Maminka.czPraktické rady

Udělejte radost dětem i ptáčkům. Vyrobte ptačí krmítko

13. 2. 2011
Udělejte radost dětem i ptáčkům. Vyrobte ptačí krmítko
I když právě probíhá vlna mírného oteplení, nenechte se mýlit. Počasí je proměnlivé a do příchodu toho pravého jara, nás čeká ještě mnoho mrazivých dnů a nocí. V těchto dnech tak máte stále možnost umístit na okenní parapet nebo na balkon ptačí krmítko. Uděláte tím radost nejen ptáčkům, ale i svým dětem, které budou moci zpoza okna malá opeřená stvořeníčka pozorovat.

Listopad až březen

Volně žijící ptáčky, jako třeba sýkorky, vrabce, kosy, pěnkavy nebo zvonky, je ideální přikrmovat v období od počátku listopadu do konce března. Jestliže se rozhodnete, že ptáčkům přilepšíte, a tak jim vyrobíte krmítko, kde jim následně budete sypat potravu. Tento váš počin ocení především vaše malé ratolesti, které navíc budou moci přiložit ruku k dílu a s výrobou krmítka vám asistovat.

Jak na to?

Při stavbě krmítka se fantazii meze nekladou. Můžete jej vyrobit z dřevěných desek, z kokosového ořechu nebo třeba z pet lahve. Nejčastějším typem ptačího krmítka je besídkové krmítko, vyrobené právě z dřevěných desek. Jeho stříška by měla být odnímatelná, abyste mohli krmítko kdykoliv vyčistit a nasypat ptáčkům novou potravu.

Dbejte na to, aby byla plocha, kam dáte ptáčkům krmivo, chráněna před sněhem, deštěm a větrem. Místo, kam dáte ptáčkům potravu, proto rozhodně nezapomeňte zakrýt větší stříškou.

Pozor také na možné predátory (především kočky a kuny), které by mohli ptáčky ohrozit. Krmítko proto raději umístěte na klidné a přehledné místo, a to nejlépe metr a půl až dva metry nad zem. Kromě toho, že lze krmítko umístit na okenní parapet nebo na balkon, jej můžete zavěstit také na větev stromu nebo jej na zahradě umístit na vysokou dřevěnou tyč.

Jakou potravu ptáčkům sypat?

Ptáčkům do krmítka rozhodně nedávejte zbytky od oběda, jako třeba těstoviny, brambory nebo kynuté knedlíky. Mohli byste jim totiž vážně uškodit. Potravou, kterou vezmou za vděk, jsou především nejrůznější druhy semen (slunečnice, mák, len, proso nebo konopné semínko) a obilovin. Některé ptačí druhy nepohrdnou ani sušenými jeřabinami, bezem, šípky, ale i jablky a hruškami.

Pro zajímavost, kosi si rádi pochutnají na jablkách (čerstvých i sušených). Hýlové, čížci a stehlíci zase mají rádi lisované seno. Sýkorky, brhlíci a mlynaříci si oblíbili olejnatá semínka (především slunečnicová), oříšky a tukové směsi. Vrabci a hrdličky mají zase rádi například obyčejnou strouhanou housku.

Tukové krmítko

Ptáte se, jakým způsobem ptáčkům připravit tukovou směs? Velice jednoduše. Stačí, když do vyškvařeného (například hovězího loje) nasypete olejnatá semínka nebo drcené ořechy. Potom vezměte borovou šiškou, kterou do dané směsi namočíte. Šišku s tukovou směsí nechte ztuhnout, navažte na ni provázek a potom ji zavěste na balkon nebo větev stromu.

Tukovou směs můžete nalít také do starého květináče, skořápky kokosového ořechu i do obyčejného plastového kelímku. Dříve, než do těchto nádob tukovou směs nalijete, ovšem udělejte na jejich dnu dírku, kterou následně provlečte provázkem, díky kterému budete moci ptáčkům toto tukové krmítko zavěsit na vhodné místo.

Naučte děti rozpoznávat ptačí druhy

Společně s dětmi můžete číhat za oknem a pozorovat, jaké druhy ptáčků na nabízené dobrůtky přilákáte. Poznáte, že někteří ptáčci jsou plaší, ale jiní se chovají jako pěkní drzouni. A navíc, spatříte ptáky, které byste jinak běžně neviděli.

Je-li to možné, klidně si pořiďte atlas ptáků a naučte se s dětmi rozeznávat konkrétní ptačí druhy. Dítě získá nejen nové znalosti, ale vypěstuje si i pozitivní vztah k přírodě.

Témata: Praktické rady, Radost, Krmivo, Řád, Okenní parapet

Mohlo by vás zajímat
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?

Horoskopy

Rak Když nebudete sedět doma, podaří se vám najít osobu, která vám pomůže po pracovní stránce. Snažte se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslava, Grace, Fiona

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu