přímému ošetření (masáže) se silice přidávají do tzv. nosných panenských olejů (mandlový, olivový, slunečnicový, jojobový apod.)