Maminka.czPoporodní deprese

Týdny bez spánku, konec kojení, celé dny pláče. Tyhle ženy bez obalu přiznaly, co zažily s poporodní depresí

Simona Formánková 19.  1.  2022
K smrti ji miluju, ale co dělat, když pořád brečí? Bála jsem se říct si o pomoc! Jedenáct týdnů jsem pořádně nespala..V době, kdy všichni čekají idylu, nastává nejtěžší období v životě některých žen. Jak opravdu popisují pocity v době, kdy bojovaly s poporodním splínem nebo depresí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kvůli narůstajícímu vlivu sociálních sítí je na ženy po porodu vyvíjen velký tlak. Ze všech stran na ně útočí fotografie a videa dokonalých a usměvavých maminek, které si mateřství výhradě užívají a působí, že o zvládání své nové role ani na okamžik nezapochybovaly. To může mít nedozírné následky pro matky, které se svým potomkem od prvního okamžiku nesouzní. Pokud o sobě do té doby jen trochu pochybovaly, tohle je může stáhnout až na úplné dno. 

Mít miminko neznamená zažívat pouze to krásné. Ženy by se neměly stydět i za negativní pocity. Významnou roli v tomto období by měl hrát také partner, který je se ženou v každodenním kontaktu a může tak snadněji vypozorovat, zda žena jedná optimálně k případné únavě či jestli ji její chování naprosto paralyzuje po celé hodiny nebo dny. Přečtěte si, jak své pocity popisují vybrané reálné maminky.

VIDEO: Poporodní deprese

Mladá kanaďanka Vanessa Lyn Mercier se stala maminkou v září 2021. Malá Paloma Iris se narodila téměř o 4 týdny dříve, což rodiče lehce vyděsilo, ale nemohli se své dcerky nabažit. Vanessa dokonce na svůj instagramový profil napsala, že z nich Paloma svým příchodem na svět udělala lepší lidi. Jen pár týdnů poté však nastal zvrat, který asi očekával jen málokdo. Mladá maminka se cítila na hranici svých sil a neváhala se i s těmito pocity svěřit svým sledujícím na Instagramu.

"Přála bych si být na mateřství víc připravená. Věděla jsem, že přijde spousta bezesných nocí, a že péče o novorozence je náročná, ale mít dítě s těžkými kolikami je něco jiného. Bála jsem se říct si o pomoc, byla jsem tvrdohlavá a stálo mě to opravdu hodně. Neustále jsem poslouchala od ostatních maminek, jak si první 3 měsíce s miminkem pochvalují a já jsem se s tím nedokázala ztotožnit. Nemohli jsme jít ani ven, protože malá neustále plakala kvůli častým kolikám. To teda stále trvá a já si to opravdu neužívám! K smrti ji miluju, ale je náročné si vytvořit harmonický vztah s miminkem, které nepřetržitě křičí," napsala pod emotivní fotku vyčerpaná maminka. 

"Poporodní úzkost a deprese nejsou žádná sranda. Prožívat něco takového a být zároveň mámou je zatraceně těžké. Většinu dní se moje tělo chce prostě vzdát, ale já dceři stále ukazuji, že kvůli ní to musím zvládnout!" dodala nakonec odhodlaně Vanessa. 

Témata: Porod, Mateřství, Instagram, Spánek, Rodičovství, Kojení, Poporodní deprese, Influencerka, Smrt, Deprese, pláč, Psychika, koně, mladá maminka, Pokraj sil, Pocit, Vanessa, Maminka, Plac, Brooks, Česká republika, SPA, Splín, Jade
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Vyroste z toho? Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse
Láchová Michaela
Psychomotorický vývoj
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Nebezpečím porodnictví jsou sociální sítě, říká zkušená vrchní sestra z krnovské porodnice
Stöckbauerová Vanda
Maminka v porodnici
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod