Maminka.czÚklid

Umyjte okna i bez drahých čisticích prostředků. Vyzkoušejte ocet, kopřivový šampon nebo silonky

BPŽ 11.  5.  2024
Jarní slunce odhalilo šmouhy a špínu na vašich oknech? Pravidelné mytí můžete tentokrát pojmou jinak. Netradičně, ekologicky a zároveň účinně. S jakými domácími prostředky si tuto práci ulehčíte?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mytí oken nepatří k oblíbeným činnostem. Pokud se ani vy netěšíte na den, kdy v rámci velkého jarního úklidu musíte umýt a vyleštit všechna okna v bytě či domě, určitě přivítáte triky, jak tuhle činnost zvládnout snadno a co s nejlepším výsledkem. Do čistění se můžete pustit obvyklým způsobem, na který jste zvyklá, nebo na to jít jinak, ekologicky. A nahradit chemické prostředky za ty přírodní. Tak, jak to praktikovaly naše babičky, které žádné pomocníky z drogerie neměly a vystačily si s tím, co měly doma. Tak schválně, zkoušela jste někdy ocet nebo silonky?

VIDEO: Výměna manželek: Úklidem posedlá Vendula naráží na svou noční můru

Ocet

Skvělým pomocníkem pro mytí oken je ocet, který si poradí hlavně s mastnotou uplívající na skle, ale také se postará o hezký lesk. Do kyblíku s teplou vodou přidejte asi deci octa a pusťte se do mytí. Pak už jen jednoduše vyleštěte.
 

Sůl

Pokud po ruce nemáte ocet, podobnou službu vám udělá i obyčejná sůl. Připravte si roztok v ideálním poměru 1 lžíce soli na 1 litr vlažné vody. Okna umyjte a poté opět vyleštěte. Sůl by měla spolehlivě rozpustit i ty největší nečistoty.

6 míst, na která se při úklidu často zapomíná. Nepřehlížíte je taky?


Kopřivový nebo březový šampón

Dalšího skvělého pomocníka máte možná v koupelně. Pokud používáte rádi kopřivový nebo březový šampon, máte vyhráno. Nebo si ho pořiďte, stojí pár korun. Asi decilitr kopřivového šamponu přimíchejte do kbelíku vlažné vody a dejte se do práce. Čekají na vás krásně umytá okna a beze šmouh. Pokud by na nich přece jen nějaké zůstaly, potřete je použitým pytlíkem černého čaje. Uvidíte, jak se budou krásně lesknout a šmouhy se už neudělají.


Novinový papír


Způsob leštění oken kusem novin je známý a nejspíš ho znáte právě od své babičky. Je léty osvědčený, tak proč ho také nezkusit. Takže pokud nevlastníte speciální utěrku z mikrovláken, nahradit ji můžete jednoduše zmuchlaným kusem novin. Jejich výhodou totiž je, že nepouští, na rozdíl od řady běžných utěrek a hadrů, chlupy. Jen pozor musí to být novinový papír. Ten z lesklého papíru by mohl pouštět barvu a také skla poškrábat.

Odlakovač na nehty a 6 tipů, kde všude vám pomůže

Silonky

Na leštění oken můžete kromě novin použít další netradiční věc, a to silonky. Takže pokud nějaké staré s nějakou tou dírkou máte a ještě neskončily v koši, vezměte si je k ruce. Pokud nemáte okna příliš špinavá, stačí je umýt studenou vodou a přeleštit nylonovými punčochami. Díky struktuře materiálu zmizí všechny šmouhy.

Témata: Úklid, Bydlení, Domácnost, Pořádek, nepořádek, Výměna manželek, Sklo, Šmouha, Ocet, Jarní slunce, Mytí, Čisticí prostředek, Vendula, Šampon, Okno, Úklidové pomůcky na Heureka.cz