Maminka.czNeplodnost a IVF

Umělé oplodnění: Co vás čeká na klinice? Není třeba se strachovat

19. 1. 2020
Umělé oplodnění: Co vás čeká na klinice? Není třeba se strachovat
Otěhotnět přirozenou cestou je stále obtížnější. Problém s početím potomka řeší v Česku přibližně 20 % párů a jejich počet roste. Naplnění touhy po dítěti se tak stále častěji přesouvá do ordinací lékařů. Jak důležité je zbytečně neotálet s léčbou a proč není třeba se bát, vysvětluje MUDr. Hana Višňová.

S manželem jsme se dohodli, že bychom chtěli alespoň dvě děti, takže jsem vysadila antikoncepci prakticky hned po svatbě (před rokem a půl). Je mi 32 let, jsem zdravá, nikdy jsem netrpěla žádnými gynekologickými obtížemi, kromě několika zánětů močového měchýře. První rok jsme byli docela v klidu a neřešili, zda se miminko povede zrovna tento měsíc, nebo až za dva či tři další. Nyní mě už ale pravidelné zklamání začíná dost trápit, přece jen, čas ubíhá a občas mě přepadne strach, že se to třeba nikdy nepovede a zda je opravdu s námi všechno v pořádku. Na doporučení ošetřující lékařky jsem nás objednala na konzultaci na kliniku reprodukční medicíny. Zejména pro muže je to ale velký stres, netušíme, co nás čeká, jaká vyšetření budou potřeba a jak probíhá léčba, když lékaři zjistí, že jsme neplodní?    Linda Š. (32), Prachatice

Radí MUDr. Hana Višňová, gynekoložka a vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE

S rostoucím věkem klesá šance na oplodnění přirozenou cestou, odkládáním návštěvy kliniky asistované reprodukce se tak může snížit šance na úspěšnost léčby. Pravděpodobnost dosažení těhotenství u ženy není ani za optimálních podmínek vyšší než 25 % v každém měsíci. Proto by se u žen do 35 let mělo začít s diagnostikou už po roce nechráněného pohlavního styku, u starších žen je třeba hledat příčiny už po šesti měsících. A pozor, zatímco v minulosti se neplodnost považovala jen za problém ženy, dnes je ve 40 % problém s početím na straně ženy, stejným poměrem je problém u muže, u zbývajících 20 % případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů.

Muži a ženy se v příčinách neplodnosti dělí rovným dílem

Nejde hned o oplodnění ze zkumavky!

Představa, že návštěva specializované kliniky automaticky znamená, že budete muset podstoupit umělé oplodnění (IVF), je jedním z nejčastějších mýtů souvisejících s léčbou poruch plodnosti. Naším prvořadým cílem je početí a donošení zdravého dítěte s co nejméně invazivním zásahem do organismu ženy i intimity partnerského vztahu.

Při první návštěvě kliniky asistované reprodukce vás čeká konzultace s důslednou anamnézou. U ženy následuje gynekologické vyšetření, v případě vhodné fáze cyklu je spojené i s ultrazvukovým vyšetřením. Důležitý je i odběr krve, při kterém se zjišťují všechny parametry ovlivňující přirozený proces otěhotnění včetně hormonů a imunologických faktorů. Muži většinou absolvují spermiogram (odběr vzorku spermatu pro laboratorní vyšetření), který zjistí kvalitu a počet spermií. Stává se, že příčinu poruchy plodnosti diagnostikujeme již z prvních výsledků a léčbu zahájíme v nejbližším menstruačním cyklu. Někdy stačí hormonální léčba k vyvolání ovulace a načasování styku, jindy přistoupíme k intrauterinní inseminaci (zavedení partnerových spermií přímo do dělohy).

Jak doopravdy probíhá vyšetření spermatu? Neplodných mužů je stále více

Specializovaná vyšetření

V komplikovanějších případech léčby poruch plodnosti je potřeba spolupráce s dalšími specialisty z oboru endokrinologie, imunologie či genetiky. Když jsou překážky přirozeného otěhotnění opravdu závažné (například těžké poruchy spermiogramu, neprůchodné vejcovody, vysoký věk ženy), jiná metoda než IVF cyklus (hormonální stimulace vaječníků a následný odběr zralých vajíček, která jsou oplodněna v laboratoři, mimo tělo pacientky a vybraná embrya pak přenesena zpět do dělohy) nepomůže. Pro uklidnění, podle statistik absolvuje cyklus umělého oplodnění jen přibližně 30 % párů, které se rozhodly pro návštěvu kliniky reprodukční medicíny.

Kdy mají páry začít řešit problémy s početím?

Samotný proces umělého oplodnění je psychicky náročný od samého začátku a představuje výrazný zásah do života každého páru. Proto klademe velký důraz na komplexní přístup, který zahrnuje i psychologickou péči. Naši pacienti mají k dispozici i služby psychologa, který je na klinice přítomen.

Vývojové vady dělohy: Možná kvůli některé z nich nemůžete otěhotnět!
Finále
Témata: Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Gynekologie a porodnictví (poradna), Umělé oplodnění, Početí, Klinika, Přirozená cesta, Vyšetření, Konzultace, Prachatice, Oplodnění, Česká republika, Cyklus, Léčba, IVF, Vaš

Mohlo by vás zajímat
Říkadla a říkanky: Proč je děti potřebují a jak jim škodí, když je neznají?
Matky influencerky. Které vládnou sociálním sítím? Znáte je všechny?
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
Veronika Arichteva má syna Luka Christa. Dvě nohy, dvě ruce a boží nos!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Představy vs. mateřská realita! Děkujeme za tu upřímnost
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Horoskopy

Panna Neohlížejte se na to, co chtějí ostatní a pro jednou preferujte své potřeby. Dospívající děti se o sebe…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jitka, Herwig, Nives

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné