Maminka.czChování a vztahy

U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu

, Web Ulékaře.cz
11. 10. 2012
U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu
Lidské mládě se rodí bezbranné a zcela závislé na péči svého okolí. Příroda naštěstí vše zařídila tak, aby se novorozenci dostala veškerá péče a láska rodičů. A postarala se o to jak jinak než prostřednictvím hormonů, z nichž nejvýznamnější je prolaktin. Chemické vazby stojí v pozadí nejen tvorby mléka, kojení a lásky k dítěti, ale ovlivňují i sexuální chování rodičů.

www.ulekare.cz

Hormon mateřské lásky

Prolaktin se u zdravých lidí uvolňuje v průběhu spánku a pomáhá udržet funkci reprodukčních orgánů i imunitního systému. U kojící matky je tvorba prolaktinu podněcována sáním novorozence a přispívá k tvorbě mléka i k mateřskému chování. Tento hormon maminku také uvolňuje a v prvních měsících po porodu je rovněž příčinou mírné únavy během kojení, takže nemá chuť odběhnout od miminka a věnovat se jiným věcem.

U tatínků stoupá prolaktin postupně

Prolaktin také přispívá k pečujícímu a láskyplnému chování a průběhu času vede jeho tvorba i ke změnám v mozku, takže matka upřednostňuje toto chování. U tatínků se hladina prolaktinu zvyšuje během posledních měsíců těhotenství, ale k největšímu vzestupu dochází po řadě dní strávených s novorozencem.
Výsledkem hormonálně vedených změn mozku je u rodičů i odlišné uvolňování prolaktinu. Bylo prokázáno, že u otců je tento hormon tvořen jako reakce na ohrožení vetřelcem, zatímco u bezdětných mužů tomu tak není. Na druhé straně se u kojících matek na rozdíl od bezdětných žen nezvyšuje hladina prolaktinu jako odpověď na hluk. U dětí a bezdětných dospělých je prolaktin zvýšen po vystavení určitému stresu, takže je považován za stresový hormon. U rodičů ale funguje úplně jinak – jako „hormon rodičovské péče“.

Snížení sexuální touhy k dobru novorozence

Zvýšené hladiny prolaktinu u kojících matek i u citově angažovaných otců vedou ke snížení hladiny testosteronu a tím i ke snížení sexuální touhy (ale nikoliv ke snížení sexuálních funkcí). Na čas může být snížena i plodnost rodičů. Toto omezení sexuální aktivity i plodnosti je přírodou zařízeno proto, aby rodiče věnovali veškerou svou péči i energii novorozenci. Když tatínek o dítě pečuje spolu s matkou, měla by se vytvořit rovnováha v jejich sexuální touze a hormon oxytocin i další chemické působky by měly přispět k upevnění vazby jednoho k druhému i k utvrzení nesexuálního zájmů, což miminku zajišťuje dvě oddané pečující osoby.

www.ulekare.cz

Témata: Chování a vztahy, Web Ulékaře.cz, Test, Testosteron, Hlad, Těsto, Cit

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často

Horoskopy

Blíženci Největší radost vám dělá pracovní stránka. Není divu, když se vám tolik daří. Jste činorodí, aktivní a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alena, Sven, Belinda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné