Maminka.czTipy na čtení

Třikrát o dospívání: Tipy na super knížky pro vaše dcery. A nejen pro ně

Radka Wallerová 22.  2.  2021
Možná dokážete se svou dcerou o dospívání a všech těch tělesných a psychických změnách mluvit bez jakýchkoli zábran. Ale možná vám to tak úplně nejde. Nebo máte dceru, která si o tom chce něco přečíst a pak se případně doptat. S radostí vám doporučujeme tři povedené knížky, které by jí mohly přijít vhod.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Povedený název, pěkné zpracování včetně toho výtvarného, spousta informací. To je Teena aneb Skutečný průvodce pro holky – neotřelá kombinace deníkových záznamů třináctileté, respektive čtrnáctileté osmačky Teeny a praktických rad do života náctiletých, pojatých moderním a kamarádským způsobem. 

Každé kapitole, kterou vždy otevírá Teenin deníkový záznam a na něj navazuje část s radami souvisejícími s deníkem, odpovídá samostatné téma. Postupně tak kniha pokryje více než třicet oblastí čítajících péči o pleť, líčení, oblékání a styl, rodinné, kamarádské i intimní vztahy, otázky spojené se školou, jako je motivace k učení či stres, až po problematiku kouření a drog nebo hospodaření s penězi.

12 vět, které neříkejte dcerám v pubertě! Proč si je odpustit?

Díky této „nůžkové“ kompozici se čtenářkám nabízejí vždy dva pohledy na dané téma: Teenin osobní prožitek vylíčený v deníku a objektivní pohled na danou oblast v podobě praktických rad, doporučení a řešení.

Zvolená forma podtržená originálními ručními kresbami propůjčuje knize čtivost i lehkost a zároveň vytváří uceleného průvodce pro dívky v období dospívání. Vzhledem ke zvolenému věku hlavní hrdinky a stylu jejích deníkových záznamů je kniha určena primárně pro holky zhruba od deseti do patnácti let, bezesporu však osloví i mnoho dívek v širším věkovém rozpětí.

Autorkami knihy jsou profesionální stylistka, vizážistka a lektorka líčení Petra Šestáková a spisovatelka a autorka knižních a rozhlasových pohádek Veronika Tichá („Vera de Nera“). K mání například na www.teena.cz

Předčasná puberta: Dcera dostala menstruaci už v šesti letech. Čím to?

Zaujala nás také knížka z provenience Slovartu nazvaná lakonicky Červená je fajn. S podtitulkem Neuvěřitelné mýty a fakta o menstruaci. Všichni vědí, co je menstruace. Každý měsíc ztratí žena trochu krve – asi tak obsah jednoho šálku espressa. Díky tomu se můžou rodit děti. A někdy při ní bolí břicho nebo panuje blbá nálada.

"Ale pssst, mluvit o tom je přece trapný a nechutný! Anebo ne? Mladá spisovatelka a výtvarnice nakreslila o menstruaci vtipnou knížku, ze které se dozvíte, jaké nesmysly se dříve o menstruaci povídaly, proč byly ženy považovány za špinavé i co přesně se v tuhle dobu s tělem děje. Kniha je plná odzbrojujícího humoru a vtipných obrázků a je vhodná pro holky stejně jako pro kluky," stojí v anotaci knížky, která rozhodně stojí za pozornost rodičů puberťáků obou pohlaví. 

Horor? Ale vůbec

A do třetice o menstruaci a dospívání, tentokrát díky Haně Kašákové a její knížce TO: Všechno o menstruaci (a ještě něco navíc), kterou vydal Albatros. Jak slíbil, tak splnil – tohle je skutečně zábavná i poučná příručka o menstruaci pro začátečnice!

Co je TO? TO je horor! TO je krvák! TO nahání strach. Bububu! Kdepak, řeč není o nervydrásajícím filmu podle Kinga. TO je totiž také nejčastějším krycím názvem pro menstruaci. Menstruační cyklus je nedílnou součástí holčičích životů a přestože je přirozený a dokonce životadárný, zpočátku často vyvolává smíšené pocity, obavy i stud. Holky, hoďte úzkost za hlavu a otevřete si TO. Společně s praštěnou zrzkou Mínou se dozvíte vše, co by vás o menstruaci mohlo zajímat! Zábavná dívčí příručka s neméně zábavnými ilustracemi Terezy Janákové.

TO není učebnice o menstruaci, ale zábavný holčičí pokec
Zrychlené dospívání: Dívky mají dříve menstruaci, chlapci brzy mutují. Proč?
Témata: Dospívání, Puberta, Menstruace, Knihy, Knihy pro děti, Teenager, Dcery, Preteen, Nákupní tipy, Psychika, Tipy na čtení, Spisovatelka, Knížka, Kniha, Lehkost, Stylistka, Mína, Záznam, Teena, FAJN, Albatros, King, Dcera, Styl, Vizážistka, Menstruační kalhotky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici