Maminka.czZrcátko

Typy hormonální antikoncepce a jejich výhody a nevýhody vysvětluje gynekoložka Kamila Žižková

Vanda Stöckbauerová 25.  4.  2024
V minulém dílu seriálu Zrcátko gynekoložka Kamila Žižková vysvětlovala, jaké jsou typy nehormonální bariérové antikoncepce, a proto se dnes zaměříme na ty hormonální. Ať už se rozhodnete pro kombinované pilulky, náplast, vaginální kroužek nebo nitroděložní tělísko, dopředu si zjistěte jejich benefity i rizika.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pilulky

Jsou obecně známé jako hormonální antikoncepce. „Toto je velmi nešťastný název skrývající pod sebou několik druhů léčiv, které se od sebe významně liší. V některých případech jsou totiž využívány terapeuticky, tedy na úlevu od problémů, které mají hormonální původ a antikoncepční účinek je spíše vedlejším efektem,“ vysvětluje Kamila Žižková.

Pilulky svými účinky blokují ovulaci a zhušťují cervikální hlen. „Hormonální léčba neboli antikoncepce ale většinou neřeší příčinu, jen ji zakrývá. Zajímavé je, že krvácení, na které jsme u pilulek zvyklé, není menstruace v pravém smyslu slova. Jde o krvácení z hormonálního spádu, a dokonce ani není nutné u většiny preparátů tuto 'menstruační pauzu' dělat a ani nevadí, pokud krvácení vymizí úplně nebo je velmi slabé,“ podotýká gynekoložka.

Při výběru antikoncepce byste měla být obeznámena nejen s benefity, ale také s nežádoucími účinky a na základě toho se poté rozhodnout, který typ pilulek zvolit. 

„Mezi nežádoucí účinky patří například změny nálad, snížené libido, deprese, zvýšené riziko tromboembolické nemoci, bolesti hlavy, bolesti břicha, nevolnost, ovlivnění tělesné hmotnosti,“ vyjmenovává Kamila Žižková a doplňuje: „Jako výhody lze kromě antikoncepčního účinku uvést pohodlnost a spolehlivost, zmírnění menstruační bolesti a síly děložního krvácení, ochrana proti cystám a myomům, úleva od PMS, prevence rakoviny vaječníků a dělohy.“

Nejčastěji se využívá takzvaná kombinovaná hormonální antikoncepce, což je kombinace dvou hormonů gestagenu a estrogenu (s různými přídatnými účinky – ovlivnění pleti, ochlupení atd.) v různých dávkách.

„Dále je k dispozici také gestagenní antikoncepce, tedy jednosložková, která je například vhodná u žen, které nesmějí estrogeny nebo kojí,“ doplňuje gynekoložka.

Hormonální antikoncepce není vhodná pro všechny ženy, má své významné kontraindikace. Výběr konkrétního preparátu je proto individuální a vždy ve spolupráci s lékařem.

Mezi hlavní kontraindikace patří:

  • Tromboembolické onemocnění: trombózy nebo embolie.
  • Kouření: U žen starších 35 let, které kouří více než 15 cigaret denně.
  • Hypertenze: Vysoký krevní tlak, který není pod kontrolou.
  • Cukrovka s cévními komplikacemi: Diabetické cévní onemocnění.
  • Rakovina prsu, jater nebo dělohy: Historie nebo současná rakovina těchto orgánů.
  • Těhotenství
  • Hepatitida: Závažná onemocnění jater, zejména akutní nebo aktivní chronická hepatitida.

VIDEO: Epicentrum: V Česku klesá spotřeba hormonální antikoncepce. Mohou za to mýty? 

Náplasti

Antikoncepční náplasti patří mezi kombinované metody, obsahují tedy oba hormony se stejnými účinky. „Lepí se na tělo a tím vstřebávání obchází trávicí trakt. Náplast se lepí každý týden nová, čtvrtý týden je bez náplasti, kdy dochází ke krvácení ze spádu," vysvětluje MUDr. Žižková. 

Jejich výhodou je především pohodlí, kdy nemusíte myslet na každodenní užívání. Tato metoda je při bezchybném užívání velmi spolehlivá. „Nevýhodou je snížená účinnost u žen nad devadesát kilo," doplňuje lékařka. 

Nechcete brát hormony? Není problém! Typy bariérové antikoncepce a jejich výhody a nevýhody

Vaginální kroužek

Tento druh hormonální antikoncepce je v České republice dostupný jen v kombinované formě, tedy obsahující estrogen i gestagen. Hormony jsou vstřebávány sliznicí, obcházejí tedy taktéž trávicí systém. „Všechny u nás dostupné kroužky jsou co do síly hormonů a průměru stejné, jen mají jiné firemní názvy. Zavádějí se na tři týdny hluboko do pochvy a vyndávají se v době očekávaného krvácení. Žena by si kroužek měla pravidelně kontrolovat a neměl by se používat s jinými bariérovými antikoncepčními metodami, jako je pesar nebo ženský kondom,“ radí gynekoložka. Většina žen vaginální kroužek ani necítí, stejně tak muži. Výhody i nevýhody jsou stejné jako u pilulek.

Injekce

Je také forma gestagenní antikoncepce. „Aplikuje se jednou za tři měsíce, což z ní dělá velmi pohodlnou metodu. Nevýhodou je, že po aplikaci nejde její účinek zvrátit a musí se na vymizení účinků čekat čtvrt roku," říká gynekoložka. Návrat k přirozenému cyklu po vysazení může být delší. 

Tělísko

Nitroděložní tělíska jsou vysoce účinné a dlouhodobé typy antikoncepce. Tělísko se zavádí přímo do dělohy. „Existují tělíska hormonální i nehormonální. Obě tělíska mimo jiné fungují také na principu cizího tělesa v těle, tedy na vytvoření sterilního zánětu, kdy bílé krvinky, které jsou součástí imunitního systému, působí spermicidně. Tento efekt působí i na oplozené vajíčko, proto mají tělíska takzvaný potratový efekt. Nehormonální tělísko obsahuje měď, která vytváří v děloze pro spermie nepřátelské prostředí. Hormonální tělísko obsahuje gestagen – tedy jen jeden z výše uvedených hormonů. Působí převážně lokálně, neumožňuje růst sliznice a zahušťuje cervikální hlen,“ vysvětluje Kamila Žižková

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří nepravidelné krvácení (většina žen ale u hormonálního tělíska nekrvácí vůbec), bolesti hlavy, změny nálad, bolesti břicha. U nehormonálního se může vyskytovat silnější a delší krvácení, než na jaké je žena zvyklá.

„Hormonální tělísko má také jiné než antikoncepční účinky, a to je například prevence před hyperplazií endometria, což je zmnožení buněk děložní sliznice, kde mohou probíhat přednádorové změny. Tělíska se podle druhu zavádějí na 3 až 5/6 let. Většinou je zavádění i vyndávání tělíska prováděno v gynekologické ambulanci, pro citlivější pacientky lze zavedení i vyndání provést v narkóze,“ uzavírá gynekoložka. 

5 hlavních zásad péče o porodní poranění. Co radí gynekoložka Kamila Žižková?

Kdo je Kamila Žižková?

Sympatická maminka pracuje jako lékařka v oboru gynekologie a porodnictví a ve volném čase se věnuje instagramovému profilu moje_gynpor, ve kterém vtipnou formou vzdělává o ženském těle a sexualitě. Vyhrála první místo v soutěži Maminka roku 2022 v kategorii Maminka blogerka. Nedávno vydala knihu Vulva není vagína, která pojednává o různých tématech nejen z oboru gynekologie, ale také z běžného života a sexu. S lehkostí a humorem, aby tomu každý rozuměl.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Antikoncepce, Zrcátko, Plodnost, Početí, Kamila Žižková, Kroužky, nitroděložní tělísko, Gynekoložka, Náplast, Česká republika, Tělísko, Hormonální antikoncepce, Pilulka, Krvácení, Antikoncepce na Heureka.cz