Maminka.czŠkolák

Umíte správně vybrat dětem boty?

Tereza VíchováČasopis Maminka 11.  6.  2015
Umíte správně vybrat dětem boty?
První capáčky dostalo vaše miminko jako ozdobu do kočárku, ale už za rok stojíte před obchodem s obuví a batole v kočárku musí mít kšíry, abyste ho chvíli udržela sedět. Podle jakých zásad vybírat boty a platí, že dražší jsou kvalitnější?

Nabídka v sortimentu dětské obuvi je nepřeberná stejně jako množství názorů tchyně nebo kamarádky. Nechat jej raději bosky, nebo koupit co nejvyšší kotníkové boty, jak to řešit s domácím obutím a co když se nám zdá, že má dítě ploché nohy? Všechny tyhle otázky jsou namístě. Získané vady nohou jsou totiž velmi častým problémem dětí i dospělých, který stojí za bolestmi zad nebo hlavy a mnohdy i nutností operace ve vyšším věku. Přitom stačilo tak MÁLO: Správně vybírat obuv a dbát na prevenci. Poradíme vám proto, jak na to. 

Přečtěte si další články na téma obuvi pro děti 

Správné boty a sport = krásná chůze 

„Náš syn začal před týdnem chodit, dnes už to zvládá takřka bez problému a chystáme se ke koupi bot, v kočárku ho už neudržím,“ vypravuje Magda. 
„Jenže klasické kotníkové boty se mi zdají neprodyšné, doma mu je asi budu sundávat, ale zase chodit v ponožkách asi nebude zdravé pro kotníky. Nechci mu poškodit nohy a moc nevím, jak na to a jestli vůbec pro začátek jedny boty stačí.“

Nesprávné obutí a nedostatek přirozeného pohybu dnešních dětí si vybírá svou daň, jak potvrzuje sportovní fyzioterapeut a podiatr Michal Joshua Frána. „Nejrozšířenější ortopedickou vadou, to jest podélně plochou nohou, trpí až 75 procent populace. Nedávno jsem dělal výzkum na druhém stupni základní školy a z 30 dětí jich mělo 28 vady nohou. Důvodem je kromě špatné obuvi fakt, že kluci obvykle prosedí odpoledne u počítače a dívky v kavárně.“

Aby vaše dítě neřešilo něco podobného za pár let, začněte hned od počátku pečlivým výběrem obutí a dbejte na to, aby se první botičky pořádně proběhaly. Zabráníte tak mimo jiné šmajdání, vbočeným kotníkům a dalším neřestem. 

Doma a venku

Až si váš drobeček poprvé opatrně stoupne u stolu nebo skříně, nemusíte hned běžet do obchodu s obuví. Domácí trénink chůze je totiž nejlepší absolvovat naboso nebo v protiskluzových ponožkách. O kotník se nebojte a nožičku si představte jako tvárnou hmotu, která musí mít šanci se uzpůsobit povrchu sama.

„Dítě prochází velkou změnou z polohy lezení po čtyřech do chůze, pokud mu boty dáme příliš brzy, spíš noze škodíme,“ vysvětluje odborník. „Doma pozná různé typy povrchu, jako je dlažba, koberce nebo plovoucí podlaha, a až bude čas na procházku ven, je to ta správná doba pro první pořádné boty.“

Ty by měly mít rozhodně pevný opatek a bytelnější konstrukci, aby nohy zvládly překonat nerovnosti, kamínky, díry a další nástrahy. Než se ale vydáte do obchodu, pamatujte, že nohy jsou jednouše rády bosé a dětem i sobě to dopřávejte, třeba doma na zahradě. A podle jakých zásad vybírat vhodné botičky? 

Nejprve změřte délku nohy 

Zapomeňte na to, že klasickým mačkáním botiček v oblasti palce něco poznáte. Pokud budete mít štěstí, bude vaše batole klidně stát, v horší variantě se začne v obchodě vztekat a vy pomalu potit. „Ideální je využít měřiče velikosti, které v obchodech s dětskou obuví běžně bývají,“ doporučuje Michal Joshua Frána.

„Pokud jde o velikost, držel bych se hesla: Bota maximálně o velikost větší, než je nožička. Bota se totiž o něco málo ještě roztáhne.“ Pokud z nějakého důvodu dítě v obchodě nemáte, vyzbrojte se alespoň jeho obkreslenou nožičkou, ideální stav to ale rozhodně není. Znáte-li velikost, začněte zkoumat, co vlastně najdete v regálech. 

Aby nožky byly zdravé

Kdykoli to půjde, nechte děti bosé na různém povrchu (tráva, kamínky, písek, různé typy koberců doma). Nechte je nohama třeba skládat ponožky nebo stavět věž z kapesníků. Velkou zábavou je malování nohama na velké papíry nebo zvedání pastelek. Cvičte roztahování všech prstíků naráz a jejich oddalování od sebe. Všechny tyto cviky udrží nohy „chytré“ a schopné provádět drobné pohyby.

„Papírové“ boty nechte v regálu

Ty s kytičkami by se sice vaší Aničce skvěle hodily k bundě, ale zaměřte se nejprve na „vnitřní“ rozbor boty, a to doslova. Automaticky vyřaďte všechny botky, kterým nelze vyjmout stélku. Jedině tak se totiž dozvíte, jaký materiál číhá pod ní a stélka je navíc dobrým vodítkem pro zpřesnění potřebné velikosti.

„Velmi často se pod stélkou boty vyskytuje opravdu papírový spodek nehledě na to, že boty stojí třeba i tisíc korun a pyšní se nálepkou zdravotní obuv,“ podotýká podiatr. „Doporučuji tedy poohlédnout se po obuvi, která má vnitřek z pryže, semiše či koženky, rozhodně ne z papíru. A určitě bych vybíral boty na suché zipy, které se mohou utáhnout či povolit podle tvaru nožičky, aby v botě nebyl zbytečný volný prostor.“ 

Na boso nebo v botách? Co je pro dětskou nohu lepší?

Boty nesmí jít „ždímat“ 

A jestli už se po vás paní prodavačka pokradmu dívá, že vybírané botky rozebíráte na prvočástice, bude potřebovat ještě trochu trpělivosti. Velmi důležitou součástí jsou totiž podrážky. Neměly by jít takzvaně vyždímat, tedy zcela zohýbat od špičky k patě.

Pružnost a poddajnost je však nutná. „Je zažitým mýtem, že dětem vadí plochý tvar boty a rodiče tak řeší, zda je obutí nějak zdravotně tvarované,“ podotýká odborník. „Děti ale nepotřebují žádné speciální odpružení ke snížení otřesů, které bývá běžné třeba u turistické obuvi pro dospělé a nese název ‚vibram‘. Většina výrobců dětské obuvi dělá patu jen o několik milimetrů výš než špičku, a to je v pořádku.“ 

Jedny boty nestačí, ale o ceně to není 

„Náš Kubík se postavil v osmi měsících, tak jsme mu hned pořídili botky. Už jsem je chtěla i na ven, kde se rozchodil asi za dva měsíce,“ vzpomíná Gábina. 
„Bylo léto, takže sandálky byly prodyšné, vždycky jsem jen omyla podrážku a měl je i na doma.“ Pokud máte pocit, že má vaše dítě jedny botky pěkně vyšláplé, a dalších tedy netřeba, je to přesně naopak.

Častá změna obutí má totiž na nohy blahodárný vliv, v každé botě musí fungovat trochu jinak, a pak také více „myslí“. Dítě by mělo mít několik párů bot a děsí-li vás představa velkých investic, nezoufejte.

„Kvalita boty není o její ceně. Boty za pár set korun mohou být paradoxně kvalitnější než ty, které stály tisícovku,“ uklidňuje Michal Joshua Frána. „Rozhodně je vhodnější koupit několikery boty, které jsme v obchodě řádně ‚osahali‘, než jedny drahé na celodenní nošení.“

Pestrost zaveďte i v oblasti přezuvek. Ideální jsou jiné doma, u babičky či ve školce. I přezutí by mělo mít pevnou patu, podle toho vybírejte a nezapomeňte později bačkory kontrolovat. Když už palec vyleze ven, je jasné, že byly dítěti nějakou dobu malé a trávilo několik hodin denně se zkroucenými prstíky. 

Zapomeňte na heslo „však do nich dorosteš“ 

„Raději vezmi ty větší, vždyť roste jako z vody, ty chvíli vydrží,“ radí vám možná při výběru maminka nebo tchyně, zvyklé nakupovat v dřívějších dobách dopředu, když byla příležitost a zrovna přišlo zboží nebo se někdo dostal na výlet za hranice. 

Stejně jako jsou příliš malé boty důvodem pro problém kladívkovitých nebo drápovitých prstíků, příliš velké boty jsou pro nohy vašeho batolete zlo a nejde jen o to, že v nich zakopává. „Při kroku se odvíjí noha od paty přes špičku,“ vysvětluje odborník.

„Ten několikacentimetrový přídavek větší boty se musí odvinout stejně tak. Dítě pak příliš zvedá kolena a učí se špatný pohybový vzorec.“ Botky kupujte maximálně o velikost větší a občas z nich doma vyndejte stélku. Podle míry opotřebení tak snadno zjistíte, kam už nožička dorostla a jestli není čas vypravit se pro větší velikost. Dvouleté batole vám totiž jen těžko nahlásí, že ho tlačí palce. 

Zapomeňte na žabky! 

Je to tak roztomilé, když mají baculaté dětské prstíky jen jeden pásek mezi palcem a druhým prstem – a nezdravé pro správný vývoj nožiček. Pokud jim nedokážete odolat, užijte si pohled na dítě v nich cestou od sprch k bazénu a zpět a pak honem do sandálků.

„Děti nejsou fyzicky ani mentálně připravené chodit v pantoflích nebo žabkách,“ upozorňuje podiatr. „Noha v nich totiž musí fungovat tak, aby zabránila spadnutí boty, navíc nemají žádnou konstrukci k udržení paty.“ 

Stejně tak jsou jen ke krátkodobému nošení použitelné oblíbené gumové boty typu Crocs. Které dítě je nemá? Krásné barvičky, neskutečná praktičnost, můžete je hodit i do pračky a vybrat, zda nožičky obují motiv Hello Kitty nebo Spidermana. Megao blíbené crocsky mají sice na patě pásek, ale ten děti moc nepoužívají a zůstává překlopený dopředu. Boty jsou příliš volné, nohy se v nich viklají a zcela se mění styl chůze. „Při nošení těchto bot celé léto pak hrozí, že nohy dělají v chůzi chyby, zvyknou si na poddajný materiál a hůř se aklimatizují v pevných podzimních botách,“ dodává Michal Joshua Frána. „Děti mohou začít trpět bolestmi zad, které ovšem v batolecím věku nahlásí, až když problém přejde v bolesti hlavy.“ 

Boty po starším sourozenci? 

„Já si ze svého dětství velmi dobře pamatuji, jak jsem dědila oblečení a boty po sestřenici,“ vzpomíná Jitka. „Botky sice vypadaly báječně, ale ona chodila úplně jinak než já a mít ty boty po ní bylo pro mě utrpení. Já mám jasno, moje děti po sobě boty dědit nebudou!“ Jestli máte finanční důvody a staré boty schováváte pro sourozence, zkuste raději ušetřit třeba na oblečení.

Starší kalhoty totiž nohy nijak nezdeformují, což se v případě obnošených bot stát může a zadělá to na zbytečné problémy až do dospělosti. Tenisky po bratrovi tak nechte na zablácenou zahradu k babičce, kde mladší sourozenec hodinu běhá, ale na půldenní výlet mu pořiďte určitě boty nové. 

Tipy a triky pro nákup dětských bot

Kdy už vzniká problém? 

Přestože se téměř všechny děti rodí se zdravýma nohama, už v první třídě jich má problém celá třetina. Mezi nejčastější získané vady, způsobené především nesprávným výběrem obuvi, patří podélně nebo příčně plochá noha, noha svislá, vbočená a vyklenutá. Jakmile zpozorujete podivné řazení prstů přes sebe nebo vbočené kotníky, objednejte se k odborníkovi.

Čím dříve přijdete, tím dříve se problém cvičením vyřeší. Cvičení nezanedbávejte, jednou denně je naprosté minimum, cviky provádějte s dítětem, pak ho to začne i bavit a zvykne si na něj jako na společný rituál. Naprostá většina vad do 7 let věku nevyžaduje dříve využívané vložky nebo speciální stélky dobot. Ploché nohy u dětí jsou totiž způsobené přirozeným tukovým polštářem, který postupně vymizí. 

Témata: Časopis Maminka, Děti, Batole, Praktické rady, Předškolák, Školák, Krása a styl, Dětské boty, Boty, Celodenní nošení, Spadnutí, Hello Kitty, Žabka, Zdravotní obuv, Pečlivý výběr, Blahodárný vliv, Správná doba, Finanční důvody, Mačkání, Kytička, Přídavek, Plovoucí podlaha, Netřeba, Přezutí, Josh
Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Knoflíkové tvoření s dětmi: Zabaví je, když je venku ošklivo
Hemolová Jitka
Hry pro děti
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Manžel si děti přál, já byla trochu sobeček, přiznává novopečená maminka Patricie Pagáčová
Láchová Michaela
Rozhovor
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
wall
Porod