Maminka.czJen pro tatínka

Umělé oplodnění – co čeká muže?

28. 12. 2010
Umělé oplodnění – co čeká muže?
Veškeré techniky, metody, přípravy i následné problémy u umělého oplodnění u ženy jsou již mnohokrát popsány a zájemkyním dobře známy. Čím ale musí projít muž?

Pokud máte z různých důvodů problém otěhotnět přirozenou cestou, může být umělé oplodnění jednou z cest, která vám dopomůže k tolik vytouženému miminku. Jestliže máte stálého partnera nebo manžela, z nějž chcete učinit otce svých dětí, je třeba k vyzkoušení umělého oplodnění dotlačit i jeho.

Máte-li jasno, cesta je jednoduchá

Trpíte-li problémy s početím, pravděpodobně již za sebou máte nějaká ta vyšetření u lékaře. Ten vám jistě dodal alespoň rámcové informace o tom, v čem tkví váš problém. Pokud potíže nejsou na straně muže, nebo nejsou alespoň nějak diskvalifikující, můžete si jej vybrat jako vhodného dárce spermií pro své v budoucnu uměle oplodněné vajíčko.

Čtěte také: Jak se dělá miminko

Tím se celá situace výrazně zjednodušuje, a to i pro vašeho partnera. V případech, kdy jde o anonymního dárce spermatu, kterého kliniky reprodukční medicíny zpravidla samy zajistí, je celý proces pro muže mnohem komplikovanější, zdlouhavější a náročnější.

Anonymní dárci totiž musí projít sérií testů, které ověřují jejich vhodnost k oplodnění vajíčka. Předně se jedná o test kvality spermatu. Muž odevzdá jeden zkušební vzorek a do několika desítek minut zná výsledek, jestli jeho plavci jsou dostatečně čilí a jsou v dostatečném množství. Pokud ano, postupuje do dalšího kola.

Infekce a genetika

Další úroveň testu spočívá ve zjišťování, zda potenciální dárce je čistý z hlediska infekčních a dalších přenosných chorob. I tyto výsledky jsou známy poměrně rychle. Projde-li muž i nyní, je třeba mnohem náročnějšího a zejména dražšího otestování – genetiky. Hledají se genové mutace a nedostatky, které mají za následek dědičné choroby. Přijímající žena tak bude mít jistotu, že její dítě nebude ze strany otce nějak geneticky zatížené.

Toto síto je natolik přísné, že eliminuje genové problémy vyskytující se u více než 80 % populace. Pak následuje odběr zhruba deseti kvalitních dávek spermatu, každá s minimálně dvou až tří týdenním odstupem. Pak ještě pro jistotu opět následuje testování na choroby v krvi a může se začít s oplodňováním vajíček.

Masturbace pro početí

Když si žena vybere sama svého dárce, nemusí se provádět ono drahé a časově náročné genetické vyšetření. Tím líp pro muže. Testování krve na infekční choroby si každý dokáže představit. Co ho ale čeká při onom již několikrát zmiňovaném odběru spermatu, z čehož může mít nejeden budoucí tatínek obavy? Na úvod jej sestřička odvede do speciální odběrové místnosti.

Tento prostor může být samozřejmě velice různě vybaven. Určitě tam nebude chybět pohodlná pohovka, kelímek na vzorek, nějaké papírové ručníky, umyvadlo a samozřejmě také nezbytná pornografie. Ta bude nejčastěji ve formě časopisů, ovšem lze narazit i na místnosti vybavené televizí a DVD přehrávačem.

Po dobrém i po zlém

Sestřička si s darujícím domluví nějaké znamení signalizující, že je odběr ukončen, aby nedošlo k nějakému nechtěnému a trapnému vyrušení. V současnosti bude již většina místností pravděpodobně vybavena nějakým elektronickým informátorem v podobě tlačítka, po jehož stisku obsluhující personál ví, že je kelímek naplněn. Vše směřuje k naprosté diskrétnosti.

Pokud má muž z různých (psychických či fyzických) důvodů problém s takovýmto odběrem spermatu, je možné mu s ním i pomoci. Výjimkou není ani přítomnost partnerky v odběrové místnosti, která může přidat ruku k dílu. Jinou možností jí výpomoc medicínská. Jestliže byste ale chtěly svého partnera lákat na pomoc zručné a sexy sestřičky, pouze ho tím obalamutíte.

Jedná se o naprosto sterilní medicínskou záležitost, kdy jsou elektrody zavedeny do konečníku, penis je vycévkován a pak sérií elektrických impulsů dochází k odchodu spermatu z těla. Není to v žádném případě nějak nepříjemný zákrok, ovšem sexuální prožitek je rozhodně vyšší u klasické masturbace. Techniky elektrod se používá v opravdu výjimečných případech, protože drtivá většina mužů nebude mít problém s klasickým odběrem.

Lejstro na závěr

Aby bylo celému procesu ze strany muže učiněno zadost, je třeba absolvovat v moderní civilizaci neopomenutelné byrokratické postupy. Zde naštěstí pouze v podobě podpisu jednoduchého lejstra, kde muž v podstatě dává souhlas k umělému oplodnění za použití jeho spermatu. Tento formulář ho ovšem ještě právně nestaví do pozice otce dítěte, protože dokument v tomto ohledu nemá žádnou právní váhu. Otcovství je tak třeba vyřešit teprve po porodu.

Čtěte také: Jak se dělá miminko

Témata: Jen pro tatínka, Umělé oplodnění, Oplodnění, Muž, Sexuální prožitek

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová

Horoskopy

Beran O víkendu si chcete po náročném pracovním týdnu jen užít, ale nesetkáváte se s velkou odezvou z řad…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hana, Hanka, Hannah

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné