[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nejčastěji se setkáte s hovorovým pojmem sleva na dítě, oficiálně jde o daňové zvýhodnění na dítě. Za rok 2022 si ji můžete odečíst, pokud jste měla příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání alespoň na úrovni šestinásobku minimální měsíční mzdy (= 16 200 Kč pro rok 2022), konkrétně tedy větší nebo rovny částce 97 200 Kč.
Daňové zvýhodnění na děti za rok 2022 je v této výši:
na 1. dítě 15 204 Kč ročně, tedy 1 267 Kč měsíčně,
na 2. dítě 22 320 Kč ročně, tedy 1 860 Kč měsíčně,
na každé další dítě 27 840 Kč ročně, tedy 2 320 Kč měsíčně.
Příklad ze života Mazaná matka porodila v březnu 2022 své první dítě. Během rodičovské dovolené podnikala a podařilo se jí vydělat více než 97 200 Kč. U OSVČ se porovnává základ daně, tedy příjmy po odečtení (skutečných nebo paušálních) výdajů. Ve svém daňovém přiznání za rok 2022 si tak bude moci uplatnit daňové zvýhodnění za 10 měsíců (10 *1267 Kč). Sleva se totiž počítá i za ten měsíc, kdy se dítě narodilo (i kdyby datum vycházelo na 30. nebo 31 v měsíci.).
Pokud se vám podaří optimalizovat vypočtenou daň na menší částku, než je daňové zvýhodnění na dítě, může se vám dokonce stát, že vám stát vyplatí peníze zpět ve formě bonusu. U žádné jiné slevové položky toto není možné.
Pokud jste v roce 2022 nedosáhla zmiňované výše příjmů, může si slevu na dítě uplatnit samozřejmě otec, ale vždy jen jeden z vás.
Oficiální název školkovného zní sleva za umístění dítěte. Tato sleva ale nemůže jít tzv. „do plusu“ jako je tomu třeba u daňového zvýhodnění na dítě, maximálně do nulové daňové povinnosti.
Pro rok 2022 je školkovné maximálně 16 200 Kč. Uplatňují se reálně vynaložené výdaje, takže k daňovému přiznání musíte přiložit daňový doklad/fakturu. Do školkovného se započítává pouze „školné“, nikoliv stravování, výlety, kultura nebo kroužky. Můžete jej uplatnit pouze 1x za rok, při ročním zúčtování daně (zaměstnanci), nebo při podání daňového přiznání za uplynulý kalendářní rok.
Podle mého názoru se taky hodí připomenout, že pokud budete dávat do jeslí nebo jiného obdobného zařízení dítě mladší do 2 let, a stále pobíráte rodičovský příspěvek, může být dítko v jesličkách maximálně 92 hodin v kalendářním měsíci, jinak o nárok na rodičovský příspěvek přijdete. Nesplníte tím totiž podmínku osobní celodenní péče, která podmiňuje výplatu rodičovského příspěvku.
*Pokud maminka pracuje pouze příležitostně nebo má relativně malý výdělek, nevyjde jí v daňovém přiznání tak vysoká daň z příjmů, aby si mohla tuto daňovou slevu uplatnit. Takže slevu může samozřejmě využít otec dítěte. A opět platí, že ale jen jeden z vás.
Na jaké typy zařízení se školkovné vztahuje?
Mateřská škola podle školského zákona: soukromá, státní, firemní; mateřská škola nebo obdobné zařízení v zahraničí; dětská skupina; zařízení, které pečuje o dítě na základě živnostenského oprávnění; lesní školka.
Kdo může slevu na manželku uplatnit?
Co se zahrnuje do příjmů?
Co se do příjmů nezahrnuje?
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se