Maminka.czZdraví

Tříměsíční prohlídka mi změnila život

Komerční článek
5. 6. 2012
Tříměsíční prohlídka mi změnila život
Jedním z pilířů společenské zodpovědnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny je podpora boje s nejzávažnějšími onemocněními, které se v naší společnosti objevují. Proto dlouhodobě podporuje projekty zaměřené na boj s rakovinou, jako je například Rakovina není náhoda. Výzkum, který se nedávno v rámci tohoto projektu uskutečnil, ukázal, že čtyři pětiny českých středoškoláků mají ve své rodině někoho, kdo se potýká nebo potýkal s onkologickým onemocněním. Dalším takovým projektem je soutěž nadace Rakovina věc veřejná s názvem Pošli příběh. Jeden z vítězných příběhů soutěže, který poslala paní Miluše Česneková, popisuje nemoc její malé dcerky.

Příběh mé dcery začal na tříměsíční prohlídce u pediatra, z níž nás lékař poslal na vyšetření do nemocnice. V následujících 24 hodinách začaly nejhorší chvíle mého života.

Vyšetření odhalilo dvakrát zvětšené ledviny, o výsledcích krevních testů si povídaly i sestřičky. Lékařčina slova nikdy nezapomenu. „To děťátko má leukemii. Sestřička vám pomůže sbalit, sanitka vás odveze do Motola.“

V Praze šlo vše rychle, odběry krve, kostní dřeně, zavedení žilního katetru. Diagnóza byla potvrzena a byla zahájena chemoterapie. Naděje na uzdravení 40%. Po čtrnácti dnech léčby začaly komplikace. Lékaři zavedli sondu do tenkého střeva a odhalili, že je téměř neprůchodné. Následovala operace, další sondy do střev i do žaludku kvůli krmení. Vše stále provázelo zvracení a sepse.

Při nástupu do Motola dcerka vážila 5100 g, po dokončení léčby za 10 měsíců
5300 g. Bojovali jsme o každý gram.

Do nemocnice jsme se museli několikrát vracet. Buď kvůli teplotě, nebo když Miluška nechtěla jíst. Nakonec se jí zánětlivé parametry v krvi radikálně zvýšily a Miluška bojovala o život. Musela absolvovat třetí operaci za rok, při níž přišla o 50 cm tenkého střeva, kus tlustého a slepé střevo. Dva dny strávila v horečkách.

Ale pak nám všem ukázala, jaká je neskutečná bojovnice, a vyhrála! Nyní váží téměř 9 kg, baští a vše dohání. Následky z poslední operace si nese bohužel s sebou, přeci jen přišla o 60 cm střeva, ale věřím, že se vše zlepší.

Další osudy si můžete přečíst na www.poslipribeh.cz, více o projektech společenské zodpovědnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny najdete na www.vzp.cz/pomahame.

Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Devět největších chyb, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte
Úsměvné pověry babiček: Posviťte do pochvy, dítě půjde za světlem
Skandál během křtu. Kněz se neudržel a vrazil plačícímu dítěti facku
Jak zastavit krvácení z nosu u dětí a kdy jít raději k lékaři?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu