Maminka.czTragédie

U maminky Adámka, který tragicky tonul na začátku prázdnin, se střídají stavy deprese s odhodláním

Vanda Stöckbauerová 2.  8.  2023
V pondělí jsme psali o krutém osudu pětiletého Adámka z Kroměřížska, který po návštěvě koupaliště tonul a záchranáři ho oživovali celých 35 minut. Co tragické události předcházelo? A podaří se vybrat potřebných 5 milionů korun na jeho léčbu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Adámka 5. července vzaly na koupaliště jeho sestra (13) se svou kamarádkou a doprovázela je kamarádčina maminka. Adámkova maminka s nimi tehdy nemohla, protože měla angínu a plně důvěřovala své kamarádce, se kterou si takto vzájemně vypomáhaly. Jenže Adámek se už domů nevrátil. Bezvládné tělíčko odvezl vrtulník do nemocnice. Když se chlapečkova maminka telefonicky dozvěděla, že jí syna oživují po utonutí, rychle se na koupaliště vydala a dozvěděla se, že ho záchranáři oživovali přes půl hodiny.

VIDEO: Léto u vody s dětmi: Ani na chvíli z nich nespusťte oči, nabádá lektorka

Co se na koupališti stalo, proč k této tragické situaci došlo, dneska ví vlastně jen dospělá žena, která na děti měla dohlížet. Adámkova maminka byla v šoku, když ji na koupališti nenašla. Proč Adámka neuhlídala? Kde byla, když si dvě dospívající holky šly před odchodem domů zaplavat? Proč po tom hrozném neštěstí na ni nepočkala? Netuší. A snad se to někdy dozví od Policie ČR.

Procházky v kočárku

Už týden jezdí Adámek pravidelně do hyperbarické komory. Ponor by měl absolvovat celkem třicetkrát a až po desáté expozici uvidí maminka i lékaři, nakolik mu to pomáhá. Všichni věří, že má velkou naději na návrat mezi zdravé děti, ale bude to velmi dlouhá a složitá cesta.

Maminka tráví čas se svým synem na pokoji. Prožívá jeho stavy bolesti, úzkosti, možná i strachu, to ale nikdo neví, protože Adámek vlastně nekomunikuje. Protože není schopen jíst, zavedli mu doktoři do bříška hadičku, tzv. PEG, kterým se mu podává výživa. Maminka je ráda, že jí přátelé zapůjčili kočárek a může se s ním aspoň na chvíli  vypravit do nemocničního parku na procházku.

Tragické tonutí pětiletého Adámka. Záchranáři ho oživovali 35 minut, rodina prosí o pomoc

O starší dceru se stará dědeček

Cesta za Adámkovým uzdravením bude náročná, jak psychicky, tak finančně. Psychicky musí maminka tuto těžkou životní zkoušku zvládat sama. Je s ním neustále v kladenské nemocnici, kde se nachází hyperbarická komora. O její třináctiletou dceru se stará dědeček. Je náročné vidět i slyšet, jak Adámek trpí, není divu, že se u maminky střídají stavy deprese s odhodláním. Je však neskutečně vděčná všem, kteří její smutný příběh sledují a rozhodli se pomoci.

Potřebná léčba za více než pět milionů

Adámek bude na léčbu potřebovat neuvěřitelnou finanční podporu - přes 5 100 000 Kč. V této částce jsou zahrnuty opakované aplikace kmenových buněk na Slovensku, intenzivní laserové terapie u Dr. Crawforda, časté neurorehabilitace, ergoterapie, hipoterapie, logopedie a nejrůznější tolik potřebné kompenzační pomůcky, které nejsou hrazené zdravotními pojišťovnami. Díky organizaci Život dětem pro chlapečka a jeho rodinu vznikla sbírka, kam může přispět každý. I drobný příspěvek může Adámkovi pomoct udělat důležitý krok vpřed. K včerejšímu dni se podařilo vybrat přes 2,6 milionu korun. Adámkova rodina všem dárcům ze srdce děkuje.

Témata: Prázdniny, Deprese, Tragédie, sbírka, policie, Plavání s dětmi, riziko, pojišťovna, Odhodlání, Koupaliště, Návštěva, Maminka, Začátek prázdnin, Slovensko, Tragická událost, Léčba