[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Co se zpívání týče, běžnému člověku je tak nějak trapné zpívat jindy než společně s dětmi nebo když zrovna není v náladě, posilněný nějakou tou skleničkou. Nebylo tomu ale tak vždycky. Můj děda mi vyprávěl o své mamince, která vstávala v půl páté ráno, aby vyprala v neckách, a zpívala si u toho zplna hrdla. Zpívala si i při práci na poli, a dokonce už tenkrát se prý prozpívala porodem. A rozhodně nebyla sama. Kdybyste si v dnešní době začala v práci nebo na ulici zpívat, minimálně půlka lidí by na vás koukala skrz prsty. Přitom zpěv je naprosto úžasná ventilace!
Zpěv dokáže z těla dostat napětí a pozitivně naladí mysl. A právě u porodu může v mnohém pomoct. Práce s hlasem totiž velmi úzce a přímo souvisí s naším dechem. I proto se vyplatí zpívat si už během těhotenství, což může být výborným nácvikem dechu i při porodu. Už slavný francouzský porodník Michel Odent se domníval, že hlasová průprava může nastávajícím maminkám hodně pomoct. Zjistil, že ženy, které v těhotenství zpívají a připravují se k porodu i hlasově, potom také snadněji a rychleji rodí. Proto ve své porodnici zavedl pravidelná zpívání těhotných žen. Zpěv má ale obrovský vliv i na miminko v bříšku, protože rezonance, které ve vašem těle při zpěvu vznikají, působí blahodárně na váš poklad, kterému tak dopřáváte úžasnou zvukovou masáž.
Hlas se dá ale krásně využít i u samotného porodu. „Při porodu velmi pomáhá pracovat s dechem, a jak celý proces sílí, tak ženy často začínají k výdechu přidávat zvuk. Hluboké táhlé ááá, úúúú nebo cokoli jiného. Cokoli ženě pomáhá, aby se uvolnila, je v pořádku,“ podotýká porodní asistentka Kristina Zemánková (strom-zivota.net) s tím, že ale zažila i ženy, kterým bylo vlastní zvučení nepříjemné. Jako by tím samy sebe rušily. „Pak je nesmyslné zvuky vydávat jen proto, že jsem to někde četla, ale vlastně mi to nepomáhá. V takovém případě se tím žena jen vysiluje a nemá to efekt,“ doplňuje.
Jak pracovat s hlasem během porodu a co může pomoct k úlevě?
Rozhovor s Bc. Kateřinou Jindrovou Zítkovou, porodní asistentkou a lektorkou zpěvu
Proč hlasité "řvaní" při porodu spíše škodí a čím je prospěšné "mručení"?
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se