Maminka.czTěhotenství

Ty čekáš dvojčata? Užívej si, dokud můžeš... Hitparáda nejblbějších komentářů, které si vyslechnete v těhotenství

Ty jo, ty snad čekáš dvojčata, ne? Bude to holčička, viď – ty berou totiž krásu. Je vám to povědomé? Proč mají probůh lidé pocit, že se mohou podělit o svůj názor na vaše těhotné tělo?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ne každá žena se v těhotenství cítí jako bohyně, která si pluje na zenovém obláčku a nenechá se rozhodit. Já byla těhotná čtyřikrát a přiznám se, že vždy jsem se spíš cítila jako velryba než jako laňka s rozkošným bříškem. Když začne žena přibírat rychleji, než si kdy vůbec dokázala představit, a k tomu se přidají hormony, je pokus o komentování její váhy jako hraní ruské rulety. Buď ji to nerozhodí vůbec, nebo ji vytočíte tak, že je lepší se klidit z její blízkosti. Bojovnější ženy by vám v takovou chvíli nejraději propíchly jazyk rezavým hřebíkem, citlivější se mohou rozplakat. Která varianta na vás padne, dopředu nevíte. A myslím, že rozhodně to nechcete ani zkoušet. Takže až příště budete mít nutkání hodnotit váhu těhotné, vzpomeňte si na to, že těmto komentářům byste se měli vyhnout jako čert kříži.

VIDEO: Hvězda Zlaté labutě Beáta Kaňoková: Promluvila o těhotenství!

Vypadáš jako…

…Bys čekala dvojčata, měla rodit za chvíli, že čekáš holčičku – ta bere krásu, víš? To je jen malý výčet přirovnání, která můžete v těhotenství slyšet. Zajímalo by mě, jak vypadá podle okolí ideální velikost těhotenského břicha v jednotlivých měsících. Protikladem, o který teda taky nestojíte, je hláška: „Ty máš ale malé břicho, není miminko menší?“ Když se k tomu přidají ještě doplňující informace typu „nemáš málo/moc plodové vody“, může nejedna maminka znejistět. Jediné pravidlo, které by tady mělo platit: nikdy nekomentujte váhu nebo velikost budoucí maminky! I když vám nepřijde urážlivé říct jí, že má malé bříško, v ní to může vyvolat pocit, zda opravdu není její děťátko na svůj "gestační věk“ příliš malé.

Užívej si, dokud můžeš!

Tak tahle hláška mě dokáže vytočit! Zvlášť když jsem čekala čtvrté dítě a padala z úst neznámých žen v ordinaci. Nepřijde vám depresivní tohle říkat? Jako by narozením dítěte končila veškerá zábava. Ano, život bude jiný, ale zase vás to obohatí jako nic jiného. Oblíbená je také věta „vyspi se do zásoby“. To se fakt musím smát. Pokud to někdo někdy dokázal, napište mi prosím, jak na to. Já na to nepřišla, ač jsem se snažila sebevíc.

Už máš porodní plán? To já, když rodila…

Nevyžádané porodní historky. Ty „miluje“ každá těhule (další oblíbené slovo). Většina z nich by ve filmotéce skončila v kategorii „horor story“. Pokud se vás na mateřské zkušenosti těhotná sama nezeptá, zkuste si je nechat pro sebe. A pokud vám nutkání nedovolí držet jazyk za zuby, vynechte odstrašující detaily a snažte se budoucí maminku podpořit.

Můžu si sáhnout na břicho? Už kope?

Nevím, jestli jsem divná já, ale nikdy jsem nechtěla nikomu sahat na břicho a nepochopila jsem, že (polo)cizí lidé mají potřebu „si sáhnout“. Je to přece moje tělo! Dotaz na to, zda miminko kope, taky nepatří k těm nejšťastnějším. Senzitivnější maminku, která čeká své první miminko, může dotaz na pohyby rozhodit. Zvlášť pokud není ani v polovině těhotenství.

Tak to už by mohla být holka/kluk, co?

Mám tři syny a nejmladší dceru, takže si dokážete představit, co jsem poslední tři těhotenství slýchávala. Když nám nevyšel „páreček“ (bože, mám osypky, jen to slovo píšu!) napoprvé, tak jsem slýchávala, že „do třetice ta holka vyjde“. A když (jako na potvoru) bylo i třetí dítě kluk, tak mi lidé, kteří mají jedno dvě děti, radili, že to by v tom byl čert, aby to počtvrté nebyla holka. Tak zaprvé, ne každý má preferenci různých pohlaví. A zadruhé, tohle je dost nefér vůči miminku v bříšku. Milovat ho budete přece úplně stejně!

Zkus umělé, nestresuj se a nemysli na to: Tohle jsou věty, které nikdy neříkejte ženě, která nemůže otěhotnět!

A KECY POKRAČUJÍ…

I když porodíte a tohle období skončí, připravte se na pokračování: Kdy bude druhé? Máte holčičku? Ještě by to chtělo kluka. Máte kluka? Sestřička by se hodila. Ty máš břicho, jako bys ještě nerodila! Ty už jsi zase těhotná (když máte bříško i několik měsíců po porodu)? Kojíš? Nekojíš moc dlouho? Cože, ty nevaříš? Cože, ty mu už dáváš příkrmy? Ještě nemluví? Pořád nosí plíny? Co ten dudlík?!

Jak jste na tom vy? Jaké věty vás v těhotenství nejvíc štvaly a co je podle vás lepší těhotným nikdy neříkat? Podělte se s námi na našem Facebooku. 

Témata: Těhotenství, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Krása, Tipy a rady porod, Bříško, Holčička, Facebook, Břicho, Maminka, Beata, Hitparáda, Komentář, Dvojče