Maminka.czPraktické rady

Udělejte radost dětem i ptáčkům. Vyrobte ptačí krmítko

13. 2. 2011
Udělejte radost dětem i ptáčkům. Vyrobte ptačí krmítko
I když právě probíhá vlna mírného oteplení, nenechte se mýlit. Počasí je proměnlivé a do příchodu toho pravého jara, nás čeká ještě mnoho mrazivých dnů a nocí. V těchto dnech tak máte stále možnost umístit na okenní parapet nebo na balkon ptačí krmítko. Uděláte tím radost nejen ptáčkům, ale i svým dětem, které budou moci zpoza okna malá opeřená stvořeníčka pozorovat.

Listopad až březen

Volně žijící ptáčky, jako třeba sýkorky, vrabce, kosy, pěnkavy nebo zvonky, je ideální přikrmovat v období od počátku listopadu do konce března. Jestliže se rozhodnete, že ptáčkům přilepšíte, a tak jim vyrobíte krmítko, kde jim následně budete sypat potravu. Tento váš počin ocení především vaše malé ratolesti, které navíc budou moci přiložit ruku k dílu a s výrobou krmítka vám asistovat.

Jak na to?

Při stavbě krmítka se fantazii meze nekladou. Můžete jej vyrobit z dřevěných desek, z kokosového ořechu nebo třeba z pet lahve. Nejčastějším typem ptačího krmítka je besídkové krmítko, vyrobené právě z dřevěných desek. Jeho stříška by měla být odnímatelná, abyste mohli krmítko kdykoliv vyčistit a nasypat ptáčkům novou potravu.

Dbejte na to, aby byla plocha, kam dáte ptáčkům krmivo, chráněna před sněhem, deštěm a větrem. Místo, kam dáte ptáčkům potravu, proto rozhodně nezapomeňte zakrýt větší stříškou.

Pozor také na možné predátory (především kočky a kuny), které by mohli ptáčky ohrozit. Krmítko proto raději umístěte na klidné a přehledné místo, a to nejlépe metr a půl až dva metry nad zem. Kromě toho, že lze krmítko umístit na okenní parapet nebo na balkon, jej můžete zavěstit také na větev stromu nebo jej na zahradě umístit na vysokou dřevěnou tyč.

Jakou potravu ptáčkům sypat?

Ptáčkům do krmítka rozhodně nedávejte zbytky od oběda, jako třeba těstoviny, brambory nebo kynuté knedlíky. Mohli byste jim totiž vážně uškodit. Potravou, kterou vezmou za vděk, jsou především nejrůznější druhy semen (slunečnice, mák, len, proso nebo konopné semínko) a obilovin. Některé ptačí druhy nepohrdnou ani sušenými jeřabinami, bezem, šípky, ale i jablky a hruškami.

Pro zajímavost, kosi si rádi pochutnají na jablkách (čerstvých i sušených). Hýlové, čížci a stehlíci zase mají rádi lisované seno. Sýkorky, brhlíci a mlynaříci si oblíbili olejnatá semínka (především slunečnicová), oříšky a tukové směsi. Vrabci a hrdličky mají zase rádi například obyčejnou strouhanou housku.

Tukové krmítko

Ptáte se, jakým způsobem ptáčkům připravit tukovou směs? Velice jednoduše. Stačí, když do vyškvařeného (například hovězího loje) nasypete olejnatá semínka nebo drcené ořechy. Potom vezměte borovou šiškou, kterou do dané směsi namočíte. Šišku s tukovou směsí nechte ztuhnout, navažte na ni provázek a potom ji zavěste na balkon nebo větev stromu.

Tukovou směs můžete nalít také do starého květináče, skořápky kokosového ořechu i do obyčejného plastového kelímku. Dříve, než do těchto nádob tukovou směs nalijete, ovšem udělejte na jejich dnu dírku, kterou následně provlečte provázkem, díky kterému budete moci ptáčkům toto tukové krmítko zavěsit na vhodné místo.

Naučte děti rozpoznávat ptačí druhy

Společně s dětmi můžete číhat za oknem a pozorovat, jaké druhy ptáčků na nabízené dobrůtky přilákáte. Poznáte, že někteří ptáčci jsou plaší, ale jiní se chovají jako pěkní drzouni. A navíc, spatříte ptáky, které byste jinak běžně neviděli.

Je-li to možné, klidně si pořiďte atlas ptáků a naučte se s dětmi rozeznávat konkrétní ptačí druhy. Dítě získá nejen nové znalosti, ale vypěstuje si i pozitivní vztah k přírodě.

Témata: Praktické rady, Radost, Řád, Predátor, Krmivo, Okenní parapet

Mohlo by vás zajímat
Maminkou roku 2020 je Kateřina Tichá! Kdo vyhrál jednotlivé kategorie?
Kdy mít další dítě: Brzo, nebo počkat? Pro a proti různých věkových rozdílů
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Nejvyšší čas vytřídit hračky. Proč vadí, když jich mají děti moc?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Panna Milé Panny, rodinná pohoda vás hřeje u srdíčka. S nikým se nehádáte a volný čas trávíte milým způsobem.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné