Maminka.czRodina

Umíte poskytnout první pomoc při tonutí?

Ve škole jsme se drilovali násobilku, čtení a psaní, stejný dril by však byl mnohdy velmi potřebný i ve znalostech první pomoci. A jelikož je léto, čas vodních hrádek, osvěžme si nejen tělo, ale i paměť. Víte, jak správně resuscitovat?
4. 8. 2014
Umíte poskytnout první pomoc při tonutí?

Základní znalost první pomoci by se měla patřit k naprosto elementárnímu vzdělání každého z nás, a to samozřejmě nejen teoreticky. Zvláště rodiče svižných batolat, nemajících pražádné zábrany, by měli vědět, co dělat v případě, že jejich dítko spadne či přímo skočí do hlubokého bazénu, vyklouzne ve chvilce rodičovské nepozornosti z kruhu nebo se rozhodne, že poplave za tátou, který si šel zaplavat. Nehoda je tu, dítě se topí, je v bezvědomí, nereaguje, co dál?

Zatímco u tonoucích dospělých bývá hlavním viníkem alkohol, který jde ruku v ruce s přeceněním vlastních sil, dále pak srdeční zástava, úraz po skoku, nebo třeba epileptický záchvat, u dětí se vždy jedná o důsledek nepozornosti rodičů. Nicméně nenechte se mýlit filmovou produkcí, většina tonoucích, zvláště dětí, se topí tiše. (Hluční tonoucí patří do skupiny poraněných či vyčerpaných plavců.)

Buďte připraveni hned reagovat

 • Než se za dítětem vrhnete, zalarmujte ostatní křikem, například: „Pomoc, topí se dítě!“. Zatímco vy budete konat, další může volat záchrannou službu, plavčíka apod.
 • Je-li dítě při vědomí, pokuste se mu hodit či podat nějaký plavoucí předmět (dětský kruh, lehátko, dlouhou větev), kterého by se mohl zachytit, a až potom jej přitáhněte a pomožte. U dospělých a větších dětí při vědomí se vyhněte přímému kontaktu, jedinec bojující o život může fatálně ohrozit i vás!
 • Plavte s hlavou nad hladinou, tonoucí se může kdykoliv potopit pod hladinu. Před plaváním se zujte, ideálně svléknete – čas je však drahý!
 • Pokud je tonoucí tichý, nereaguje, připlavte k němu zezadu, pokuste se otočit na záda a tažením za bradu jej transportujte na břeh (plavete na zádech, nohy pracují jako při prsou). I zde velmi pomůže jakýkoliv nadlehčovací předmět, kterým si můžete pomoci. (Ostatně zkuste si v hluboké vodě „povozit“ svou ratolest na kupříkladu na zádech, bývá to nečekaně náročné!)
 • Po vytažení na břeh se nezdržujte vyléváním vody! Z plic stejně nic nevyteče, voda může vytéct maximálně z velkých dýchacích cest. Pokud se tonoucí probere, vykašle určité množství vody z dýchacích cest sám.
 • Dítě v bezvědomí se zachovanými životními funkcemi (dýchá) uložte do stabilizované polohy a kontrolujte až do příjezdu záchranné služby.
 • Jestliže dítě nedýchá (ucho přikládáte k ústům, ruku na hrudník), odstraňte z úst případné nečistoty (např. zvratky), hlavu mírně zakloňte (u kojenců pouze předsuňte čelist), zacpěte nosík a 5x vdechněte (u kojenců a malých batolat pouze obsah svých úst!). Nezapomeňte, dítě musí při resuscitaci ležet na rovném a pevném povrchu, hrudník by se měl při vdechu zvednout.
 • Po úvodních vdeších následuje srdeční masáž. Kojence a malá batolata masírujeme palci (hrudník dítěte je mezi dlaní a palcem) nebo masírujeme ukazovákem a prostředníkem. Místo komprese je zhruba v polovině hrudní kosti.
 • Cyklus v poměru 30:2 (30 stlačení, 2 vdechy) opakujeme až do úspěšné resuscitace, příjezdu zdravotníků, či vysílení zachraňujícího.
 • Není potřeba si lámat hlavu nad tím, zda jsme opravdu zmáčkli 30x, podstatné je KONAT!
 • Pokud k nehodě došlo po pádu, zohledněte při manipulaci možné poranění páteře. Zachování životních funkcí je však prioritou.
 • Každý tonoucí, i ten co se bez zjevných následků probral, patří do rukou lékařů. Nebezpečný plicní otok se může rozvinout o několik hodin později a v domácím prostředí může skončit fatálně!

Pokud se v průběhu záchranné akce podaří dalším zachráncům kontaktovat záchrannou službu, využijte při samotné resuscitaci instrukcí dispečera – je připraven vás vést krok za krokem.

Pravidlo ABC, které pomůže v zapamatování nejdůležitějšího

A – airways, zprůchodnit dýchací cesty
B – breathing, umělé dýchání z plic do plic
C – circulation, nepřímá srdeční masáž

Nezapomeňte:

 • Při jakékoliv záchranné akce je na prvním místě vaše bezpečnost, dva utonulí ničemu neprospějí.
 • Velmi nebezpečná je záchrana z hluboké vody u tonoucího, který není v bezvědomí. Všemi možnými prostředky se snažte takovému tonoucímu cokoliv hodit či podat. Využijte loďky, kruhy, matrace, větve, barel, zkrátka cokoliv, co plave, cokoliv, čeho by se mohl tonoucí chytit.
 • I tonoucího s pravděpodobným poraněním páteře musíte dostat kvůli bezpečnosti a resuscitaci z vody – nelze čekat na sanitku, až přiveze nosítka, čas běží.
 • Tonutí ve velmi studené vodě zvyšuje šanci na vyváznutí bez následků.
 • Tonutí ve slané vodě mívá horší zdravotní důsledky, než ve sladké.
 • V případě malých dětí v žádném případě nespoléhejte na plavecké pomůcky typu kruh, rukávky, plavecké nudle, ryby apod. Děti bývají nečekaně šikovné a mohou si je sundat, rozepnout, v moři je může znenadání přelít velká vlna a podtrhnout jim nohy. Z kruhu, který je mimochodem velmi nebezpečná pomůcka, lze velmi jednoduše vyklouznout.
 • Dítě, které neumí plavat, může bez dozoru utonout i v mělkém zahradním bazénu!

(Autorka má osvědčení Plavčík – záchranář III., Instruktor plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku a Učitel plavání C)

Témata:Rodina
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Dlouhá cesta před vámi? 15 tipů, jak zabavit děti v autě a nepřijít o nervy
Pro šikulky: Ušijte si s dětmi hadrového panáčka, kterého máte raz dva
Vzorní sexy tatínci? Podívejte se, jak to s dětmi umí
7 tipů, jak naučit dítě jezdit na kole. Skvělou průpravou je odrážedlo

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu