Maminka.czZdraví

Udělejte si domácí repelenty. Jsou čistě přírodní, příjemně voní a hlavně fungují

Věděli jste, že komáři nesnáší vůni máty, mouchy zase odpuzuje levandule? Jak si v domácích podmínkách vyrobit přírodní repelent během několika minut? Máme pár tipů na snadné a hlavně funkční vychytávky, které vás zbaví obtížného hmyzu. A používat je mohou i děti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Příroda je úžasná kouzelnice. Stvořila nejen rozličné, pro nás lidi však otravné „breberky a hmyzáky“, kteří však v přírodě mívají nezastupitelnou funkci (i když třeba jen v potravních řetězcích), ale dala vyrůst i mnoha rostlinám a bylinám, které lze v různých úpravách používat jako účinné přírodní repelenty.

VIDEO: Přírodní repelent: hřebíček

Prevence je lepší než léčba následků

Místní i středomořský bodavý hmyz odpuzuje kupříkladu éterický olej z lemongrasu (citronové trávy) či citronely – dospělým i dětem tyto oleje naopak voní vcelku příjemně. Oba oleje můžete nakapat do aromalampy a provonět jimi byt, pár kapek lze kápnout na případné zdroje tepla (i žárovku), olejem můžete pokapat stužky a proužky papírů pověšené do okna či na stromy nebo stan – což může s trochou fantazie a s pomocí dětí vypadat moc pěkně.

Lemongras či citronelu ani další esenciální oleje (mimo levandule a případně tea tree) však neaplikujte přímo na pokožku!

Trápí vás mušky octomilky? Zbavit se jich není tak obtížné!

„Jako obecné pravidlo platí následující: Nechcete-li, aby se hmyz přisál přímo na vaši kůži, je nejlepší volbou levandule,“ tvrdí jedna z nejlepších aromaterapeutek současnosti Valerie Ann Worwood.

Valerie dokonce v jedné ze svých knih uvádí, že éterický olej z levandule neutralizuje některé hmyzí jedy, které se do těla při bodnutí dostanou – to má pochopitelně za následek zmírnění místního podráždění a svědění po kousnutí a dokonce prý i eliminaci možné infekce.

Tipy, jak si vyrobit přírodní domácí repelenty

Do malého rozprašovače nalijte 100 ml obyčejné vody, pokud doma nemáte jiný dostupný aromaterapeutický olejíček než populární levandulový, nakapejte do vody 15 až 20 kapek levandulové silice, kterou lze jako jednu z mála používat přímo na pokožku.

Než vyrazíte do přírody, řádně se touto květinovou vodou postříkejte (i oblečení, vlasy). Rozprašovač noste s sebou a používejte dle potřeby, a to klidně i na domácí zvířata. Čistý levandulový olej lze použít přímo na „štípanec“ (včetně těch od medúz a ryb), skvělý je však i na drobné popáleniny a požahání rostlinami.

Bylinky: Obsahují vitamíny, pomáhají s imunitou a krásně vypadají

Podobně můžete vyrobit i další dva skvělé „repelenty“, stačí vám nádobka s rozprašovačem, 100 ml vody a daný éterický olej. Z malé lahvičky lze pak naprosto jednoduše připravit mnoho litrů jemné repelentní směsi.

 • Do 100 ml vody nakapejte 15 kapek citronely a 10 kapek máty peprné.

 • Do 100 ml vody nakapejte 15 kapek levandule a 10 kapek citronely.

Směsi je nutné před aplikací protřepávat, aromaterapeutické oleje se ve vodě nerozpouští!

Které další éterické oleje spolehlivě odpuzují hmyz?

 • tymián
 • máta peprná
 • bazalka
 • tea tree
 • routa
 • hřebíček

POZOR! Éterické oleje kupujte výhradně od prověřených výrobců, na lahvičce by neměl chybět latinský název rostliny a země původu. Tzv. vonné oleje, které nejsou k terapeutickým účelům vhodné, často totiž nebývají přírodního původu.

Vitamin B: Účinný ochránce před klíšťaty a komáry

Co by vás mohlo zajímat aneb: Co nesnáší mravenci a co komáři

 • Moli a mouchy nesnáší levandulový olej.

 • Moly odpuzují citrusové oleje (neředěné citrusové oleje nikdy neaplikujte přímo na pokožku).

 • Komáři zase nesnáší olej z máty peprné.

Témata: Zdraví, Praktické rady, Alergie, příroda, vůně, Octomilky, Olejíček, Štípanec, Kapka, Domácí, Mata, Esenciální olej, Kouzelnice, Mouchy, Pravidlo, Éterické oleje, Valérie Ann Worwood, Levandule, Obecné pravidlo, Následek, Pepř, Bodnutí, Komáři, Kousnutí, Latinský název, Zdraví na Heureka.cz