Maminka.czKojenec

Ty jsi ale chytré mimi!

Ivana Ašenbrenerová 5.  5.  2010
Ty jsi ale chytré mimi!
Chcete, aby z vašeho novorozeného uzlíčku vyrostlo sebevědomé a chytré dítě? Pak mu dejte spoustu lásky, pochopení a také dostatek podnětů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

A začít se dá skutečně od kolébky. Přestože se vám zdá vaše miminko bezbranné, není to tak docela pravda. Vnímá vás, sleduje, co děláte (nebo neděláte). Směje se, když řeknete něco, co se mu líbí. Mračí se a brečí, když se naopak zlobíte. Dítě je jako obrovská nádoba – co do ní vložíte, to v ní bude. A budete-li tuhle „nádobu“ plnit poctivě a s láskou, vyroste z ní chytrý a sebevědomý človíček.

Jak se dítě učí Přestože je inteligence z velké míry dána člověku geneticky, stále častěji se hovoří o tom, že vhodným a přiměřeným působením, především v předškolním věku, se dají intelektové dispozice, respektive schopnost využít daného intelektového potenciálu, výrazně zvýšit. „Některé výzkumy dokonce ukazují, že dětský mozek zakládá 75 % všech neuronových synapsí (propojení) do věku 7 let, z toho 50 % vznikne do věku 5 let.

Čím více vhodných podnětů tedy dítě získá v předškolním období, tím vyšší IQ může později vykázat,“ říká psycholožka Mgr. Barbora Krčmářová. Proto je dobré s dítětem „pracovat“ už od velmi raného věku. Talent není jen jakýsi dar shůry, jak uvádí psycholožka Eva Rheinwaldová ve své knize Jak vychovat šťastné dítě, ale je to něco, co musíte rozvíjet a podporovat. Nepotlačujte v dětech nic, co je jim vlastní. Naopak v nich podporujte to, co jim jde a co je baví. Nezesměšňujte a nekritizujte je, že jim něco nejde. Nesrovnávejte je s jinými dětmi.

Záleží jen na vás, jak talent každého z nich rozvinete. Neodhánějte je od sebe, když se vás budou neustále na něco ptát, nepouštějte jim televizi místo čtení knížek. Zvídavost je podle Evy Rheinwaldové nejpřesvědčivějším důkazem inteligence – chytré dítě je všetečné a neustále se na něco ptá. Chce prostě co nejrychleji pochopit náš svět. Takže mu to neberte, neříkejte mu „dej mi pokoj“ a podobně. Co tedy můžete pro své dítě udělat nejlepšího?

Od začátku mu poskytněte klidné a bezpečné domácí prostředí. „Čím jistěji se cítí v rodině, tím samostatnějším a neohroženějším se stává vzhledem k okolnímu světu. Pokud rodič v průběhu celé výchovy jedná se svým potomkem tak, že mu místo příkazů nabízí alternativy a dává mu prostor pro vlastní rozhodnutí a zároveň ho nechává nést důsledky jeho jednání, navede ho k zodpovědnosti, samostatnosti a umění volby, což je pro budoucí úspěšný život asi tím nejdůležitějším, co může potomkovi předat. Také ho naučí získávat informace, pracovat s nimi a přetvářet je. To vše jsou důležité předpoklady pro to, být v životě úspěšný,“ radí psycholožka Krčmářová.

Vývoj intelektu

Děti nejsou dospělí, kteří toho méně vědí. Liší se mimo jiné v tom, jak přijímané informace zpracovávají. Když kojenec začne bouchat do medvídka a mávat s ním, většinou to dělá, aniž by to měl v úmyslu. Jakmile pozná, že je aktivním činitelem a dokáže jednat s nějakým cílem, začne si podmaňovat okolní svět. Začíná se ho dotýkat, poznávat, prozkoumávat, napodobovat… A tím se učí. Jak říká psycholožka Krčmářová, kromě stylu výchovy je důležitý dostatek podnětů.

Ukazujte, popisujte, opakujte… Mluvte, mluvte a mluvte na svého kojence, batole, dítě, a to tak, aby tomu rozumělo. „Existuje řada kurzů k rozvoji už od nejútlejšího věku. Ačkoli třeba nemohou předat všechno to, co slibují, zprostředkují kontakt s vrstevníky a nabídnou další náměty k práci s dítětem,“ radí psycholožka. Je dobré být nastaven na vnímání zájmů svého potomka, stavět na tom, co jej zaujme.

„Na udělování pochval se názory jednotlivých autorů různí. Jedni tvrdí, že čím vyšší míra pochval, tím vyšší je motivace. Jiní tvrdí, že chválení ničí vnitřní motivy, tudíž je v podstatě demotivující. Podle mých zkušeností je chválit dobré, ale nesmí se to přehánět. Pochvala by měla být vždy cílená a konkrétní,“ dodává Barbora Krčmářová.

Jak usnadnit učení

K poznání vede tisíce cest… Dítě se učí nejen ze zkušeností a nápodoby, ale také z vašich (rodičovských) postojů a z toho, co děláte. Kojenec dokáže podnítit vznik událostí, i když to ani netuší. Používejte k rozvoji všechno, co se dá – zvoneček, hrající hračky, zrcadlo (miminka se na sebe ráda dívají). Zpívejte mu ukolébavky (nevadí, že zpíváte falešně), prohlížejte si s ním leporela pro nejmenší děti. Stavějte kolem něj věci, aby se na ně mohlo dívat, každé hračce přiřaďte určitou funkci, dělejte na něj „kuk“. Až trochu povyroste, bude rádo napodobovat vše, co uvidí.

A pokud už dítě nebaví to, co předvádíte, vymyslete něco jiného. Můžete předvádět zvířátka a podobně. Napodobováním, které děláte instinktivně a sami od sebe, vlastně dítěti nastavujete zrcadlo. Jak píše v knize nestor české psychologie Zdeněk Matějček, jde vlastně o „biologické zrcadlo“. V kojeneckém věku je to ještě celkem jednoduché, ale pamatujte na to, že tímhle zrcadlem budete dál – až se z kojence stane batole a vy si s ním budete venku házet s míčem nebo jezdit na tříkolce.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Kojenec, Děti, Mimi, Chytré dítě, Eva Rheinwaldová, Zvoneček, Předškolní období
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie