Maminka.czKoronavirus

Umýt ruce, nasadit roušku – hračka! Ale co hygiena duše? Tohle zkuste!

Martina Machová 29.  3.  2020
Jak si „umýt“ duši a jak jí „nasadit roušku“ abychom zamezili jejímu zavirování?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hygiena, dezinfekce, vitamíny – není zas tak těžké starat se nyní správně o tělo, ale co duch, duše, které tělo oživují? Lze mít ve zdravém těle nemocného ducha? Dlouhodobě jen těžko. Trpí-li duše, bude časem trpět i tělo (a samozřejmě to funguje i naopak!). Co tedy můžeme udělat pro své duševní zdraví, aby v dobré kondici přestálo všechny nástrahy karantény?

Nemoc jako informace, příležitost a rozcestník?

Z pohledu psychosomatické medicíny lze nemoc vnímat též jako informaci, která tělu, respektive danému jedinci sděluje, že se jeho život v nějaké oblasti ubírá velmi pravděpodobně nežádoucím směrem. Kupříkladu některé typy bolestí zad mohou částečně souviset s tím, že toho máme na „hrbu“ naloženo víc, než dokážeme unést. Některá kožní onemocnění se objevují v souvislosti s dlouhodobým stresem, s potlačovanými emocemi, které se pak derou na povrch doslova každým pórem. Lze podobně přemýšlet i o nás lidech a koronaviru, o současné pandemii?

Ano i ne, tak jako o každé věci a situaci! Cítíme-li však potřebu podrbat svou duši za uchem, můžeme se pokusit přijmout a prožít nelehkou situaci jako příležitost k nějaké životní změně. Každý možná nyní o něco víc cítíme, v čem nás v našem osobním životě „tlačí bota“ a kde bychom měli ubrat a kde naopak přidat. Ale konec filozofování; jak tedy na jednoduchou každodenní psychohygienu?

To je doják! Královské děti na videu děkují doktorům a sestrám

5 jednoduchých rad, jak pečovat o „psyché“, abychom nebyli „psycho“

1. Plánování

Pocit, že jste zase nic nezvládli, nestihli a čas vám opět tak nějak protekl mezi prsty, je šíleně frustrující! Trávíte-li tedy čas doma, není od věci si každé ráno napsat jednoduchý seznam úkolů, které byste chtěli daný den zvládnout (někomu vyhovuje podrobný hodinový seznam, jinému pár bodů). Ale pozor, nebuďte na sebe příliš nároční! Seznam by měl být realistický, uvidíte, že vám strukturovanost, řád a odškrtnutí alespoň poloviny úkolů přinese uspokojení a vnitřní klid!

2. Rituály

Zní to přísně, ale vnitřnímu klidu a ukotvenosti svědčí „malé rituály“; pravidelné vstávání, pravidelné časy hlavních jídel a některých dalších denních činností. „Všednodenní“ rutinu si pak nechte příjemně narušit víkendem – vyspáváním, válením, delším ponocováním, ale třeba i mlsáním a podobně.

Jak se s dětmi nezbláznit? Vytvořte si pevné body v běžném dni

3. Pohyb

Vlijte si do žil trochu „chemie“ v podobě endorfinů, hormonu štěstí a dobré nálady, které vám vaše vlastní tělo zcela zdarma vyrobí, pakliže mu dopřejete trochu pohybu. Naprosto ideálně venku. Mnohdy jde vcelku efektivně spojit bod 3 s následujícím bodem 4.

4. Chvíle jen pro sebe

Je-li to možné, buďte chvíli sami. Jděte se sami projít, zamkněte se v koupelně a naložte se do vany nebo se jen s rodinou na chvíli domluvte, že si prostě na půl hodiny zavřete dveře – je úplně jedno, co za nimi budete dělat.

5. Negativní informace dávkovat po kapkách

Víme, je to těžké a chce to disciplínu, ale pokuste se nesledovat zprávy každou hodinu. Negativní zprávy jsou nyní schopné na vás vykouknout i z výlevky v kuchyni. Nestačí se mrknout do novin a pustit si večerní zprávy?

Pochopitelně, že existuje řada dalších dobrý rad a třeba i meditačních technik, jak se udržovat v dobré psychické kondici, ale ruku na srdce, kolik bychom zvládli takových rad najednou pojmout, neztratili bychom se v nich? Vždyť v jednoduchosti bývá síla.

Podívejte se na video, jaká rouška dokáže ochránit a jaké jsou rozdíly mezi respirátory.

Rozhádala jsem se s rodiči kvůli karanténě. Chovají se nezodpovědně!

Co s dětmi? Bez výčitek jim pusťte televizi! Čím dál oživit dny v karanténě?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Imunita, Psychika, Nemoci, Hygiena, hračka, Kondice, Dany, Tělo, Hráč, Hračky, Duše, Vnitřní klid, Rouška, Rituál, Rozcestník
Mohlo by vás zajímat