Maminka.czMateřství

Ty jsi líná? Nebo chceš spát celou noc? Co všechno musí poslouchat mámy, které nekojí

Tereza Víchová 14.  9.  2021
Zdroj: archiv Marie Groth
Ty jsi líná? Nebo chceš spát celou noc? Co všechno musí poslouchat mámy, které nekojí | Zdroj: archiv Marie Groth
„Říkají mi, že nejsem dobrá máma, protože nekojím. Jdu s tebou ven a vytáhnu lahvičku. Cítím na sobě pohledy. Na internetu jsem si přečetla, že s tebou nebudu mít nikdy bezpečnou citovou vazbu, protože tě nekojím.” Víte, čemu všemu čelí mámy, které nekojí, ať už je důvod jakýkoliv? Je to až neuvěřitelné.

Tenhle článek nemá být polemikou o (ne)kojení. A nikdo nezpochybňuje kojení jako to nejlepší pro miminko a jeho vývoj. Ale vážně mají mámy, které nekojí, poslouchat věty typu: „Ty jsi líná vytáhnout prso? Ty pro něj nechceš to nejlepší? No jo, ty chceš spát celou noc, viď?”

Nechci žádnou radu

Marie Groth je spánková specialistka, která se věnuje především biologicky normálnímu spánku a rodičovství a založila instagramový účet babiesandsleep. Je mámou dvouletého syna a přestala kojit z důvodu těžké poporodní deprese, povedlo se jí ale mléko odsávat. Ovšem lahvička jí přisoudila mnoho nepříjemných situací: „Svěřím se kamarádce a řeknu jí, že kojit nechci a ani o tom nechci diskutovat,” popisuje typickou situaci u nekojící matky Marie. „Následuje textovka: Já vím, že o tom nechceš mluvit, ale proč nekojíš? Kdybys vyhledala tu správnou laktační poradkyni, tak bys změnila názor.”

Taková žena denně slyší dobře míněné rady, které ale bolí. A hned za nimi i otázky z úvodu, které rozhodně dobře míněné nejsou.

VIDEO: Jak se projevuje poporodní deprese?

Proč? A proč to všechny zajímá?

Mariina poporodní deprese se promítla právě v tom, že měla z kojení syna čirou hrůzu. Rozhodla se pro odsávání. A všimla si dvou „táborů reakcí”:

„Jeden chtěl nutně vědět, proč nekojím. Bylo pro ně nepochopitelné, že si jdu zalézt do pokoje a odsát mléko, když mohu dát dítě na prso a je to to samé. Hodně lidí se mě zeptalo a z počátku jsem i na jejich otázky odpovídala, ale časem jsem viděla, že tomu stejně nerozumí a pravděpodobně si myslí, že dělám z komára velblouda. Druhý tábor zase chtěl vědět, proč si to dělám tak složité a rovnou nedám umělé mlíčko a proč to tak „bojkotuji”.“

Zajímají se ale všichni. Jako by kojení byla veřejná věc a všichni měli právo se k němu vyjadřovat. A další rány přijdou z dalších stran:

„Rozhodně všemu ani nepomohly řeči pediatra, že když teď nekojím, tak nebudu mít bezpečnou citovou vazbu se synem. Což je hloupost! Ale když to řekl pediatr, tak mě to nehorázně vyděsilo. Matky o sobě pochybují tisíckrát denně a ty řeči jim to dělají ještě horší,” říká Marie.

Klepněte pro větší obrázek

I rodina měla „patent na rozum”

„Bohužel jsem si vyslechla dost od členů rodiny. Byly to tedy spíš průpovídky za mými zády. Paradoxní bylo to, že přišly od žen, které buď samy nekojily, nebo měly s kojením značné problémy. Jednou jsme byli na večeři a měla jsem před sebou koktejl. V náruči jsem krmila syna lahví a přišel komentář: "Aha, tak já už vím proč nekojíš!" Velkou podporu jsem měla u svého manžela, který z toho nikdy nedělal vědu a podpořil mě v té cestě a pomohl mi nastavit hranice s rodinou,” vzpomíná Marie.

Nikoho nezajímá, jak své nekojené dítě miluji

Kojení je často vodítkem k názoru. Kojíš? Jsi dobrá matka. Nekojíš? Pak to tak být úplně nemůže.

„Je zvláštní, že už nikdo nevidí, jak se o tebe starám a snesla bych ti modré z nebe. V noci k tobě vstávám a ve dne z tebe nespustím oči. Máš čistou plenku, oblečení, hrajeme si spolu. Jsem v jednom kole, je to náročné a zároveň tak krásné. Proč tohle nikdo nevidí? Proč je to celé jen o flašce?” uvažuje Marie a s ní asi další ženy, které nekojí, ale své děti milují stejně jako všechny ostatní. 

Klepněte pro větší obrázek

Vyndat láhev bez ostychu

Marii celá situace hodně dala, jakkoliv paradoxně to zní. Začala se o kojení hodně zajímat a je jeho velký zastánce, pokud žena kojit chce.

„Pokud ne, měla by mít jinou možnost a nepotřebuje to nikomu vysvětlovat. Měli bychom se jako společnost bavit o normalizaci toho, že každá žena má na výběr. Velkou roli hraje sebevědomí. Zjistila jsem, že jsem to brala dost těžce, protože jsem sama sobě nevěřila a nebyla s tím srovnaná. To je první krok k vyndání lahve bez ostychu,” uzavírá Marie. „Každá máma s něčím bojuje. Proto bychom na sebe měly být ohleduplné, nesoudit jedna druhou, ale naopak se umět podpořit. Kojení z prsu se mi prostě nepovedlo. A pokud budu mít další miminko, chtěla bych to zkusit znovu. Ano, skutečně. Věřím tomu, že to podruhé bude jiné.”

Témata: Mateřství, Rodina, Rodina a vztahy, Výživa a stravování, Kojení, Příběhy, Deprese, Lahvička, Máma, Marie, Internet, Poporodní deprese, Citová vazba, Celá noc, Syn
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Partnerka Karlose Vémoly Lela je podruhé maminkou. Porod bohužel poznamenal covid!
Formánková Simona
Porod
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Slavné maminky
Maminka roku: Našla sílu a nakonec s dětmi utekla z pekla domácího násilí!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Podcast s Marcelou Tobiášovou: Mám šest dětí a připadá mi, že mám úplně normální rodinu
redakce
Maminka roku 2020
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod