Učiňte konec bolestivému trápení

Komerční článek
20. 9. 2016
Učiňte konec bolestivému trápení
Každá z nás někdy v životě zažila nějaké trápení. Zlomené srdce je sice bolestivé, ale ověřeným lékem je čas. Se zánětem močových cest je to naopak. Jedná se o zdravotní problém, který nerady ventilujeme na veřejnosti a čím déle ho necháme být, tím je jeho průběh horší. Jak se efektivně bránit?

Proč zánět vznikne?

K nastartování nemoci stačí málo. Příčinou je většinou nedostatečná vrstva oblečení a klamavé sluneční paprsky. Ty během odeznívajícího babího léta a nastupujícího podzimu nebo naopak na začátku jara nemají dostatečnou sílu. Důvěřivě jim podlehneme, vyrazíme ven a prochladnutí je během chvilky na světě. Sníží se imunita sliznice a vzniká zánět. Podle uroložky MUDr. Michaely Matouškové z pražského Urocentra postihuje zánět močových cest desetkrát více žen v reprodukčním věku než mužů. „Důvodů je hned několik. Ženy mají kratší močovou trubici zhruba 3 až 4 centimetry. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku a do močové trubice se tak snadnou dostanou bakterie. Riziko vzniku zánětu močových cest zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk.  Na vině ale mohou být i chlamydiové infekce, nedostatek tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů,“ uvedla MUDr. Matoušková, které ročně do ordinace přijdou s komplikacemi stovky pacientů.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný zánět má nejčastěji na svědomí (až 85 % případů) bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v našich střevech a trávicím traktu. Bakterie je pro člověka prospěšná a nezbytná, ovšem jen v případě, že zůstává na svém „místě“. Jestliže se ze svého běžného místa výskytu přesune do močových cest, začne zlobit. Uhnízdění a množení bakterie se předejde dostatečným doplňováním tekutin, v opačném případě hrozí silná infekce s postupem až do ledvin.

Prevence

Typické pálení či řezání při močení není nic příjemného. Abyste se vyhnula bolestivému zánětu, je třeba dodržovat dostatečnou hygienu. Močová trubice se totiž u žen nachází velice blízko od konečníku, což může být někdy příčinou zánětu. Snažte se měnit často ručníky a utírat se na toaletě vždy směrem dozadu. Kamenem úrazu může být i zadržování močení a nedostatečný pitný režim. Snažte se nezbytečně neriskovat ani ve vašem intimním životě. Různé sexuální experimenty mohou také způsobit zánět močového měchýře. Na vině je především nechráněný sex, střídání sexuálních partnerů a špatná hygiena. A především si dávejte pozor na prochladnutí.

Klepněte pro větší obrázek

Brusinky a D-manosa

Dnes už není žádným tajemstvím, že při léčbě, ale také při prevenci zánětů močových cest skvěle pomáhají brusinky. Většina žen, které si již podobnými potížemi prošly, počáteční příznaky infekce dokáže rozeznat. Potížemi ale netrpí jen ženy, zánět se týká i mužské populace, když v menší míře. Pokud tedy pacient pozná hned v prvopočátku, že nezvyklá bolest v podbřišku je možný zánět močových cest, může zkusit zánět „rozehnat“ samoléčbou a režimovými opatřeními. „Doporučujeme brusinkové extrakty v kombinaci s D-manosou, jenž brání přilnutí bakterií E. coli v močovém traktu a preparáty s lyzátem Escherichia coli, který aktivuje imunitní systém organismu. Je třeba také dostatečně pít a vyvarovat se dráždivých pokrmů a nápojů, jako jsou například ostrá, kořeněná jídla či silná káva,“ podotkl MUDr. Jaroslav Porš. D-manosu a brusinky je ale také možné užívat preventivně a předejít tak těmto nepříjemným potížím.


Mohlo by vás zajímat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou!
Šmajdání: Kdy a jak ho řešit? A má doma dítě chodit v bačkorách?
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Jak zvládnout dítě s ADHD a jak se děti s touto diagnózou projevují?
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí

Horoskopy

Rak Sváteční volno je pro Raky povedené, protože tráví čas s rodinnou, ale také pracovně. Všichni…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Daniel, Radek, Dan

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu