Maminka.czDubaj

Ukažte dětem architektonické zázraky Dubaje

Aneta Mrazilová 27.  3.  2023
Dubaj je město plné úžasných a ikonických staveb, které mohou být pro děti fascinující. Pokud svým ratolestem chcete dopřát netradiční poznávací dovolenou, tak určitě navštivte emirát Dubaj. Které budovy neminout? Pojďte s námi prozkoumat architektonické perly, které by neměly ujít vaší pozornosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Muzeum budoucnosti – domov inovací

Muzeum budoucnosti neboli Museum of the Future představuje expozice věnované proměnám technologie v budoucích 20 letech. Muzeum založené nadací Dubai Future Foundation vám ukáže, jak může technologie vylepšovat tělo a mysl, ale také jak může řešit sociální a ekonomické problémy. A co je nejdůležitější, pomůže vám představit si klimatické změny do roku 2050 a jejich tři výzvy, kterými jsou dodávky pitné vody, zajištění potravin a výstavba či přestavba měst. Připravte se na blízké setkání s největšími světovými inovacemi, prototypy a vynálezy, které vám umožní osahat si technologie prostřednictvím interaktivních expozic. Zajímat by vás mohly i pokročilé kurzy, workshopy a debaty s využitím nejmodernějších technologií a vědeckých řešení, jejichž cílem je objevovat futuristické inovace.

Klepněte pro větší obrázekZdroj: Dubai Tourism

Tato jedinečná budova se nachází přímo na hlavní městské silnici Sheikh Zayed Road a National Geographic ji označil za jedno ze 14 nejkrásnějších muzeí na světě. Muzeum vyniká arabskou kaligrafií, která pokrývá celou plochu skleněné budovy. Autorem návrhu je architekt Shaun Killa a podle něj má představovat dubajskou vizi budoucnosti, která se skládá ze tří hlavních prvků: zeleného kopce, samotné konstrukce a prázdnoty v ní. Společně mají představovat zemi, znamenitost lidstva a jeho „dosud nenapsaný příběh jeho budoucnosti“.

Dubai Frame – místo, kde se minulost potkává s budoucností

Dubai Frame je jednou z nejslavnějších atrakcí města, a to jak pro cestovatele, tak i pro místní obyvatele. Stejně jako v případě ikonických staveb Burj Khalifa a Burj Al Arab i poloha tohoto architektonického skvostu nabízí panoramatické výhledy na město. Tato 150 metrů vysoká a 93 metrů široká stavba s mostem spojujícím její dvě věže je naprosto jedinečným architektonickým konceptem. Svým tvarem připomíná rám obrazu, a zatímco směrem na sever z ní můžete pozorovat historickou čtvrť Dubaje, směrem na jih poskytuje výhledy na moderní panorama města. Obrovský rám ale není je cestou do oblak. Vypráví například příběh o historii města za využití nejnovějších technologií kombinujících animace a holografické efekty s tradiční hudbou a vůněmi, které vás přenesou zpět v čase.

Klepněte pro větší obrázekZdroj: Dubai Tourism

Na plošině Sky-deck můžete vstoupit na 50 metrů dlouhý most z neprůhledného skla. Podlaha obsahující tekuté krystaly a speciální fólii se senzory se zprůhlední pouze pod vašimi kroky. Zadívejte se na zem pod sebou a užijte si pocit, jako byste kráčeli vzduchem. Minout určitě nesmíte zónu Future Zone, ve které vám pohlcující tunel zprostředkuje cestu časem a odhalí, jak by Dubaj mohla vypadat za 50 let, včetně létajících taxi, bydlení pod vodní hladinou a neuvěřitelných výprav do vesmíru.

Opus

Budova The Opus vyniká svým jedinečným designem ve čtvrti Business Bay v centru města. Navrhla ji zesnulá architektka Zaha Hadid, která byla obdivována pro svůj důvtipný přístup k architektuře. Stavba má formu kvádru tvořeného dvěma samostatnými věžemi spojenými dole v prostorách atria a nahoře mostem ve výšce 71 metrů nad zemí. Prostřední část připomíná trhlinu a budově dodává jedinečný tvar. V budově najdete 12 restaurací, střešní salonek i nejrůznější luxusní rezidence.

Klepněte pro větší obrázekZdroj: Dubai Tourism

Mrakodrap Cayan Tower

Třpytící se stříbrná Cayan Tower není běžným mrakodrapem. Tento chytrý příklad vyspělého inženýrství má totiž tvar šroubovice pootočené o 90 stupňů. Každé z 75 pater této luxusní budovy s apartmány je pootočeno o 1,2 stupně, čímž stavba získává svůj nepřehlédnutelný tvar spirály. Budovu navrhla stejná architektonická společnost, která stojí za mrakodrapem Burj Khalifa, tedy Skidmore, Owings & Merrill, ve spolupráci s místními odborníky ze společnosti Khatib & Alami Dubai. Máme pro vás tip přímo od místních fotografů: nejlepší pohled na tuto úžasnou stavbu získáte z druhé strany přístavu z promenády Marina Walk. Vydejte se sem na západ slunce a uvidíte celý mrakodrap zářit v odstínech zlaté barvy.

Klepněte pro větší obrázekZdroj: Dubai Tourism
Témata: Dovolená s dětmi, Kam s dětmi, Tipy na výlet, Cestování, Cestujeme, dovolená u moře, Moře, Tipy redakce, Dubaj, Burj Al Arab, Muzeum, Stavba, Tvar, Mrakodrap, Technologie, Budova, Budoucnost, National Geographic

Video