Maminka.czZdraví

Udělejte něco pro svá játra: Co jíst a čemu se vyhnout, aby dobře fungovala?

vas 6.  11.  2024
Zdravá výživa bývá často vnímána jako cesta k lepší postavě, silnějším svalům, pevnější imunitě nebo zářivější pleti. Málokdo však pomyslí na játra, která jsou klíčová pro kondici celého těla. Jejich správná funkce má zásadní dopad nejen na vzhled pokožky a vlasů, ale i na energii a odolnost proti nemocem. Jak tedy strava ovlivňuje zdraví jater a které potraviny jim prospívají nejvíce?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Játra jsou odpovědná za mnohé tělesné procesy – od produkce bílkovin, cholesterolu a žluči až po ukládání vitaminů, minerálů nebo sacharidů. Odbourávají také toxiny, jako je alkohol, léky a přirozené vedlejší produkty metabolismu.

„Játra jsou klíčovým orgánem, kterým prochází veškerá krev opouštějící žaludek a střeva, než se dostane do zbytku těla. Zpracovávají nejen živiny, ale také například léky vstřebané ze zažívacího traktu, a mění je do forem, které tělo snáze využije. Udržovat játra v dobrém stavu je proto nezbytné pro celkové zdraví organismu,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Ztukovatělá játra jsou častější, než si myslíte

Je tedy zřejmé, že výběr správných potravin může mít významný vliv nejen na zdraví samotných jater, ale také na zdraví celého těla. Kromě již zmíněného alkoholu, drog a kouření játrům neprospívají ani tučná a smažená jídla, uzeniny a cukry a také všechny polotovary, přesolené, konzervované a průmyslově zpracované potraviny.

„Nevhodná výživa může vést k celé řadě jaterních nemocí, z nichž aktuálně nejčastější je ztukovatění jater s metabolickou dysfunkcí – myšleno nadváhou nebo obezitou, diabetem 2. typu, nebo jinou metabolickou poruchou,“ upozorňuje MUDr. Lazák.

Podle nedávno zveřejněné metaanalýzy trpí tímto chronickým onemocněním jater celosvětově více než 38 % dospělých. Ztukovatění jater přitom může přejít v zánět a později v cirhózu a je spojeno i s vyšším rizikem dalších mimojaterních chorob, jako jsou kardiovaskulární nemoci nebo chronické onemocnění ledvin.

České superpotraviny. Proč jsou důležité a jaké jíst teď v zimě?

Superpotraviny pro zdravá játra

Na druhou stranu mnoho potravin obsahuje sloučeniny, které prokazatelně zlepšují jaterní enzymy, chrání játra před hromaděním tuku a snižují zánět a oxidační stres. Patří mezi ně zejména olivový olej, česnek, ořechy, avokádo, borůvky, červená řepa, ale také například tučné ryby, jako je losos a makrela.

A proč jsou tyto potraviny pro játra obzvlášť prospěšné? „Olivový olej, avokádo, ořechy nebo tučné ryby jsou skvělou volbou, protože jsou bohaté na zdravé tuky a antioxidanty, které chrání jaterní buňky před poškozením volnými radikály a zároveň podporují regeneraci jaterních buněk, čímž pomáhají snižovat hladinu tuku v játrech a následný zánět,“ vysvětluje MUDr. Lazák.

Je třeba zmínit, že pozitivní vliv na játra má také káva a zelený čaj. Studie prokázaly, že pití kávy pomáhá snižovat riziko trvalého poškození jater, u lidí s chronickým onemocněním jater, a také snižuje riziko cirhózy jater. Podobně příznivý účinek má i pití zeleného čaje, a to zejména u lidí se ztukovatělými játry.

Zdravý životní styl je základ

Zařazení těchto potravin do jídelníčku tak podporuje nejen celkovou dobrou kondici jater, ale má také pozitivní vliv na metabolismus a kardiovaskulární systém. Jejich pravidelná konzumace může navíc významně přispět k prevenci a léčbě ztukovatění jater a dalších chronických jaterních onemocnění.

Kromě stravy je však důležitý také celkový zdravý životní styl, vyhýbání se nadměrnému pití alkoholu, kouření a jiným toxinům a pravidelný pohyb. Při podpoře celkové funkce a regenerace jater také pomáhají esenciální fosfolipidy (obsaženy například v léčivém přípravku Essentiale 300 mg).

Únava jako varovný příznak jaterních onemocnění


„Klinické projevy jaterního poškození jsou nespecifické a ve svém počátku nenápadné, jako například únava, vyčerpanost nebo neurčité trávicí potíže. Únava může být prvním varovným signálem jaterních onemocnění, jako je například steatohepatitida. Tyto stavy často probíhají zpočátku bez dalších výrazných příznaků, což může vést k přehlédnutí jejich závažnosti,“ upozorňuje MUDr. Lazák a dodává: „Přetrvávající únava by proto měla být vždy důvodem k lékařskému vyšetření, aby se vyloučilo možné onemocnění jater nebo jiné další choroby.“

VIDEO: Cirhóza jater: příčiny, příznaky a léčba

Jak podpořit zdraví jater?

Existuje několik klíčových strategií, jak podpořit zdraví jater:

Vyvážená strava: zahrňte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, zdravé tuky a bílkoviny. Omezte příjem cukru, alkoholu a zpracovaných potravin.

Pravidelný pohyb: fyzická aktivita pomáhá udržovat zdravou hmotnost a podporuje metabolismus.

Dostatečný spánek: kvalitní spánek je zásadní pro regeneraci těla, včetně jater.

Hydratace: pití dostatečného množství vody pomáhá játrům efektivně fungovat.

Prevence infekcí: očkování proti virovým hepatitidám je důležité, aby se zabránilo vážným onemocněním jater.

Ženy a léky

Zdraví jater jistě neprospívají ani mnohá, byť v dobré víře užívaná, léčiva. Léky jsou po požití metabolizovány játry a játra jim rovněž pomáhají při vylučování ven z těla. Pokud žena užívá volně prodejné léky (např. nesteroidní antiflogistika běžně užívaná na bolest hlavy, bolesti spojené s menstruací apod.), měla by volit přiměřené dávkování a volbu přípravku konzultovat v lékárně. Pokud žena užívá léky na recept, měl by lékař doporučit takovou kombinaci, která zatěžuje játra co nejméně. Obecně platí, že novější léky jsou šetrnější, protože při jejich vývoji je kladen důraz nejen na jejich účinnost, ale i bezpečnost pro celý organismus, tedy i pro játra.

„Velmi zajímavým příkladem pro ženy může být posun ve vývoji nových antikoncepčních přípravků. Historicky se užívaly vysoké dávky chemicky vyrobených hormonů, poté se dávky hormonů postupně snižovaly, čímž se snižovaly i nežádoucí účinky a v poslední době je posun od chemicky vyrobených estrogenů k přirozeným estrogenům. Nejnovější přípravky obsahují přirozený estrogen, který umí zabránit těhotenství stejně účinně jako starší typy antikoncepce, ale navíc není podstatněji metabolizován játry na úrovni cytochromu (= nižší pravděpodobnost rozvoje možných lékových interakcí) a má i jiné bezpečnostní benefity. Pro játra ženy tak nepředstavuje výraznější zátěž, a může tak i do určité míry pomoci snižovat riziko vzniku jaterních onemocnění“, vysvětluje doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., farmakolog.

Témata: Zdraví, Imunita, Nemoci, Výživa a stravování, Nemoc, onemocnění, Potraviny, strava, Alkohol, Jiří Slíva, Vzhled, Játra, Zdravá výživa, Zdraví na Heureka.cz