[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Podívejme se nejprve na to, co je to učení. Jde o schopnost dívat se na věci, pozorovat, ptát se na ně a později si o nich i číst. Není to jen kupení informací. Pro každého člověka je učení přirozené, ale bohužel pro někoho se může postupem času stát bolestivé a nepříjemné. Malé děti se nejvíce učí pozorováním a kopírováním dospělých. Pokud od nás jsou potlačeny tím, že jsme netrpěliví, do učení je nutíme či je u něj neustále opravujeme a upozorňujeme na chyby, jejich pozitivní postoj k učení jim narušíme. Setkáváme se někdy s dětmi, které se naučily číst jen tím, že pozorovaly rodiče či sourozence, kteří četli. A ony se jich vyptávaly na písmenka, co které znamená. To samé je i s počítáním.
Ano. Musí být hlavně trpělivý, přátelský, plný porozumění pro neznalost a případné chyby. Je potřeba si uvědomit, že neustálým upozorňováním na chyby dítě od učení spíše odradím a nebude chtít se mnou spolupracovat, než že ho něco naučím.
Přesně tak. Učíme se neustále, ale jde o to, jakým způsobem. Děti nemusí sedět nad učebnicemi a sešity celé prázdniny, učení můžeme zapojit do každodenních aktivit. Například při vaření: nechám dítě číst recept, naučím ho vážit, počítat množství vajíček do bábovky. Násobilku můžeme procvičovat třeba při nákupech. Jeden rohlík stojí 2 koruny, kolik zaplatíme za 8 rohlíků? Nebo: K obědu uvaříme brambory. Pro jednu osobu 3 brambory. Kolik jich potřebujeme, když jsme doma čtyři? Když se chystáme na výlet, společně zjistíme a přečteme, co kde je v okolí.
S každým dítětem, než se budeme něco učit, je důležité si nejprve vyjasnit, k čemu mu to v životě bude, kde může naučené informace použít. Když se učíme jen kvůli známkám, látku brzy zapomeneme. Pokud dítě nemá závažné potíže s učením a chcete, aby vám nevypadlo z tempa a nezapomínalo, procvičujte o prázdninách jinou (zábavnou) formou, než je sezení nad sešity a učebnicemi.
Nechte dítě co nejvíce číst. Může vám číst před spaním pohádky, při vaření jednoduché recepty, aby vám pomohlo, jídelní lístky v restauracích… Psaní můžete procvičovat způsobem, že si může psát prázdninový deník, dopisy či pohledy dědovi a babičce, ale i kamarádům.
Nebo může psát seznamy věcí na výlet či na nákup. Matematiku můžete trénovat při vaření, nákupech, při obědě v restauraci může ratolest spočítat útratu. Prostě všude tam, kde na počty narazíte. Během procházky můžete procvičovat i přírodopis tím způsobem, že budete poznávat stromy, květiny, zvířata… Dítě následně nechte o nich vyhledat informace a zajímavosti napsat do prázdninového deníku.
Nápadům se meze nekladou. Psaním deníku nebo vyprávěním, co dítě vše za celý den zažilo, u něj trénujeme i paměť. Proto si hrajte i na vzpomínání na minulé hezké události a zážitky. Dítě si o prázdninách chce hlavně užít čas, který máte pro sebe, a odreagovat se od klasických povinností.
Jestliže mělo dítě během školního roku nějaké větší potíže, o prázdninách je ten správný čas vše dohnat. Pokud tyto potíže nebudeme redukovat, začnou narůstat. Když školák špatně čte, následně se tento problém projeví v pravopise, v cizím jazyce i ostatních předmětech. To samé i v matematice – pokud dítě nezvládá základní početní úkony, jako jsou sčítání, odčítání, násobení, dělení, ve vyšších ročnících ho to omezuje. Učení se stává složitější a složitější. K tomu se mohou přidávat nejrůznější psychické potíže.
Prvním a nejdůležitějším krokem je najít zdroj vzniklých potíží. Dítěti se například pletou písmenka a-e, m-n, b-d… Nemůže pokračovat ve čtení, pokud má tyto potíže. To by bylo, jako kdybyste jezdili autem, aniž byste znali dopravní značky. Musíme se tedy vrátit k písmenkům a pořádně je procvičit.
Začít krok po kroku v jednoduchých aktivitách, vše pořádně zažít a protrénovat, aby dítě získalo jistotu. Velkou roli při učení čtení hraje i velikost textů. Čím větší písmenka, tím lepší. Hlavní pozor musíme dát na náš přístup a zbytečně neupozorňovat na chyby. Pokud dítěti něco nejde a hodně chybuje, musíte učení zjednodušit.
Ač se to nezdá, je to právě o jednoduchosti kroků v učení, při kterých dítě získá hodně jistoty, než bude pokračovat dále. Čím dříve začneme potíže řešit, tím toho bude méně na zvládání a učení bude jednodušší. A právě část prázdnin můžeme využít na zvládnutí těchto potíží v učení, aby byl příští školní rok v pohodě.
Pokud potřebuje dítě zlepšit psaní a gramatiku, vyhněte se prázdninovým diktátům. Jednou z možností, jak dítě motivovat, jsou pohledy a dopisy. Při psaní pohledu z výletu pro babičku a dědečka si snadno protrénuje vyjmenovaná slova nebo shodu podmětu s přísudkem. Další variantou je prázdninový deník, kam může ratolest zapisovat své zážitky z cest. Další pomůckou může být i obyčejný nákupní seznam, stačí poprosit o pomoc při jeho sepisování.