Maminka.czZdraví

Tři voňaví pomocníci při dětském nachlazení: Eukalyptus, čajovník a levandule

7. 11. 2017
Tři voňaví pomocníci při dětském nachlazení: Eukalyptus, čajovník a levandule | istockphoto.com
Tato voňavá trojice sice přímo neléčí, ale výrazně pomáhá, uvolňuje, ulevuje a provoňuje… Jak ji používat?

Zužuje-li nachlazení větší dítě či dospělého, může se vysmrkat, propláchnout nos speciální konvičkou s mírně slaným roztokem a také použít kapky či spreje, které uvolní nos a zmenší otok infikovaných sliznic – a hned je lépe na světě! Ale co miminko, maličký kojenec, který většinu dne leží, neumí se vysmrkat, neumí si říct o pomoc a když má hlad, nemůže se kvůli ucpanému nosíku ani v klidu najíst.

Nachlazení totiž komplikuje sání, miminko lapá po dechu, a krmení se tak stává činností nepříjemnou a nesmírně náročnou. Jak děťátku ulevit, jak zmírnit problémy a pomoci mu nepříjemné období co možná nejklidněji překonat?

Jemní pomocníci

Pochopitelně pomohou léky z lékárny a samozřejmě i nezbytná odsávačka hlenů, pomocnou ruku však může nabídnout i příroda v podobě aromatických silic (tj. éterických olejů) z bylin, keřů a stromů.

Silice se vyrábějí destilací, macerací či lisováním z dané rostliny a bývají velmi koncentrované. Například k výrobě jednoho kila vzácné silice z růží je zapotřebí přibližně čtyř tun růžových okvětních lístků.

V obchodech pak silice zakoupíte v malých lahvičkách s velmi aromatickým obsahem, avšak pozor! Oleje kupujte od zavedených firem, na lahvičce by pak měly být uvedeny tyto údaje: český i latinský botanický název rostliny, země sběru rostliny a popř. i způsob pěstování (např. bio).

Důležitá je i zmínka o tom, že je olej vhodný do saun a k masážím. Levné (syntetické) vonné oleje se pro léčebné účely naprosto nehodí!

Jak na nachlazení přírodní léčbou? Pomůže homeopatie i aromaterapie

Silná trojka: Eukalyptus, čajovník a levandule

Ne všechny silice (éterické oleje) jsou vhodné k používání u kojenců do jednoho roku. Profesionální aromaterapeuté v tomto případě doporučují jako desinfekci vzduchu a úlevu při rýmě a nachlazení používat tyto tři silice: eukalyptus (E. radiata je vhodnější než E. globulus), čajovník a levanduli. A jak konkrétně tyto tři voňavé pomocníky využívat?

Přední odbornice na aromaterapii Valerie A. Worwood maminkám doporučuje, aby si do malé lahvičky nejprve připravily tzv. synergickou směs těchto tří olejů v poměru 1:1:1 (např. 20 kapek od každého oleje). Tuto směs lze skladovat několik měsíců, není nutné ji ihned všechnu použít. A jak konkrétně se tento aromatický „koktejl“ používá?

  • Při rýmě nakapejte na noc do odpařovače 3 kapky směsi pro lepší spánek a klidné dýchání. Na den použijte opět 3 kapky pro uvolnění nosu a desinfekci vzduchu.
  • Nemáte-li odpařovač, kápněte 2 kapky na vatičku a umístěte ji k postýlce.
  • Směs lze nakapat i na mokrou vyždímanou plenu, kterou dáte přes topení.
  • Směs můžete použít preventivně také do aromalampy, k desinfekci vzduchu ji ocení zvláště v početných rodinách se školními a školkovými dětmi.
  • Valerie A. Worwood dále doporučuje: „2 kapky synergické směsi nakapejte do 12 ml panenského rostlinného oleje; namasírujte dítěti záda a hrudníček…“ U dětí s citlivou pokožkou a atopiků tuto proceduru raději nedělejte.

Avšak pozor, vždy přesně dodržujte jemné dětské dávkování, dětský nosík, sliznice i pokožka jsou mnohem jemnější, prostupnější a citlivější než ty naše!

A co vlastně eukalyptus, čajovník a levandule umí?

Eukalyptus (správně česky blahovičník) má protizánětlivé, antiseptické, mírně antibiotické a analgetické účinky.

Čajovník (tea tree) disponuje výraznými protibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. (U větších dětí a dospělých jej lze v malém množství používat přímo na pokožku.)

Levandule je mírné přírodní antibiotikum, antiseptikum, antidepresivum, sedativum a také povzbuzuje imunitní systém. Při aplikaci na pokožku hojí popáleniny, podporuje regeneraci a zabraňuje tvorbě jizev. U větších dětí a dospělých ji lze v malém množství používat přímo na pokožku. Skvěle se odvděčuje jako desinfekce, repelent a hlavně při drobných popáleninách.

POZOR: U kojenců nikdy nepoužívejte neředěné éterické oleje přímo na pokožku! Ostatně i u dospělých je s výjimkou několika málo silic aplikace přímo na kůži naprosto nevhodná! K přímému ošetření (masáže) se silice přidávají do tzv. nosných panenských olejů (mandlový, olivový, slunečnicový, jojobový apod.)

VIDEO: Který olej je vhodný na masáže miminek

Aromaterapie: Tajemná síla vůně
S bylinkami u dětí zacházejte opatrně. Při nachlazení pomůže lípa nebo mateřídouška
Jak rozeznat zánět nosohltanu od rýmy? U obou je důležité správné smrkání
Témata: Zdraví, Zánět nosohltanu, Levandule, Nepříjemné období, Odsávačka, Koktejl, Školní dítě, Dobrý spánek, Ucpaný nosík, Přírodní antibiotikum, Malá lahvička, Nachlazení, Přední odbornice, Početná rodina, Maličký kojenec, Roztok, Olej, Pokožka, Protizánětlivý účinek, Éterický olej, Nosohltan, Aromatická silice, Imunitní systém, Repelent, Kapka

Mohlo by vás zajímat
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly

Horoskopy

Váhy Jakmile se týden přehoupne do své druhé poloviny, nic se pro vás nezmění. Stále bojujete s nemilou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Xenie, Oxana, Oda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné