Maminka.czPorod

U porodu využijte svůj hlas na maximum. Křik vysiluje, správné dýchání i zpěv dokážou zázraky

Michaela Láchová 4.  7.  2023
Všimla jste si, jak je vám fajn, když si zazpíváte? Náš hlas úzce souvisí s dechem a dohromady dokážou někdy až neuvěřitelně čarovat s naším tělem i myslí. A to se může skvěle hodit i u porodu. Zajímá vás, jak konkrétně?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co se zpívání týče, běžnému člověku je tak nějak trapné zpívat jindy než společně s dětmi nebo když zrovna není v náladě, posilněný nějakou tou skleničkou. Nebylo tomu ale tak vždycky. Můj děda mi vyprávěl o své mamince, která vstávala v půl páté ráno, aby vyprala v neckách, a zpívala si u toho zplna hrdla. Zpívala si i při práci na poli, a dokonce už tenkrát se prý prozpívala porodem. A rozhodně nebyla sama. Kdybyste si v dnešní době začala v práci nebo na ulici zpívat, minimálně půlka lidí by na vás koukala skrz prsty. Přitom zpěv je naprosto úžasná ventilace!

VIDEO:  Jak probíhá předčasný porod?

Zpívám, dýchám, lépe rodím…

Zpěv dokáže z těla dostat napětí a pozitivně naladí mysl. A právě u porodu může v mnohém pomoct. Práce s hlasem totiž velmi úzce a přímo souvisí s naším dechem. I proto se vyplatí zpívat si už během těhotenství, což může být výborným nácvikem dechu i při porodu. Už slavný francouzský porodník Michel Odent se domníval, že hlasová průprava může nastávajícím maminkám hodně pomoct. Zjistil, že ženy, které v těhotenství zpívají a připravují se k porodu i hlasově, potom také snadněji a rychleji rodí. Proto ve své porodnici zavedl pravidelná zpívání těhotných žen. Zpěv má ale obrovský vliv i na miminko v bříšku, protože rezonance, které ve vašem těle při zpěvu vznikají, působí blahodárně na váš poklad, kterému tak dopřáváte úžasnou zvukovou masáž.

Jen tak se prozpívat porodem

Hlas se dá ale krásně využít i u samotného porodu. „Při porodu velmi pomáhá pracovat s dechem, a jak celý proces sílí, tak ženy často začínají k výdechu přidávat zvuk. Hluboké táhlé ááá, úúúú nebo cokoli jiného. Cokoli ženě pomáhá, aby se uvolnila, je v pořádku,“ podotýká porodní asistentka Kristina Zemánková (strom-zivota.net) s tím, že ale zažila i ženy, kterým bylo vlastní zvučení nepříjemné. Jako by tím samy sebe rušily. „Pak je nesmyslné zvuky vydávat jen proto, že jsem to někde četla, ale vlastně mi to nepomáhá. V takovém případě se tím žena jen vysiluje a nemá to efekt,“ doplňuje.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak pracovat s hlasem během porodu a co může pomoct k úlevě? 

Rozhovor s Bc. Kateřinou Jindrovou Zítkovou, porodní asistentkou a lektorkou zpěvu

Proč hlasité "řvaní" při porodu spíše škodí a čím je prospěšné "mručení"?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Porod, Porodnice, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Bolest, Císařský řez, Porodní asistentka, Ambulantní porod, Křik, Maminka, Zvuk, Jindrová, Zemánková, Asistentka, Kristina Zemánková, Zpěv