Maminka.czZdraví

Umíte poskytnout první pomoc? Děti jsou v tom lepší

První pomoc by měl umět poskytnout každý, ale neděje se tak. Většina lidí se bojí. Děti tento problém nemají. Umění poskytnout první pomoc se věnuje několik projektů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je to šokující. Přestože se více než jedna pětina dospělých někdy dostala do situace, kdy bylo třeba někomu poskytnout první pomoc, tak téměř polovina populace neumí laickou první pomoc poskytnout. Děti s poskytováním první pomoci problémy nemají.

Osmdesát dva procent dospělých Čechů se obává, že by první pomoc nezvládli a zachraňovaný by umřel. „Je to logické, dospělí poznatky o záchraně života získali v době před dvaceti i čtyřiceti lety. Jsou svázáni nesmysly. Pravidla první pomoci se dávno změnila, a to docela výrazně. Nově se například nezjišťuje tep a ani dýchání z úst do úst už k moderní resuscitaci nepatří, s výjimkou resuscitace tonoucího se nebo malého dítěte. U dospělého stačí jen masáž srdce,“ uvádí ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek.

Máte znalosti o poskytování první pomoci?

Klepněte pro větší obrázek

Varující čísla:

  • 60 procent dotázaných by informace, jak poskytnout první pomoc hledalo na internetu. Před tím však lékaři varují – ne všechny informace na internetu jsou správné!
  • Téměř polovina populace o sobě ví, že jejich znalosti o poskytnutí laické pomoci jsou omezené, nebo dokonce nulové. Přitom včasná správně poskytnutá laická první pomoc má pro prognózu pacienta zásadní význam.
  • 14 procent dotázaných by jako první pomoc zvládlo pouze zavolat na linku 155
  • 74 procent respondentů na základě svých zkušeností doporučuje, aby výuka první pomoci byla součástí školního vzdělávání

Průzkum provedla společnost Zentiva v únoru letošního roku na 1044 dospělých respondentech.

Záchranáři učí prvňáčky, jak mají poradit dospělým

V letošním školním roce proto záchranná služba ve spolupráci s farmaceutickou firmou Zentiva odstartovala projekt, který je zaměřený na prvňáčky. Projektu se už zúčastnilo 1876 dětí celkem z 25 základních škol a deseti měst.

„Malé dítě je schopné zachránit lidský život. To nám už zkušenosti ukázaly. Dítě není svázáno předsudky, rádo se učí, je zvídavé a velmi dobře si pamatuje. Učíme proto děti poznávat rizikové situace, učíme je krizová telefonní čísla a to, jak mají komunikovat s dispečinkem, dáváme jim základ první pomoci při poranění a učíme je resuscitaci. Vše samozřejmě hrou,“ říká Martin Houdek.

Jak správně poskytnout první pomoc při náhlém srdečním selhání:

  • Při náhlém kolapsu, kdy nemocný po záklonu hlavy nedýchá (ten provádíme tlakem ruky na čelo a tahem za bradu postiženého)
  • Ihned voláme 155
  • Začneme s nepřímou srdeční masáží. Spojenýma rukama stlačujeme střed hrudníku co nejmenší plochou dlaně, rychlostí 100 - 120 kompresí za minutu. Jsou to asi 2 stlačení za sekundu. Hloubka stlačení by měla být  nejméně 5cm. Proškolení a zdravotníci mohou kombinovat komprese s umělým dýcháním a to v poměru 30:2(s plným uvolněním hrudníku mezi kompresemi). 
  • Resuscitaci je třeba provádět nepřetržitě, dokud si záchranáři nepřevezmou pacienta nebo do obnovení srdeční akce.
  • Ideální je, když je zachránců více a mohou se střídat cca po 2 minutách.

A tak děti ošetřují tlapky poraněného medvěda, dávají mu dlahy, obinadla i jej chladí, to v případě, že medvěd utrpěl popáleninu. Resuscitaci si zkouší na svítící resuscitační panně, kde světlo simuluje průtok vzduchu. „Učíme děti i správně komunikovat s dospělými v krizových situacích, aby jim uměly poradit či je požádat o pomoc. A ony to zvládají!“ říká Martin Houdek.

Projekt by se měl v příštím roce rozšířit ze Středočeského kraje do dalších částí republiky, konkrétně do Jihočeského kraje.

Mají se školáci učit poskytovat první pomoc?

Klepněte pro větší obrázek

Pokud se tak dostanete do situace, kdy záchrana lidského života bude otázkou rychlosti poskytnutí první pomoci, a bude vám chtít radit prvňáček, nepodceňujte jeho rady, možná bude vědět víc, než víte vy.

Každý druhý den zemře v Česku dítě následkem úrazu

Neschopnost poskytnout první pomoc ohrožuje i děti. Statistiky jsou neúprosné. Následkem úrazu zemře v naší republice každý den jedno dítě. K tomu, aby se toto alarmující číslo snížilo má přispět i nová příručka, kterou ve spolupráci s Českým červeným křížem Praha 1 připravil web hlidacky.cz, největší portál na hlídání dětí v ČR.

 

"Pokud by se nám tímto počinem podařilo zachránit jeden dětský život ročně, tak to má smysl."

 

"Příručka obsahuje jasný bodový scénář, jak se chovat při úrazech dětí, tím je unikátní. Žádné dlouhé poučky, ale konkrétní návod pro 16 nejčastějších úrazů na 28 stranách, co pro záchranu dítěte udělat," popsal publikaci Petr Šigut. 

Příručka je nyní ke stažení zdarma na https://www.hlidacky.cz/prirucka-prvni-pomoc-detem 

Témata: Zdraví, Děti, pomoc, první pomoc, Školní vzdělávání, Srdeční akce, Záchranná služba, Poskytnutí, Příručka, Hloubka, Červený kříž, Srdeční masáž, Záchrana lidského života, Srdeční selhání, Lidský život, Nejčastější úraz, Český červený kříž, Resuscitace, Úraz dětí, Zdraví na Heureka.cz