Maminka.czChování a vztahy

U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu

, Web Ulékaře.cz
11. 10. 2012
U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu
Lidské mládě se rodí bezbranné a zcela závislé na péči svého okolí. Příroda naštěstí vše zařídila tak, aby se novorozenci dostala veškerá péče a láska rodičů. A postarala se o to jak jinak než prostřednictvím hormonů, z nichž nejvýznamnější je prolaktin. Chemické vazby stojí v pozadí nejen tvorby mléka, kojení a lásky k dítěti, ale ovlivňují i sexuální chování rodičů.

www.ulekare.cz

Hormon mateřské lásky

Prolaktin se u zdravých lidí uvolňuje v průběhu spánku a pomáhá udržet funkci reprodukčních orgánů i imunitního systému. U kojící matky je tvorba prolaktinu podněcována sáním novorozence a přispívá k tvorbě mléka i k mateřskému chování. Tento hormon maminku také uvolňuje a v prvních měsících po porodu je rovněž příčinou mírné únavy během kojení, takže nemá chuť odběhnout od miminka a věnovat se jiným věcem.

U tatínků stoupá prolaktin postupně

Prolaktin také přispívá k pečujícímu a láskyplnému chování a průběhu času vede jeho tvorba i ke změnám v mozku, takže matka upřednostňuje toto chování. U tatínků se hladina prolaktinu zvyšuje během posledních měsíců těhotenství, ale k největšímu vzestupu dochází po řadě dní strávených s novorozencem.
Výsledkem hormonálně vedených změn mozku je u rodičů i odlišné uvolňování prolaktinu. Bylo prokázáno, že u otců je tento hormon tvořen jako reakce na ohrožení vetřelcem, zatímco u bezdětných mužů tomu tak není. Na druhé straně se u kojících matek na rozdíl od bezdětných žen nezvyšuje hladina prolaktinu jako odpověď na hluk. U dětí a bezdětných dospělých je prolaktin zvýšen po vystavení určitému stresu, takže je považován za stresový hormon. U rodičů ale funguje úplně jinak – jako „hormon rodičovské péče“.

Snížení sexuální touhy k dobru novorozence

Zvýšené hladiny prolaktinu u kojících matek i u citově angažovaných otců vedou ke snížení hladiny testosteronu a tím i ke snížení sexuální touhy (ale nikoliv ke snížení sexuálních funkcí). Na čas může být snížena i plodnost rodičů. Toto omezení sexuální aktivity i plodnosti je přírodou zařízeno proto, aby rodiče věnovali veškerou svou péči i energii novorozenci. Když tatínek o dítě pečuje spolu s matkou, měla by se vytvořit rovnováha v jejich sexuální touze a hormon oxytocin i další chemické působky by měly přispět k upevnění vazby jednoho k druhému i k utvrzení nesexuálního zájmů, což miminku zajišťuje dvě oddané pečující osoby.

www.ulekare.cz

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Chování a vztahy, Web Ulékaře.cz, Cit, Těsto, Test, Testosteron, Hlad

Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?

Horoskopy

Kozoroh Milí Kozorozi, oplýváte optimistickou náladou a vidíte všechno kolem sebe růžově. To u vás nebývá…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vratislav, Vratislava, Dalila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné