Maminka.czMateřství

Typy mateřských temperamentů: Jste cholerička, nebo spíš melancholička?

Barbora Vajsejtlová 29.  4.  2020
Typy mateřských temperamentů: Jste cholerička, nebo spíš melancholička?
Jste náladová cholerička, ohnivá sangvinička, klidná flegmatička, nebo váhavá melancholička? Který z mateřských temperamentů je vám vlastní a co to znamená pro vaše děti?

S mou kamarádkou Janou sdílíme velmi podobné názory a postoje k výchově dětí. Vzhledem k tomu, že naše děti jsou téměř stejně staré, a máme dokonce i shodné pohlavní rozvržení potomků, dalo by se očekávat, že budeme podobnými typy matek. Ale ani omylem.

Zatímco Janiny děti si užívají klidné rozhodnosti své matky, kterou hned tak něco nevykolejí a která všechny problémy řeší s rozvahou, moji potomci vyfasovali zmatkářku, jejíž emoce nejvíc ze všeho připomínají horskou dráhu. Jana je mým mateřským idolem a byla bych ochotná plazit se po střepinách skla, abych se jí přiblížila. Fascinuje mě, s jakým klidem a nadhledem řeší všechny problémy, které mateřství přináší. Dělám, co můžu, abych od ní její strategii odkoukala, ale naprosto upřímně přiznávám, že je mi to houby platné. Tisíckrát si dám předsevzetí, že budu své emoce držet na uzdě, ale vzápětí se přistihnu, jak zase ječím na děti, až okna drnčí, a hladinu adrenalinu mám asi tak metr a půl nad ušima. Narodila jsem se zkrátka jako cholerička. Vím to o sobě. Ví se to o mně. Nic s tím nezmůžu a promítá se to i do mého mateřského stylu, výchovy, a tudíž i do života mých dětí.

Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Typ temperamentu, který jste dostala do vínku, je charakteristikou, kterou nemůžete změnit vůlí a která ovlivňuje celý váš život. Včetně toho rodičovského. Rozdělení na čtyři základní temperamentové typy je velmi staré a pochází už z antiky, kdy jej stanovil Hippokratés. Od té doby Hippokratovu typologii temperamentů potvrdila řada psychologů a i po staletích je stále uznávaná. Víte, který z temperamentů je ten váš a co to pro vás i vaše děti znamená?

Typy mateřských temperamentů najdete na následujících stranách:

Témata: Mateřství, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Princezna Diana, Albert Einstein, Děti, Cholerik, Pablo Picasso, Tempera, Účinnost, Napoleon, Soucit, Jana, Neutuchající energie, Typ, Idol, Kennedy, Temperament, Marcela Vojířová, Walt, Matka, Psycholožka, Elvis, Otevřenost, Potomek
Mohlo by vás zajímat
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod