Maminka.czBatole

Uklidňujete se, že vaše batole z těch faldíků vyroste? Podle odborníků tohle tvrzení neplatí

Ivana Ašenbrenerová 25.  2.  2023
Faldíky na nohou mají své kouzlo u kojenců. U batolat je to signál, že mají pravděpodobně nadváhu. Přemýšlejte, co dáváte dětem na talíř, ať z nich nejsou otesánci. Shazovat kila je totiž mnohem těžší než je nabrat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každé čtvrté dítě u nás trpí nadváhou a poslední roky s covidem situaci ještě zhoršily. Některé děti přibraly dokonce desítky kilogramů! Příčinou nebyl jen nedostatek fyzické aktivity, ale také špatný jídelníček, vyšší kalorický příjem a psychická zátěž – to se týká hlavně dětí školou povinných. Ovšem nadváha, či dokonce obezita v posledních letech expanduje i mezi batolata. Co za tím stojí?

VIDEO: Za dětskou obezitu nemůže fast food, ale rodiče. Jak je na tom vaše dítě? 

Jak říká nutriční terapeutka Věra Boháčová, hlavními příčinami je životospráva, a to i ostatních rodinných příslušníků, od nichž děti návyky přejímají: „Tedy sedavý způsob trávení volného času, nesprávný jídelníček, nedostatek pohybu, nevhodné stravování rodiny či nejbližšího okolí. Hovoří se také o možnosti vyšší tělesné hmotnosti matky ještě před porodem, která by mohla s případnou vyšší tělesnou hmotností dětí do šesti let souviset. A možná je i dědičná dispozice, kterou je však možné režimem aspoň částečně ovlivnit.“

Holčička váží v pěti letech 44 kilogramů. Udržet ji, aby se neujedla k smrti, je úkol na celý den, říká její maminka

První tři roky zakládají sklony k nadváze 

Bohužel, každé obézní dítě si svou nadváhu zakládá právě v průběhu prvních tří let života. Podle pediatrů se stačí často podívat do nákupních košíků a máte jasno, „kdo za to může“. Pamlsky nejrůznějších druhů, buchty, koláče, nadbytek cukru obecně… Plus jejich nadměrná konzumace. To vede samozřejmě k nepoměru mezi příjmem kalorií a výdejem. Výsledek? Při omezeném pohybu dojde zákonitě k nadváze či obezitě.

A nejde jen o nesmyslnou konzumaci řepného cukru v jakékoli podobě, ale taky o konzumaci nekvalitních olejů a přemíry sacharidů obecně. Je to vždy na rodičích. Když dáte tříletému batoleti bílý jogurt s kuličkami, je téměř jisté, že sní jen ty kuličky a jogurt nechá na stole.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak poznáte, že má vaše dítě nadváhu?

Co batole (ne)potřebuje jíst?

+ Konkrétní ukázka jídelníčku pro dítě s nadváhou.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Batole, Jídelníček, Předškolák, Výživa a stravování, Děti a sport, Dětský jídelníček, jídlo, Děti a jídlo, Cukr, Vaření pro rodinu, Dětská obezita, Potraviny, suroviny, obezita, Český svaz aerobiku, Jitka Tomešová, Kouzlo, Věra Boháčová, Tělesná hmotnost, Hmotnost, Talíř, Monika Bartolomějová, Jana Havrdová, Nadváha, Zelenina, Potraviny na Heureka.cz