Maminka.czZdraví

Trpíte silnou menstruací? Pozor, aby vám nechybělo železo! Jak to poznat?

24. 1. 2020
Trpíte silnou menstruací? Pozor, aby vám nechybělo železo! Jak to poznat?
Právě díky železu je zásobena kyslíkem doslova každá buňka v těle. A bez kyslíku, jak všichni víme, žádný organismus dlouho nevydrží. Podle čeho poznáte, že můžete trpět nedostatkem železa? A proč byste nad obtížemi neměla jen mávnout rukou?

V počátku si často vůbec nevšimneme, že něco není v pořádku. První nenápadné potíže, signalizující nedostatek železa, jako jsou bolesti hlavy, únava, brnění nebo mravenčení v končetinách, špatné soustředění, padání vlasů nebo zadýchávání se u běžných činností, přisuzujeme stresu, hektickému životnímu tempu a nedostatečné fyzické kondici. Jenže může jít o jiný problém, zvaný anémie neboli, chcete-li, chudokrevnost. Proč a jak vzniká a jak ji řešit, pokud nechcete, aby časem zapříčinila ještě daleko závažnější zdravotní komplikace? Podle Světové zdravotnické organizace je právě nedostatek železa na devátém místě nejrizikovějších onemocnění světa. V České republice trpí chudokrevností 20 % žen a 5 % mužů. Skutečná čísla však mohou být ještě vyšší, neboť sníženou hladinu železa nemusí člověk dlouho pociťovat.

Menstruace nikde a těhotenský test stále negativní? Tohle jsou důvody!

Na vině jsou infekce i silná menses

Železo je pro lidský organismus nepostradatelné a nenahraditelné. Proč? Jde o zcela zásadní prvek v procesu krvetvorby, tělo ho potřebuje k tomu, aby se vytvářel hemoglobin (bílkovina v červených krvinkách, která umožňuje přenášet kyslík). Pokud není v těle k dispozici dostatek hemoglobinu, nemají ani svaly a tkáně potřebný kyslík a nejsou schopny účinně pracovat. Právě tento stav se nazývá anémie. Příčin, které ji mohou způsobit, je celá řada, od nedostatku vitaminů skupiny B a kyseliny listové, dědičnosti, krvácení po úraze nebo vážné operaci až po různá infekční a nádorová onemocnění. Častou příčinou anémie u žen je silná a dlouhá menstruace, chudokrevnost se taktéž často projeví během těhotenství. Více chudokrevných je také mezi vegetariány a vegany, přivodit anémii si můžete také mimo jiné dlouhodobou extrémně přísnou redukční dietou, při které nedodáváte tělu veškeré důležité živiny.

Kontryhel: Mocná ženská bylinka s neocenitelnými účinky pro zdraví

Jste nervózní, brní vás prsty, hučí v uších?

Jaké jsou tedy charakteristické varovné signály, že vám železo pravděpodobně opravdu schází? Zaznamenala jste, že vás stále častěji přepadne nevysvětlitelná únava, přestože jste odpočinutá a dobře spíte? Nebo cítíte extrémní vyčerpání i při minimální fyzické aktivitě? Může jít o projev anémie. Stejně tak jako nepřirozeně bledá pokožka, například na tvářích, světlejší vnitřní strana rtů, dásně anebo nehtová lůžka, zhoršené dýchání a rychlé zadýchávání i při běžných úkonech, bolesti nohou před usnutím, závratě a časté bolesti hlavy, někdy spojené s hučením v uších. Nedostatek železa rovněž způsobuje, že jste mnohem náchylnější k nejrůznějším infekcím a také kožním problémům (kůže se rychle vysušuje a špatně se hojí rány). Pokud je hladina železa v těle dlouhodobě kriticky nízká a nedostačuje nárokům organismu, může se razantním způsobem zvýšit srdeční činnost (jelikož se tělo snaží kompenzovat funkci železa a zásobovat orgány potřebným kyslíkem), což se projeví nepříjemným bušením srdce nebo dokonce nepravidelným rytmem (srdeční arytmie).

Nespěchejte s návštěvou porodnice, prosí tahle vyčerpaná máma

Někdy stačí upravit stravu!

Necítíte se poslední dobou příliš dobře? Chybí vám energie pro každodenní povinnosti? Všimla jste si u sebe některých z výše zmíněných symptomů? Řešení je jednoduché, zaběhněte do ordinace svého praktického lékaře a požádejte o laboratorní rozbor krve (odběry krve jsou rovněž součástí pravidelných preventivních prohlídek, které máte jednou za dva roky hrazené vaší zdravotní pojišťovnou). Lékař vám odebere vzorek krve ze žíly a do druhého dne máte jasno. A pozor, při podezření si můžete hladinu železa v těle zjistit i sama doma, za pomoci domácího testu, který seženete v každé lékárně.

Následná léčba se nastavuje po poradě s lékařem a vždy individuálně, podle aktuálního stavu a závažnosti deficitu. Pokud máte jen mírnou formu anémie, postačí obvykle úprava jídelníčku a po určitou dobu pravidelné užívání přípravku s obsahem železa. Máte přehled, které potraviny jsou bohaté na železo? Není to zdaleka jen „profláknutý“ špenát! Vsaďte na červené maso a vnitřnosti, červenou řepu, rajčata, ředkvičky, hrášek, česnek a křen, čočku a obecně luštěniny, dýňová a slunečnicová semínka, rybíz, ostružiny, rakytník, borůvky a sušené švestky, oves a fazole mungo. Železo najdete i ve spoustě zelených bylinek, například v bazalce, petrželce, kopřivě, pažitce a majoránce. A co je ještě dobré vědět? Vstřebávání železa ze stravy zhoršuje káva, kakao, černý čaj, víno i pivo.

Pět let jsem nemohla otěhotnět, než se zjistilo, že mám celiakii!

Škodí nedostatek i nadbytek!

Víte, že železem se můžete předávkovat, a způsobit si tak vážné potíže? Velmi zásadní je udržovat jeho stálou hladinu. Důvod je prostý, když je železa málo, dochází k nedostatečnému okysličení těla a anémii. Naproti tomu jeho zvýšená hladina může tělo doslova otrávit. Obě varianty mohou mít fatální dopad. S veškerými preparáty je proto třeba zacházet obezřetně a neordinovat si je podle svého uvážení. Vždy je na místě probrat dávkování s lékařem.Výzkumy prováděné v Itálii objevily, že bílkoviny naštěpené na peptidové fragmenty (aminokyseliny) zvyšují významným způsobem vstřebávání železa z potravin.

Kyselina listová je v těhotenství nezbytná. Její nadbytek může škodit

Tuto relativně novou technologii zpracování bílkovin doplněnou o kyselinu listovou, vitamin C, E, zinek a měď nabízí například přípravek Captafer, jehož předností je, že umožňuje přirozeným způsobem vstřebat z tenkého střeva vyšší množství železa z potravin podle aktuální potřeby těla. Protože sám železo neobsahuje, jedná se o zcela nový a unikátní způsob. Přínosem je zejména u lidí, kteří jsou na potravinové doplňky obsahující železo citliví (někteří jedinci trpí žaludečními a střevními potížemi), řešením je i pro lidi s chronickými záněty střev (např. Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida).

Témata: Zdraví, Těhotenství, Nemoc, Menstruace, Hladina, Organismus, Česká republika, Anémie, Itálie, Kyslík, Nedostatek, Chudokrevnost, Chcete-li, Tělo, Železo

Mohlo by vás zajímat
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Býk Po ne příliš povedeném květnu se dostáváte do formy a prahnete po skvělých výsledcích. V první polovině…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jarmil, Jaromil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné