Maminka.czČasopis Maminka

Ty jsi ale šikulka?! 6 tipů, jak chválit dítě, aby ho to motivovalo

Barbora Vajsejtlová 24.  8.  2021
Ty jsi nejlepší na světě! Jsem na tebe tak pyšná! Šikulka! Pochvaly a ocenění mohou dětem pomoct v osobním růstu, ale stejně tak jim mohou paradoxně uškodit na celý život. Co radí psycholog a jaké konkrétní tipy můžete využít?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Všichni rodiče ty situace důvěrně znají. Dítě vám přinese hrdě ukázat svůj obrázek, u kterého marně přemýšlíte, co má asi znázorňovat. Nebo se vám snaží s něčím pomoct, ale ve finále vám svým pokusem přidělá mnohem víc práce. Jenže protože nejste krkavčí rodiče a chcete ocenit jeho snahu, sprásknete teatrálně údivem ruce a zahlaholíte: „No ty jsi ale šikulka! To se ti strašně povedlo!“ Vaše motivace k takovému jednání je naprosto zřejmá – nechcete dítě odradit od dalšího snažení, rádi byste jej motivovali, budovali v něm zdravé sebevědomí a zároveň ho potěšili. Na tom přece nemůže být nic špatného. Jenže i tak pozitivním projevem, jako je pochvala, můžete pokazit spoustu věcí. Jak k nim tedy přistupovat, abyste své děti skutečně motivovali a nebrali jim chuť do dalšího snažení a přitom to s chválením nepřeháněli?

To vše se dozvíte v novém čísle časopisu Maminka, které je právě na stáncích a také k dostání na ikiosek.cz, rohlík.cz a košík.cz.

A my vám přinášíme ochutnávku – rozhovor s psychologem Zdeňkem Krpounem. A k tomu pár praktických tipů, jak děti chválit a ocenit.

Zdeněk Krpoun: Pochvala může i ublížit. A to obrovsky

Jaký je rozdíl mezi pochvalou a oceněním? 

U pochvaly je třeba říct jednu zásadní věc: Daleko významnější psychologický prvek než pochvala je ocenění. Pochvalu poznáme tak, že je obecná a mluví v superlativech („jsi nejlepší, nejúžasnější, jsi naše zlatíčko“) a nevztahuje se na konkrétní vlastnost nebo chování. Naproti tomu ocenění je velice konkrétní, vyjadřuje pocity rodiče a zvyšuje motivaci a snahu dítěte. 

Jak se zachovat v situaci, kdy se dítěti něco tak úplně nepovede, ale my ho chceme motivovat do budoucna? 

Zde často sáhneme po pochvale, zatímco je na místě ocenění. Je běžné, že se nám něco nepodaří, třeba i opakovaně. A přesně taková slova má dítě slyšet, protože jsou sama o sobě reálná a tím ho motivují. Pokud bychom mu řekli, což často děláme, že je stejně nejlepší a nejúžasnější na světě a že je ta stavebnice k ničemu a za nepostavení hradu nemůže on, naopak tím jeho motivaci snahy minimalizujeme. Ocenění je velice reálné, staví na konkrétních dovednostech dítěte, mluví jasným jazykem a zaměřuje se na budoucnost. 

Naučte se chválit. 6 pravidel, která se vyplatí dodržovat 

  • Při chválení se nesoustřeďujte na výsledky, ale oceňte snahu, kterou dítě vyvinulo. Tak ho nejlépe motivujete do budoucna.
  • V žádném případě nesrovnávejte dítě s ostatními. Motivaci by mělo dítě najít uvnitř sebe a neměla by jej hnát touha po vítězství.
  • Neobracejte chválu směrem k sobě a nemluvte o své spokojenosti. Podle odborníků byste neměli například říkat, že jste na své dítě pyšní, ale raději říct, která konkrétní věc se dítěti povedla a že oceňujete jeho snahu.
  • Nemusíte nutně a za každou cenu chválit. Oceněním je i poděkování (například za pomoc) nebo pozornost, kterou dítěti věnujete.
  • Projevujte zájem. Vyptávejte se dítěte například, jak se mu tvořilo, jaký má z výsledku pocit, jaké problémy při tvorbě muselo překonat. 
  • Naučte děti, aby se uměly ocenit samy. Pokud je naučíte obejít se bez hodnocení ostatních a radovat se z vlastního úspěchu, je to jedna z nejlepších investic, které jim můžete do života dát. 

Existují nějaké pochvaly, které mohou dětem do budoucna uškodit? 

Ano, nejvíce ubližují ty, které jsou zcela nereálné. U pochval je kamenem úrazu to, že hodnotí druhého. Srovnávají dítě s jinými dětmi, čímž budí dojem, že je lepší anebo že je víc než ostatní. Možná se ptáte, co tedy máte dělat jinak, než chválit? Té otázce rozumím, protože pochvaly jsou v naší výchově a jazyce tak pevně ukotvené, že je považujeme za samozřejmou součást života. Přesto mohou škodit, a někdy obrovsky. Jsem realista a je mi jasné, že chválit budou maminky i tatínkové i po přečtení našeho rozhovoru, ale alespoň budou mít o čem přemýšlet a třeba něco z toho časem použijí. Anebo budou více vnímat, jak často a zbytečně chválí, zatímco by mohli pracovat s oceněním, a tím zvýšit skutečnou sebedůvěru dítěte. 

A jak by měli rodiče zacházet s kritikou? Jak kritizovat dítě, abychom mu neublížili? 

U kritiky je třeba být vždy svým způsobem laskavý. Pravdivě pojmenovat důvod, proč se nám něco nelíbí, poukázat na konkrétní věc a poté konstruktivně popsat lepší chování nebo přístup (třeba k úklidu), než jakého jsme byli svědkem. Laskavý znamená mluvit s určitou vlídností, ale zároveň si ponechávat pevnost ve svých rodičovských názorech a postojích. 

Zdeněk Krpoun, https://psycholog-protrebic-cz.webnode.cz

Vychází nová Maminka se Zorkou Hejdovou na titulce. Co všechno v ní najdete?

VIDEO: Podívejte se, co na sebe prozradila Zorka Hejdová u nás ve studiu. A podrobný rozhovor s krásnými fotkami vás čeká v nové Mamince.

 

Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodičovství, Ocenění, Součást života, Motivace, Šikulka, Pochvala, Děti, Snaha, Tip, Psycholog, Zorka Hejdová, Šik
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie