Maminka.czZdraví

Udělejte si domácí repelenty. Příjemně voní a fungují!

Martina Machová 12.  6.  2017
Komáři nesnáší vůni máty, mouchy zase odpuzuje levandule. Jak si v domácích podmínkách vyrobit příjemný přírodní repelent během několika pár minut?

Prevence je lepší než léčba

Příroda je úžasná kouzelnice! Stvořila nejen rozličné, pro nás lidi však otravné „breberky a hmyzáky“, kteří však v přírodě mívají nezastupitelnou funkci (i když třeba jen v potravních řetězcích), ale dala vyrůst i mnoha rostlinám, které lze v různých úpravách používat jako účinné přírodní repelenty.

Místní i středomořský bodavý hmyz odpuzuje kupříkladu éterický olej z lemongrasu (citronové trávy) či citronely – dospělým i dětem tyto oleje naopak voní vcelku libě. Oba oleje můžete nakapat do aromalampy a provonět jimi byt, pár kapek lze kápnout na případné zdroje tepla (i žárovku), olejem můžete pokapat stužky a proužky papírů pověšené do okna či na stromy nebo stan – což může s trochou fantazie a s pomocí dětí vypadat moc pěkně!

Lemongras či citronelu ani další esenciální oleje (mimo levandule a případně tea tree) však neaplikujte přímo na pokožku!

Trápí vás mušky octomilky? Zbavit se jich není tak obtížné!

„Jako obecné pravidlo platí následující: Nechcete-li, aby se hmyz přisál přímo na vaši kůži, je nejlepší volbou levandule,“ tvrdí jedna z nejlepších aromaterapeutek současnosti Valerie Ann Worwood.

Paní Valerie dokonce v jedné ze svých knih uvádí, že éterický olej z levandule neutralizuje některé hmyzí jedy, které se do těla při bodnutí dostanou – to má pochopitelně za následek zmírnění místního podráždění a svědění po kousnutí a dokonce prý i eliminaci možné infekce.

Témata: Zdraví, Praktické rady, Octomilky, Mravenci, Mata, Rozprašovač, Esenciální olej, Štípanec, Příroda, Pravidlo, Obecné pravidlo, Komáři, Kousnutí, Levandule, Mouchy, Popáleniny, Pepř, Přírodní původ, Bodnutí, Fantazie, Nádobka, Svědění, Bodavý hmyz, Éterický olej, Máta
Mohlo by vás zajímat
Bitcoin Salvador Stýblo podráždil českou veřejnost. Jaká další netradiční jména mají děti celebrit?
Formánková Simona
Slavní rodiče
RECEPT: Domácí játrová paštika. Famózní výsledek za 10 minut práce
Formánková Simona
Recepty