Maminka.czTipy na čtení

Třikrát o dospívání: Tipy na super knížky pro vaše dcery. A nejen pro ně

Radka Wallerová 22.  2.  2021
Možná dokážete se svou dcerou o dospívání a všech těch tělesných a psychických změnách mluvit bez jakýchkoli zábran. Ale možná vám to tak úplně nejde. Nebo máte dceru, která si o tom chce něco přečíst a pak se případně doptat. S radostí vám doporučujeme tři povedené knížky, které by jí mohly přijít vhod.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Povedený název, pěkné zpracování včetně toho výtvarného, spousta informací. To je Teena aneb Skutečný průvodce pro holky – neotřelá kombinace deníkových záznamů třináctileté, respektive čtrnáctileté osmačky Teeny a praktických rad do života náctiletých, pojatých moderním a kamarádským způsobem. 

Každé kapitole, kterou vždy otevírá Teenin deníkový záznam a na něj navazuje část s radami souvisejícími s deníkem, odpovídá samostatné téma. Postupně tak kniha pokryje více než třicet oblastí čítajících péči o pleť, líčení, oblékání a styl, rodinné, kamarádské i intimní vztahy, otázky spojené se školou, jako je motivace k učení či stres, až po problematiku kouření a drog nebo hospodaření s penězi.

12 vět, které neříkejte dcerám v pubertě! Proč si je odpustit?

Díky této „nůžkové“ kompozici se čtenářkám nabízejí vždy dva pohledy na dané téma: Teenin osobní prožitek vylíčený v deníku a objektivní pohled na danou oblast v podobě praktických rad, doporučení a řešení.

Zvolená forma podtržená originálními ručními kresbami propůjčuje knize čtivost i lehkost a zároveň vytváří uceleného průvodce pro dívky v období dospívání. Vzhledem ke zvolenému věku hlavní hrdinky a stylu jejích deníkových záznamů je kniha určena primárně pro holky zhruba od deseti do patnácti let, bezesporu však osloví i mnoho dívek v širším věkovém rozpětí.

Autorkami knihy jsou profesionální stylistka, vizážistka a lektorka líčení Petra Šestáková a spisovatelka a autorka knižních a rozhlasových pohádek Veronika Tichá („Vera de Nera“). K mání například na www.teena.cz

Předčasná puberta: Dcera dostala menstruaci už v šesti letech. Čím to?

Zaujala nás také knížka z provenience Slovartu nazvaná lakonicky Červená je fajn. S podtitulkem Neuvěřitelné mýty a fakta o menstruaci. Všichni vědí, co je menstruace. Každý měsíc ztratí žena trochu krve – asi tak obsah jednoho šálku espressa. Díky tomu se můžou rodit děti. A někdy při ní bolí břicho nebo panuje blbá nálada.

"Ale pssst, mluvit o tom je přece trapný a nechutný! Anebo ne? Mladá spisovatelka a výtvarnice nakreslila o menstruaci vtipnou knížku, ze které se dozvíte, jaké nesmysly se dříve o menstruaci povídaly, proč byly ženy považovány za špinavé i co přesně se v tuhle dobu s tělem děje. Kniha je plná odzbrojujícího humoru a vtipných obrázků a je vhodná pro holky stejně jako pro kluky," stojí v anotaci knížky, která rozhodně stojí za pozornost rodičů puberťáků obou pohlaví. 

Horor? Ale vůbec

A do třetice o menstruaci a dospívání, tentokrát díky Haně Kašákové a její knížce TO: Všechno o menstruaci (a ještě něco navíc), kterou vydal Albatros. Jak slíbil, tak splnil – tohle je skutečně zábavná i poučná příručka o menstruaci pro začátečnice!

Co je TO? TO je horor! TO je krvák! TO nahání strach. Bububu! Kdepak, řeč není o nervydrásajícím filmu podle Kinga. TO je totiž také nejčastějším krycím názvem pro menstruaci. Menstruační cyklus je nedílnou součástí holčičích životů a přestože je přirozený a dokonce životadárný, zpočátku často vyvolává smíšené pocity, obavy i stud. Holky, hoďte úzkost za hlavu a otevřete si TO. Společně s praštěnou zrzkou Mínou se dozvíte vše, co by vás o menstruaci mohlo zajímat! Zábavná dívčí příručka s neméně zábavnými ilustracemi Terezy Janákové.

TO není učebnice o menstruaci, ale zábavný holčičí pokec
Zrychlené dospívání: Dívky mají dříve menstruaci, chlapci brzy mutují. Proč?
Témata: Dospívání, Psychika, Knihy pro děti, Puberta, Menstruace, Dcery, Knihy, Teenager, Nákupní tipy, Preteen, Tipy na čtení, Spisovatelka, Líčení, Jana P, Teena, King, Styl, Knížka, Lehkost, Vizážistka, Stylistka, Záznam, Dcera, Mína, Albatros, Menstruační kalhotky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat