Maminka.czPotrat

Jdu na potrat a doma mám už dítě. Které ženy žádají nejčastěji o interrupci?

Barbora Vajsejtlová swp 20.  6.  2022
Problém, o kterém se moc nemluví – umělé přerušení těhotenství není doménou sedmnáctiletých dívek, které otěhotní náhodou po krátkém románku z diskotéky. Naopak – na interrupci chodí vdané ženy s rodinou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nikdy byste nevěřila, že se vás to bude týkat. Už dávno vám není patnáct, nestřídáte partnery, máte vlastní děti... A přesto jste se dostala do situace, kdy uvažujete o interrupci. Přitom o umělém přerušení těhotenství u žen ve středním věku se moc nemluví. Ale mělo by.

VIDEO: Jak poznat samovolný potrat?

Může se to stát i vám


Loni v zimě mi vynechala menstruace. Poprvé asi za deset let. „Jsem těhotná,“ to byla první a okamžitá myšlenka, která mě napadla, a ve stejném okamžiku jsem propadla beznadějné panice. Co budu proboha dělat? Je mi přes čtyřicet, mám dvě děti a druhé těhotenství bylo s tolika komplikacemi, že už to opakovat v žádném případě nechci. Nemám sílu na to, abych ve svém věku vstávala k miminku a jezdila s kočárkem. Nevejdeme se do bytu. Budeme muset koupit větší auto. A zvládneme to vůbec finančně? 

Čím víc myšlenek mi vířilo hlavou, tím jistější jsem si byla, že jediným řešením je interrupce. Jenže interrupce v mém věku? Co to se mnou udělá? Jak se z toho moje tělo vzpamatuje? A jak se na mě bude dívat ten doktor? Čtyřicetiletá ženská, která nechtěně počne jako sedmnáctiletá puberťačka... Naštěstí se ukázalo, že příčinou vynechání menstruace nebylo těhotenství, ale nějaký banální zdravotní problém.

Současně se ukázala i další zajímavá věc – a totiž ta, že interrupce v dospělosti je něco, co řeší spousta žen, ale o čem se téměř vůbec nemluví. Jakmile mi otrnulo, bavila jsem se o své zkušenosti s kamarádkami a zjistila jsem, že spousta z nich stála před podobným dilematem. Nebo alespoň přemýšlely o tom, co by v podobné situaci udělaly, a interrupce rozhodně nebyla až tím posledním řešením. 

Biochemické těhotenství: Byla jsem vůbec těhotná? Jak si ušetřit zbytečné zklamání?

Vdané ženy a interrupce 

V České republice je interrupce legální až do 12. týdne těhotenství. Pokud ji žena podstoupí do 8. týdne těhotenství, mluví se o miniinterrupci. S lékařským doporučením je potom možné podstoupit interrupci do 24. týdne těhotenství a v případě závažných zdravotních problémů kdykoli. Od 90. let, kdy se zvýšila dostupnost antikoncepce, v Česku počet interrupcí klesá. V roce 2018 podstoupilo interrupci podle údajů Ústavu zdravotnických informací 18 300 žen.

„Při celkovém počtu 146 000 nahlášených těhotenství v roce 2019 byl celkový počet provedených umělých přerušení těhotenství v tomto roce lehce nad 17 000,“ říká gynekoložka Kamila Nouzová z kliniky ProfiGyn a dodává: „S uspokojením musím konstatovat, že situace z dob začátků mé lékařské praxe, kdy se umělé přerušení těhotenství stalo svým způsobem jednou z antikoncepčních metod, je již naštěstí díky osvětě a přístupnosti bezpečných antikoncepčních metod za námi.“

Ačkoli má většina lidí interrupci spojenou s představou velmi mladé dívky (často ze sociálně slabšího prostředí), která otěhotněla v temném průjezdu cestou z diskotéky, podle některých výzkumů tvoří třetinu žadatelek o umělé přerušení těhotenství vdané ženy. Navíc autoři výzkumu zjistili, že počet interrupcí podstatně stoupá s věkem žen. Nejvíce interrupcí (35 %) je ve věkové kategorii 40 až 50 let. 

Přála si pro syna sourozence a dlouho se nedařilo. Pak se ale stal zázrak!

Partnerská krize i nedostatek peněz 


Důvody pro takový krok jsou u této skupiny samozřejmě jiné než u mladých svobodných dívek, které otěhotněly neplánovaně. Často se jedná o ženy, které už mají tolik dětí, kolik plánovaly, a další už nechtějí. Další dítě pro ně také představuje velkou finanční zátěž, kterou by rodina už nezvládla (tento důvod je klíčový u téměř třetiny provedených interrupcí).

Nezanedbatelné množství neplánovaně otěhotní v okamžiku, kdy jejich vztah zrovna prochází partnerskou krizí či přímo rozvodem. A často pro interrupci mluví i zdravotní důvody. V této souvislosti vás nejspíš napadne, jestli nemohou být následky interrupce horší, když přerušení těhotenství podstoupíte ve středním věku. 

Toto však lékaři jednoznačně odmítají a uvádějí, že výskyt možných zdravotních komplikací je z hlediska věku srovnatelný. Mezi nejčastější komplikace po umělém přerušení těhotenství patří záněty dělohy či nitroděložní srůsty a jejich výskyt je stejný u všech věkových skupin. 

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Rodina, Gynekologie a porodnictví (poradna), Kyretáž, Potrat, Interrupce, Česká republika, Diskotéka, Maminka, Umělé přerušení, Dom, Kamila Nouzová, Puberťačka, Svobodný, Dostupnost, Dívka, Žadatel, Přerušení