Typologie malých objevitelů

14. 4. 2015
Typologie malých objevitelů
Naše děti se učí okolní svět vnímat všemi smysly v každé minutě svého života. Kromě stimulace duševního vývoje je velmi důležité rozpoznat jejich zájmy a preference, protože každé dítě se učí a zkoumá věci okolo sebe svým vlastním jedinečným způsobem. Pochopení toho, jaké typy malých objevitelů existují, pomůže rodičům podpořit zdravý rozvoj svých dětí.

Aby dítě získalo svým průzkumem co nejvíce, potřebuje se cítit dobře, být obklopeno klidnou rodinnou atmosférou a zároveň v centru pozornosti. Jaký typ objevitele máte doma a co takové dítě potřebuje pro svůj ideální vývoj?

1. Dříč

Pokud vaše batole dává přednost fyzické aktivitě a je temperamentní, nechte ho! Může to znamenat, že potřebuje svobodu ve zkoumání svého okolí. Děti, které mají rády fyzickou aktivitu, začnou s chůzí a běháním dříve, než ostatní. Ujistěte se, že jsou v bezpečí a nechte je s čistým svědomím objevovat okolí. Pokuste se přizpůsobit jejich potřebám a společný čas trávit aktivně s nimi. Můžete se například začít věnovat lehčímu sportu a zajistit tak dítěti denní porci fyzické aktivity, kterou potřebuje.

2. Vynálezce - Umělec

Pokud dítě věnuje hodně pozornosti stavbě stavebnic, nemá žádný problém s puzzle a těší ho tvůrčí činnosti, může to znamenat, že má analytické či umělecké nadání. Snažte se z těchto zájmů vytěžit co nejvíce a podpořte jejich další rozvoj. Přidejte se k tvůrčí činnosti, formujte prostorovou orientaci dítěte a učte jej kreativitě. Seznamte svého nejmenšího s uměním – ukažte mu obrazy, architekturu nebo navštivte umělecké dílny pro děti a nechte své dítě realizovat jeho nejsmělejší kreativní nápady.

Klepněte pro větší obrázek

3. Týmový hráč

Pokud zjistíte, že má vaše batole potřebu mít stále kolem sebe své nejbližší a kamarády, ujistěte se, že k tomu má dostatečné množství příležitostí. Může to totiž znamenat, že se cítí pohodlně mezi jinými lidmi a dává přednost týmové hře. Malý extrovert je schopen hrát si a bavit se s ostatními a realizovat své první týmové projekty jako jsou třeba závody.

Pokuste se přizpůsobit hry a aktivity jeho schopnostem a zájmům a zajistěte pravidelné návštěvy kamarádů. Pamatujte si, že samota je pro týmové hráče velice obtížná. Dokonce i krátké, ale časté návštěvy u přátel jim poskytnou potřebné množství zábavy. Batolata tohoto typu jsou často empatická, schopná domluvit se na kompromisu a v budoucnu tak mohou projevit skutečné vůdčí schopnosti.

4. Filozof

Miluje vaše dítě čtení nahlas? Má rádo krátké příběhy a projevuje dobrou paměť? S největší pravděpodobností začne s mluvením během chvilky a stane se tak malým filozofem. Batolata, která rychle rozvinou své jazykové dovednosti a začínají velmi brzy komunikovat verbálně, jsou schopna pojmenovat nejen objekty, ale i emoce. Milují hry, příběhy a pohádky.

Rodiče by měli sami hodně číst a ukázat tak dětem, jak skvělá aktivita pro volný čas to je. Kromě čtení je možné také zajít třeba do divadla. Malý filozof hodně přemýšlí a učí se sociální interakce pozorováním. Jazykové znalosti mohou být dále rozvíjeny skrze lekce cizího jazyka.

Klepněte pro větší obrázek

5. Interpret

Malý interpret miluje písně, tanec a hudební nástroje. Jakmile se naučí chodit, začne tančit v tom správném rytmu. Děti tohoto typu si mohou často pobrukovat a pečlivě naslouchat známým melodiím. Pokud byla hudba součástí vaší rodiny již dříve, zachovejte tuto tradici. Hudební preference vašeho batolete jsou totiž s největší pravděpodobností dědičné.

Zkuste malému muzikantovi pouštět doma různé druhy hudby. Vaše dítě se uklidní poklidnými tóny relaxační hudby nebo si s radostí zatančí na energičtější melodii. Nechte jej experimentovat s hudebními nástroji a přehrávejte si hudbu společně. Dokud je to pro ně zábava, budou se zájmy vašeho dítěte v této oblasti jen posilovat.

Každý objevitel potřebuje k rozvinutí svých prvních zájmů nejen naši podporu, klid, pohodu a pozornost, ale také svobodu. Aktivity, které rozvíjí dětský talent a podporují aktivní zdravý životní styl, by měly být plné legrace. V cestě by tak dětem neměl stát žádný nepohodlný pocit.

Měkké a suché plenkové kalhotky, jako jsou například Pampers Premium Care a oblečení vyrobené z měkké tkaniny, které neomezuje pohyb dítěte, umožní dětem cítit se pohodlně a svobodně zkoumat své okolí. Pokud je výměna plenky rychlá a snadná, proběhne téměř bez povšimnutí, takže vaše batole bude moci okamžitě pokračovat v objevování a rozvoji svých dovedností.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zajištění zdravého rozvoje dítěte je potřeba ho nechat objevovat svět na vlastní pěst a přitom stále být v jeho blízkosti. Zároveň je důležité zajistit dětem bezpečnost a svobodu pro jejich hry, aby mohly co nejlépe využít příležitostí, které jim vytvoříte. Dobrodružství během zkoumání okolí učí děti poznávat svět a usnadňuje jejich správný psychický a fyzický vývoj.

Pro více informací o produktech značky Pampers navštivte webové stránky www.pampers.cz a Facebook www.facebook.com/pampers.cz.

Zúčastněte se naší velké soutěže na www.malipruzkumnici.maminka.cz.

Autor: MUDr. Petr Karger

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Typ, Produkt značky, Tvůrčí činnost, Sociální interakce, Malý, Objevitel, Potřebné množství, Společný čas, Petr Karger, Umělecké nadání, Týmový hráč, Malý objevitel, Fyzický vývoj, Samota, Cizí jazyk

Mohlo by vás zajímat
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je

Horoskopy

Štír Tento týden vám čas strašně rychle letí. Jste tak trochu nostalgičtí, protože byl včera první podzimní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jaromír, Jaromíra, Mercedes

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné