Maminka.czRozhovor

Ukrajina jako téma našich dní s dětmi: Mluvte i o svých obavách, nenechte děti napospas sociálním sítím a jejich „pravdě”, radí psycholožka

Tereza Víchová 2.  3.  2022
Lucie Šmahelová Černá je psycholožka a máma čtyř dětí. Situaci na Ukrajině řeší doma i ve své praxi, kam všechen stres rodičů i dětí dopadne v následujících dnech a týdnech. Jak se baví se svými dcerami o vypjatých chvílích? Co radí, když na děti dopadají všudypřítomné ukrajinské vlajky a ve školách dochází i ke konfliktům s ruskými dětmi? A jak všechny ty těžké chvíle využít k výchově?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přinášíme otevřený rozhovor, částečně osobní, protože s Lucií velmi často a rádi spolupracujeme na mnoha tématech do tištěné Maminky i na web.

Lucko, dá se vůbec nějak jednoduše říct, jak se s dětmi bavit o válečném konfliktu? Jak to děláte vy sama?

Jednoduchý návod není, ale samozřejmě úměrně věku. Školkové děti válka na Ukrajině ještě moc nezajímá, ale i pro ně se způsob najde. Třeba moje kamarádka vymyslela pohádku o rozlézajícím se mraku, který bylo třeba dostat pryč z oblohy. Všichni společně foukali, až zmizel, ale muselo jich být hodně dohromady. Lidi hledají různé příměry a formy a třeba zrovna v pohádkách je čitelné zlo, které se rozpíná, a naproti němu dobro.

A co starší děti, které už si informace nejen zároveň samy hledají, ale na které to také přímo útočí ze všech stran?

Je to o to těžší, že my sami nevíme – nebo spíš málokdo ví – přesně, co a jak se děje. Různí se informace z různých zdrojů. Sama často tápu, ale co myslím, že by se mělo, je vysvětlovat celkově mocenství a rozpínavost. Použít jako příměr třeba historii, Hitlera a jeho éru, skvělá je knížka Stefana Zweiga Svět včerejška. Můžeme se společně poučit z minulosti, aby děti věděly, že rozpínající se zlo je potřeba zastavit. Sama zmiňuju odvahu a statečnost Ukrajiny a prezidenta Zelenského. Různé situace ale přichází denně do rodiny samy, je to živý proces.

VIDEO: Novodobý ukrajinský hrdina Volodymyr Zelenskyj

Jaké situace třeba konkrétně?

Třeba přijde babička, která má ještě v paměti rok 1968, a v hlavě se jí znovu objeví přijíždějící tanky. Má pocit, že se děje něco podobného. Nevyhneme se tomu, stále je tu generace, která to zažila a vypravuje. Důležité je dětem všechno dovysvětlit. Řešit to s nimi, nedělat, že se nic neděje, a nenechat je napospas nějakým informacím jen zvenčí.

Těch je ale přehršel. A děti jsou se situací konfrontovány ve škole i mezi vrstevníky.

Ano, i dcera přišla a říkala, jak jsou ve škole všude rozvěšené ukrajinské vlajky, navíc jsou toho plné sociální sítě. Využila bych tyhle situace k vysvětlování vlivu médií obecně. Aby si uvědomovaly, že informace mohou být i poškozující a manipulativní, že je třeba hledat různé zdroje. Už děti by se měly učit nelapat první „pravdu”, podívejme se třeba na důchodce, kteří doma sledovali televizi a během covidu byli v obrovském stresu a depresi.

Pomoc lidem prchajícím před válkou: Blesk spustil web ProUkrainu.cz s informacemi v ukrajinštině.

Zpátky do školy a mezi kamarády. Nastávají tu různé situace. Syn mi vyprávěl o potyčce, která vznikla mezi spolužáky, protože jeden z nich pochází z Ruska. Jak na to jako rodič reagovat?

Zmiňovala bych pořád to, že v konfliktu kolem Ukrajiny jde o politiku, peníze a získání moci a vlivu. Obyčejní lidé jsou všude stejní, v Čechách, Rusku, na Ukrajině a kdekoliv jinde. Chtějí žít normálně, v lásce a fungování. Kluk z Ruska za nic nemůže jen kvůli tomu, že je z Ruska. Jde o šikanu, trestný čin, proti tomu bych se vymezila a důsledně bych vedla děti k tomu, aby se vymezily proti zoufalému a smutnému násilí a slabšího bránily.

Psycholožka radí, jak s dětmi mluvit o válce na Ukrajině: Věty typu "nic se neděje" si zakažte

I někteří rodiče mají problém s vlastním stresem a tíží situace. Dá se to vůbec v rodině vybalancovat?

Obecně ve stresu dobře funguje JÁ sdělení. Řeknu, co mě trápí, že mám obavu, ale žijeme dál. Náš malý svět je takový, že v něm jdeme nakoupit, uděláme večeři, těšíme se na volejbal, radujeme se z obyčejných věcí. Můžeme ale s dětmi mluvit o soucitu, shánět informace o tom, co se děje, nějak pomoct. Jen u dětí úzkostných bych byla opatrná ohledně toho, sytit jejich obavy svými, takové děti pak končí třeba u mě v ordinaci. Na citlivých dětech to vidíte, s nimi doporučuji vážit každé slovo.

MGR. LUCIE ŠMAHELOVÁ ČERNÁ

Věnuje se individuální i párové terapii, rodinnému poradenství a psychologické práci se skupinami.

Klepněte pro větší obrázek

www.psychologie-biofeedback.cz

Témata: Rodiče, Rodina a vztahy, Výchova, Rodičovství, Rozhovor, Ukrajina, válka, šití, Válka na Ukrajině, Děti, Psycholožka, Čechy, Hitler, Lucie, Vlajka, Stres, Sociální sítí, Sítí, Minulost, Lucie Šmahelová Černá
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod