[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Letní vůně mají svá určitá specifika – jsou svěží, něžné, šťavnaté, převážně plné lehkých květin a ovoce. Žádné těžké výrazně kořeněné ingredience v nich rozhodně nehledejte. Ty se totiž pro horké letní období vůbec nehodí. Právě v horku a na přímém slunci navíc mohou být takto silné vůně cítit ještě mnohem intenzivněji a dokonce by vás z nich mohla i rozbolet hlava.
A nemusíte být ani sama nositelkou takové vůně. Stačí, když ji kolem sebe jen ucítíte a nevolnost může být na světě. Pokud takovou těžší vůni máte doma, schovejte si ji na chladnější období roku.
Světoví parfuméři každoročně vymýšlejí pro nejslunnější období roku nové a neotřelé svěží varianty vůní, které se báječně hodí nejen na dovolenou k moři, ale i do rozpáleného města. Obvykle jsou vyráběny ve variantě toaletní voda, protože ta má nižší obsah vonných složek a působí právě mnohem svěžeji a příjemněji.
Jaké ingredience jsou tedy pro letní parfémy nejtypičtější? Najdete v nich zejména ochlazující citrusy (především citron, limetku nebo mandarinku), které dodávají vůním na lehkosti; nejrůznější lehce nasládlé ovocné sorbety, ty přinášejí příjemné ledové osvěžení.
Šťavnaté exotické ovoce vnáší potěšení pro vaše smysly a jemné květiny dodávají na eleganci a podtrhují ryzí ženskost. Ani v letních vůních nemohou sice chybět dřevité tóny, působí v nich však pouze okrajově. Dodávají na tajemnosti, svůdnosti a výjimečnosti.
Toaletní vody se příliš „nekamarádí“ se sluníčkem. Vůni proto pokud možno nenanášejte přímo na kůži, zejména pokud se půjdete opalovat. Koledujete si totiž o podráždění pokožky a případně i vyrážku. Raději ji naneste jen lehce na oblečení nebo klidně přímo do vlasů. Opatrujte také flakónky, lahvičky nikdy nevystavujte přímému slunci, protože se v nich vůně rychleji zkazí. Schovejte je do kabelky, nebo je doma uchovávejte v původní krabičce.
Foto: archiv