Maminka.czMaminka v porodnici

Tým apolinářských neonatologů zachraňuje i miminka narozená mezi 22. a 24. týdnem těhotenství. Pomáhá nové resuscitační lůžko

Vanda Stöckbauerová 21.  9.  2023
V České republice se každý den narodí 23 dětí předčasně. Jako jediná v České republice má Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN na míru vyrobené resuscitační lůžko vybavené pokročilou monitorovací technikou a videokamerou. Umožňuje provedení metody stabilizace novorozence na nepřerušené pupečníkové šňůře, a to i při porodech extrémně nezralých novorozenců s porodní hmotností pod 1000 gramů před 28. týdnem těhotenství.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

I když porodnost v ČR klesá, procento nezralých dětí zůstává stejné. Tým apolinářských neonatologů nabízí možnost záchrany i extrémně nedonošeným miminkům narozeným v tzv. šedé zóně nezralosti, tj. mezi 22. a 24. týdnem těhotenství. Již 10 let zde rozvíjejí program péče o křehké novorozence a neustále ho zdokonalují.

„Každý rok pečujeme o dvě až tři desítky dětí narozených v tomto období. Procento přežití v posledních letech stouplo na cca 85 procent i u nejnižších týdnů těhotenství. Vysoce specializovaná péče řetězí nejnovější poznatky, které jsou zaváděny do klinické praxe. Jedním z nich je i metoda poporodní stabilizace na pupečníku extrémně nezralých novorozenců. Tento postup respektuje fyziologicky přítomné a postnatálně plně vyjádřené fetální reflexy, které mohou u extrémně nezralých novorozenců komplikovat adaptaci na mimoděložní život,“ vysvětluje prof. MUDr. Richard Plavka, CSc., primář neonatologické části Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.

VIDEO:  Jak funguje resuscitační lůžko, které pomáhá předčasně narozeným dětem? 

Hlavní benefity inovativní metody:

  • transfuze placentární krve současně s provzdušněním plic
  • snížení rizika závažných komplikací a úmrtí u nezralých novorozenců
  • zmírnění traumatu matky z předčasného porodu.

Neonatologické oddělení kliniky získalo od spolku Aponedo kromě speciálního lůžka také transportní modul Giraffe Shuttle zajišťující převoz ze sálu na JIRP a videolaryngoskop usnadňující úspěšnost intubace. 

Klepněte pro větší obrázek

Jak probíhá předčasný porod?

Každý porod extrémně nedonošeného miminka plánuje neonatologické oddělení kliniky do nejmenších detailů. Precizní spolupráce porodníků, neonatologů, anesteziologů, porodních asistentek, gynekologů, dětských sester i sanitářů je nezbytná.

„Metoda stabilizace nedonošeného novorozence na nepřerušené pupečníkové šňůře vyžaduje od zdravotníků bezchybnou synchronizaci všech úkonů na porodním sále. Proto jsme pro naše kolegy natočili podrobné instruktážní video simulující celý předčasný porod a zobrazující krok po kroku jednotlivé fáze celého procesu. Do natáčení se zapojilo přes 10 zdravotníků, což odráží skutečný počet odborníků, kteří obvykle o předčasně narozené miminko během takového porodu pečují,“ popisuje MUDr. Tereza Lamberská, Ph.D., lékařka neonatologické jednotky intenzivní péče kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie. Záznamy z kamer integrovaných do přístrojů navíc přinášejí zdravotníkům užitečnou zpětnou vazbu, pomáhají zlepšovat techniku stabilizace a resuscitace, využívají se pro výzkum a také pro výuku mladých neonatologů z celé ČR.

Klepněte pro větší obrázek
MUDr. Tereza Lamberská, Ph.D.

Cesta z porodního sálu na oddělení JIRP

Lůžko, transportní modul i videolaryngoskop představují vybavení pro komplexní zabezpečení extrémně nezralých novorozenců na porodním sále od okamžiku jejich vybavení z dělohy až po jejich plynulý přesun na JIRP, kde péče pokračuje bez nutnosti další rušivé manipulace s miminkem.

„S resuscitačním lůžkem je možné přijet až k lůžku budoucí maminky a lze ho polohovat těsně nad její břicho. Po porodu nebo vyjmutí z dělohy je miminko uloženo na plošinku lůžka s vyhřátou podložkou a my můžeme okamžitě zahájit stabilizaci a případnou resuscitaci dítěte ještě před přerušením pupečníku. Při vaginálním porodu probíhá stabilizace miminka doslova před očima matky, která s ním může být v kontaktu a dotýkat se ho," dodává Tereza Lamberská.

Samotnou resuscitaci usnadňuje nový laryngoskop s kamerou. Zlepšuje techniku intubace, zvyšuje její úspěšnost na první pokus a minimalizuje poranění ústní dutiny, krku a dýchacích cest. Intubace patří mezi nejčastější invazivní výkony v péči o nezralá nebo nemocná miminka. Umožňuje okamžitou resuscitaci dechu nedýchajících novorozenců, jejich připojení k umělé plicní ventilaci. Usnadňuje také aplikaci některých léků. Důležité jsou rychlost a šetrnost provedení intubace v náročné stresující situaci.

Miminko je s maminkou co nejdéle v kontaktu

Zajištění kontaktu s miminkem během porodu není pro ženy předčasně narozených dětí obvyklé. Předčasný porod přichází náhle i u žen s dosud normálně probíhajícím těhotenstvím a nastávající maminky na něj nejsou připraveny. Dítě vyžadující okamžitou pomoc zdravotníků je často ihned po porodu odneseno z dohledu matky, a ta se s ním setká až za několik hodin, nebo dokonce i dní, pokud musí být sama pod dohledem lékařů.

„Nová metoda umožňuje prodloužit kontakt s miminkem bezprostředně po porodu a má pozitivní efekt na psychiku matky. Fyzický kontakt v prvních minutách života a přímá účast na poporodní stabilizaci vlastního dítěte tvoří pro matku předčasně narozeného dítěte unikátní zkušenost,“ doplňuje Tereza Lamberská.

Apolinářská neonatologie získala díky spolku Aponedo přístroje za 4,5 milionu

Spolek Aponedo – Apolinářská nedonošeňátka – vznikl v roce 2018 a dlouhodobě podporuje práci místního neonatologického oddělení. Spolek založila Lucie Svobodová, která sama porodila první ze svých tří dětí předčasně jako extrémně nedonošené právě zde. „Náš spolek pomáhá, protože místní lékaři zachránili naše děti. Vděk nás přiměl založit tuto organizaci. Pomáháme nejen lékařům, ale i novému životu, který zde vzniká,“ vysvětluje Lucie Svobodová. Za pět let existence spolku darovalo Aponedo klinice nejen několik důležitých přístrojů, ale podílelo se také na renovaci prostor oddělení a zajistilo přísun dalších pomůcek potřebných pro předčasně narozená miminka. Nejnovější přístroje za 1,7 milionu korun bylo možné pořídit díky štědré podpoře dárců spolku.

„Je to bezchybná spolupráce, protože Lucie velmi rychle pochopí, co naše oddělení potřebuje, a to naši péči může rychle a významně posouvat dopředu. A o tom také moderní neonatologie je – neustálá identifikace nových poznatků a jejich rychlá implementace do klinické praxe, aby se co nejrychleji dostaly k našim novorozencům," uzavírá prof. Plavka.

Takhle jsem rodila u Apolináře: Maminka se podělila o svou zkušenost
 

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Porod, Maminka v porodnici, Novorozenec, Miminko, Nedonošená miminka, Apolinář, Předčasný porod, Lucie, Aponedo, Neonatologie, Technika, LF UK, Klinika gynekologie, Lucie Svobodová, Porodnictví, Lůžko, Česká republika, Spolek, Stabilizace