Maminka.czChování a vztahy

U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu

Lidské mládě se rodí bezbranné a zcela závislé na péči svého okolí. Příroda naštěstí vše zařídila tak, aby se novorozenci dostala veškerá péče a láska rodičů. A postarala se o to jak jinak než prostřednictvím hormonů, z nichž nejvýznamnější je prolaktin. Chemické vazby stojí v pozadí nejen tvorby mléka, kojení a lásky k dítěti, ale ovlivňují i sexuální chování rodičů.
, Web Ulékaře.cz
11. 10. 2012
U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu

www.ulekare.cz

Hormon mateřské lásky

Prolaktin se u zdravých lidí uvolňuje v průběhu spánku a pomáhá udržet funkci reprodukčních orgánů i imunitního systému. U kojící matky je tvorba prolaktinu podněcována sáním novorozence a přispívá k tvorbě mléka i k mateřskému chování. Tento hormon maminku také uvolňuje a v prvních měsících po porodu je rovněž příčinou mírné únavy během kojení, takže nemá chuť odběhnout od miminka a věnovat se jiným věcem.

U tatínků stoupá prolaktin postupně

Prolaktin také přispívá k pečujícímu a láskyplnému chování a průběhu času vede jeho tvorba i ke změnám v mozku, takže matka upřednostňuje toto chování. U tatínků se hladina prolaktinu zvyšuje během posledních měsíců těhotenství, ale k největšímu vzestupu dochází po řadě dní strávených s novorozencem.
Výsledkem hormonálně vedených změn mozku je u rodičů i odlišné uvolňování prolaktinu. Bylo prokázáno, že u otců je tento hormon tvořen jako reakce na ohrožení vetřelcem, zatímco u bezdětných mužů tomu tak není. Na druhé straně se u kojících matek na rozdíl od bezdětných žen nezvyšuje hladina prolaktinu jako odpověď na hluk. U dětí a bezdětných dospělých je prolaktin zvýšen po vystavení určitému stresu, takže je považován za stresový hormon. U rodičů ale funguje úplně jinak – jako „hormon rodičovské péče“.

Snížení sexuální touhy k dobru novorozence

Zvýšené hladiny prolaktinu u kojících matek i u citově angažovaných otců vedou ke snížení hladiny testosteronu a tím i ke snížení sexuální touhy (ale nikoliv ke snížení sexuálních funkcí). Na čas může být snížena i plodnost rodičů. Toto omezení sexuální aktivity i plodnosti je přírodou zařízeno proto, aby rodiče věnovali veškerou svou péči i energii novorozenci. Když tatínek o dítě pečuje spolu s matkou, měla by se vytvořit rovnováha v jejich sexuální touze a hormon oxytocin i další chemické působky by měly přispět k upevnění vazby jednoho k druhému i k utvrzení nesexuálního zájmů, což miminku zajišťuje dvě oddané pečující osoby.

www.ulekare.cz

Témata: Chování a vztahy, Web Ulékaře.cz, Těsto, Cit, Hlad, Test
Mohlo by vás zajímat
Masky jen pro děti? Omyl! Tyhle rodiny se umí odvázat
Chcete spokojené miminko? Zabalte ho do klasické načechrané peřinky
Pojďte s časopisem Maminka na Podzimní nákupy se značkou Lindex
Nová autosedačka Maxi-Cosi s vestavěnými airbagy je až o 55% bezpečnější

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu