Maminka.czDěti a nemoci

Třináctiletý chlapec je prvním člověkem na světě, který se vyléčil z extrémně smrtelné rakoviny mozku!

Dita Mrázková 28.  2.  2024
Když mu bylo šest, dozvěděl se krutou diagnózu. Podle predikcí mu zbývalo jen pár let života. Jenže se stal zázrak a dnes se může třináctiletý Lucas pyšnit jedním úžasným prvenstvím. Díky experimentální léčbě se stal prvním člověkem na světě, který porazil agresivní typ nádoru na mozku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Až do šesti let žil malý Lucas Jemeljanov z Belgie se svou rodinou spokojený a bezstarostný život. Jenže v průběhu letních prázdnin najednou nemohl chodit, měl potíže s močením, omdléval a krvácel z nosu. Diagnóza byla krutá. Lékaři mu našli na mozku agresivní nádor. Prognózy nevypadaly vůbec nadějně...

VIDEO: HEREČKA DAGMAR PATRASOVÁ O RAKOVINĚ JEJÍ DCERY ANNY: DÁM SVŮJ ŽIVOT ZA JEJÍ

Nádor tlačí na oblast mozku, která je zodpovědná za řadu tělesných funkcí, jako je dýchání, spánek a krevní tlak. Postupem času ovlivňuje srdeční tep, dýchání, polykání, zrak a rovnováhu. Mezi příznaky patří problémy s pohybem očí, slabost obličeje, potíže s chůzí a s rovnováhou.

S diagnózou zvanou DIPG (difuzní vnitřní pontinní gliom), která se vyskytuje výjimečně, má pouze 10 % pacientů šanci na pouhé dva roky života. Do pěti let pak umírá 98 % všech nemocných. Tváří v tvář těmto vyhlídkám se však celá chlapcova rodina semkla a věřila, že nepřízeň osudu porazí.

Klepněte pro větší obrázek

Lucas byl zařazen do klinické studie ve Francii, kde mu byl přidělen chemoterapeutický lék Everolimus, který se podával pacientům s rakovinou ledvin, slinivky břišní a prsu. K léčbě rakoviny mozku ale používán nebyl.

To, co bylo původně bráno jako "experiment", zabralo. Lucasův stav se začal zlepšovat a ošetřující lékaři nevěřili svým očím. "Během série magnetických rezonancí jsem s údivem sledoval, jak nádor úplně zmizel," řekl agentuře AFP chlapcův ošetřující lékař Jacques Grill, vedoucí programu pro léčbu mozkových nádorů v onkologickém centru Gustava Roussyho v Paříži. 

Lucas se tak stal prvním člověkem, kterému agresivní nádor úplně vymizel. To, co odlišuje jeho případ od ostatních, není jen jeho pozoruhodná reakce na léčbu, ale také jedinečná genetická výbava jeho nádoru. Lékař Grill odhalil, že Lucasův nádor měl extrémně vzácnou mutaci, která byla obzvlášť citlivá na experimentální lék. Lékařův tým tak začal usilovat o to, aby léčba pomohla i dalším pacientům se stejnou nemocí.
Dnes je Lucasovi třináct a jeho příběh je tak (nejen pro ně) obrovskou motivací. 

Krutou diagnózu difuzního pontinního gliomu v mozkovém kmeni si v prosinci vyslechla i šestiletá česká dívenka Nina, která nyní rovněž podstupuje experimentální léčbu ve stejném centru Gustava Roussyho v Paříži. 

Nina (6) má nádor na mozku. Během tří týdnů se ze zdravého dítěte stalo dítě imobilní, ale je to bojovnice, která se nevzdává
Témata: Příběhy, Rodičovství, Rodina, Psychika, Děti a nemoci, Dětství, Životní příběh, Nemoc, operace, onemocnění, Emoce, osud, Odvaha, Chlapec, zázrak, Rakovina, mozek, Nina, zákrok, Paříž, Diagnóza, Nádor, Francie, Pacient, Belgie