Maminka.czUmělé oplodnění

Umělé oplodnění: Co všechno dokáže zvýšit šance na úspěch?

Simona Procházková 8.  12.  2021
Své o tom dobře ví každá žena, která si touto nepříjemnou zkušeností prošla. Když se delší dobu nedaří počít miminko, jde samozřejmě o obrovský stres a psychika dostává zabrat. Proto je dobré vědět, že dnešní reprodukční medicína umí většině párů, které bojují s neplodností, pomoci. S čím vším si dokážou poradit moderní lékařské metody? Prozradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Toužíte po svém uzlíku štěstí, jenže těhotenství stále nepřichází...V takovém případě se po určité době (lékaři doporučují po roce neúspěšného snažení o miminko, u žen, kterým je více než 35 let, klidně ještě dříve) nejspíše obrátíte na lékaře a vaše kroky povedou na některou z klinik asistované reprodukce.

VIDEO: O čem se mlčí: Neplodnost a umělé oplodnění

Když se ale ani při léčbě počít děťátko stále nedaří, začnete propadat beznaději. Opakované neúspěchy při umělém oplodnění (IVF) představují pro každý neplodný pár samozřejmě velkou zátěž – a to jak ze zdravotního, psychologického, tak i finančního hlediska. Lékaři ale uklidňují, že díky nejnovějším léčebným metodám a technologiím se nakonec vytouženého děťátka dočká až 80 % všech párů, které se rozhodnou vyhledat odbornou pomoc.

Možnost významného zkrácení času, potřebného k dosažení těhotenství, přináší nová metoda neinvazivního genetického testování embryí ještě před tím, než je lékaři zavedou do dělohy ženy, označovaná jako Ranking+. Dokáže určit embrya nejvhodnější pro přenos (transfer), a díky tomu zvyšuje šance na úspěch při každém IVF cyklu. Navíc metoda umožňuje uskutečnit vyšetření embrya zcela neinvazivně, bez biopsie neboli odběru vzorku tkáně punkční jehlou. Jako první tuto metodu v Česku začali používat lékaři v říjnu letošního roku na pražské klinice IVF Cube.

Proč se nebát a co čekat od umělého oplodnění?

Jak probíhá tzv. ranking?

Pro získání genetického materiálu z embrya se běžně používá biopsie. Jejím prostřednictvím se získávají buňky potřebné k určení, zda je embryo vhodné pro přenesení do dělohy. Nejnovější metoda Ranking+ ale dokáže stanovit takzvaný implantační potenciál jednotlivých embryí zcela neinvazivně.

Pár, který podstupuje IVF cyklus, tak bezpečně získá nejen informace o správném vývoji embryí, ale také o tom, která jsou geneticky nejvhodnější pro následné přenesení do dělohy, a tedy mají nejlepší předpoklady pro úspěšné těhotenství. „Objev DNA v kultivačním médiu vedl k vývoji nových neinvazivních metod genetického testování embryí ​, při nichž biopsie není potřeba. Embryologové tak analyzují jen DNA izolovanou z buněk, které se samovolně uvolní do tzv. kultivačního média, tedy speciálního roztoku, v němž se embryo kultivuje,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF Cube.

Rychlejší otěhotnění, menší zátěž pro tělo

Genetický test Ranking+ je vhodný zejména pro pacientky, u kterých očekávají lékaři během IVF cyklu odběr většího počtu vajíček. „Po genetické analýze embrya seřadíme do čtyř skupin od nejvhodnějších až po ta, jejichž implantační potenciál, tedy schopnost uhnízdit se v děloze a správně růst, je nejnižší,“ popisuje MUDr. Višňová.

Jaký je tedy hlavní přínos metody Ranking+? „Můžeme výrazně zkrátit čas potřebný pro otěhotnění a zároveň zvyšujeme šanci na úspěch u každého přenosu embrya do dělohy ženy. Při transferech bez genetického vyšetření dosahujeme průměrné úspěšnosti, podle věku a anamnézy konkrétní pacientky, přibližně 50 %. Při použití Ranking+ se tato úspěšnost může přiblížit k 65 %,“ uvádí MUDr. Višňová a pokračuje: „Čím dříve se nám podaří dosáhnout těhotenství, tím nižší je psychická zátěž, kterou každá IVF terapie pro pár představuje. Pacientce šetříme také náklady a diskomfort spojený s cestováním a medikací, která je nutná pro přípravu děložní sliznice před dalšími embryotransfery.“

Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?

Jak vybrat ty nejlepší spermie?

S problémem počít potomka se u nás v současnosti potýká téměř každý pátý pár a příčiny neplodnosti jsou rovnoměrně rozloženy mezi ženy a muže. U mužů bývá nejčastějším důvodem nedostatečná kvalita a počet spermií, proto právě výběr „životaschopných“ spermií významně zvyšuje šanci na úspěšné otěhotnění během IVF. Do popředí se v poslední době dostává zejména nová metoda nazvaná mikrofluidní separace spermií, která je šetrnější a v laboratorních podmínkách dokáže napodobit přirozený mechanismus výběru spermií.

Mezi novější metody patří též magneticky aktivovaná separace spermií (MACS), při které se při laboratorním zpracování zachytávají spermie, jejichž schopnost oplodnit vajíčko je snížená.

Pro koho se nová metoda výběru spermií hodí?

„Mikrofluidní separace spermií představuje novou možnost výběru spermií na základě jejich standardního pohybu v prostředí, které napodobuje podmínky v ženském reprodukčním systému. V zásadě tak dochází k přirozené selekci spermií, jež jsou nejvhodnější pro oplodnění,“ vysvětluje RNDr. Renata Hüttelová, vedoucí embryologické laboratoře kliniky IVF Cube. Tento mechanismus se v laboratorních podmínkách napodobuje prostřednictvím mikrofluidních čipů. Ty fungují jako filtr, přes který se dostanou jen zdravé a kvalitní spermie.

Metoda mikrofluidní separace spermií je vhodná zejména pro páry, které opakovaně podstoupily neúspěšné IVF cykly nebo se v průběhu léčby ukázalo, že spermie partnera vykazují nižší schopnost oplodnit vajíčko. Je metodou ideální volby také v případech, kdy diagnostické testy prokázaly vyšší podíl fragmentované DNA u spermií, laicky řečeno, že spermie jsou geneticky „poškozené.“

Témata: Zdraví, Těhotenství, Neplodnost a IVF, Umělé oplodnění, Plodnost, Klinika, Početí, umělé, Embryo, Fragment, Cube, Metoda, Lékař, Česká republika, Embryolog, Punk, Standard, IVF, Separace, Děloha, IVF CUBE, Spermie, Hana Višňová, Zdraví na Heureka.cz