Maminka.czUkrajina

Přehled pomoci (nejen) pro děti ukrajinských maminek na jednom místě

Simona Procházková 13.  4.  2022
Přehled pomoci (nejen) pro děti ukrajinských maminek na jednom místě
Blesk spustil nový web ProUkrainu.cz s důležitými a přehlednými informacemi v ukrajinštině pro lidi prchající před válkou. Ve svém rodném jazyce se zde zejména maminky s dětmi krok za krokem dozvědí vše, co potřebují znát pro start svého života v Čechách.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Internetový portál ProUkrainu.cz poskytuje praktické informace o tom, co dělat a kam se obrátit po příjezdu do Čech, kde se nacházejí jednotlivá krajská asistenční centra pomoci, do kdy je potřeba registrovat se na Cizinecké policii ČR i jaké jsou podmínky pro získání speciálního víza. Obsah pro web připravují ukrajinští novináři, kteří sami kvůli válce museli ze země uprchnout.

VIDEO: Ukrajinské děti si hrají v Asistenčním centru pomoci na brněnském výstavišti

Lidé se tady dále dozvědí, kde je možné zažádat o jednorázovou peněžitou pomoc nebo kde a jak si mají zařídit zdravotní pojištění. K dispozici je seznam institucí i lékařů, kteří poskytují zdravotní péči. Web je určen rovněž pro Čechy, kteří by chtěli nabídnout jakoukoli formu pomoci.

Nechybí informace a rady týkající se vzdělávání ukrajinských dětí, které by v Česku měly začít chodit do školy. Jak je to s předškolním vzděláváním nebo přijímáním na střední školy? Aktuálně platí tato pravidla:

Umístění ukrajinských dětí do školky

Pro ty nejmenší platí stejně jako pro české děti povinný poslední rok předškolní docházky. V takovém případě dítě musí přijmout školka nejbližší místu bydliště. Mladší děti mohou být do školky přijaty, pokud má mateřská škola volné kapacity, případně mohou navštěvovat jesle nebo dětskou skupinu, v takovém případě je ovšem třeba počítat s nutností uhradit školné, které zvlášť v případě dětských skupin může být poměrně vysoké.

Zápis ukrajinských dětí na základní školu

Do základní školy musí chodit děti od šesti let věku. Řada českých základních škol připravila pro děti z Ukrajiny speciální třídy, které jim mají pomoct s aklimatizací v nové zemi. Chodit mohou ovšem i do českých tříd. K zápisu je potřeba doložit doklad o totožnosti dítěte a jednoho z rodičů, případně zákonného zástupce.

Ukrajina jako téma našich dní s dětmi: Mluvte i o svých obavách, nenechte děti napospas sociálním sítím a jejich „pravdě”, radí psycholožka

Přihlášení ukrajinských dětí na střední školu

Žáci mohou být přijati i ke studiu na střední škole. V tom případě je nutné doložit splnění povinné školní docházky (základní školy). Zároveň je možné požádat o to, aby byl student zařazen do vyššího ročníku, k tomu je potřeba dodat k posouzení doklady z předchozího vzdělávání a rozhodnutí je na řediteli školy.

Možnost studia na vysokých školách pro Ukrajince

Ukrajinci se mohou hlásit i na české vysoké školy. K zápisu je potřeba doklad o ukončeném předchozím vzdělání – maturita pro zápis na bakalářský stupeň, bakalářský diplom pro zápis na magisterský obor a magisterský diplom pro zahájení doktorátu. Více o vzdělávání ukrajinských dětí na webu ProUkrainu.cz

Témata: Školák, Školství, Vzdělání, Základní škola, válka, Střední škola, Ukrajina, Válka na Ukrajině, Vzdělávání, Česká republika, Maminka, Čechy, Děti, Web, Zápis
Mohlo by vás zajímat
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky