Maminka.czBatole

Únava, mnoho aktivit, autoritativní výchova. To vše prohlubuje období vzdoru

9. 2. 2017
Jaké situace a okolnosti prohloubí dětský vzdor? Jakým situací se v období vzdoru pokud možno vyhnout?

Většina psychologů tvrdí, že období vzdoru je ve zdravém psychickém vývoji dítěte zcela fyziologická, ba dokonce nutná a prospěšná etapa.

Toto pro všechny zúčastněné nelehké období dle psychologů souvisí s vymezováním hranic, sebeuvědomováním, s „odpojováním se“ od rodičovské osoby a částečně i s temperamentem dítěte.

Alespoň to tak platí v naší „vyspělé“ civilizaci, nicméně se zdá, že některé takzvaně primitivní kmeny období dětského vzdoru vůbec neznají. Tyto a další zajímavé postřehy popisuje například psychoterapeutka Jean Liedloffová v knize Koncept kontinua.

Obdobím vzdoru si projde každé dítě

Mnoho maminek na vlastní kůži prožilo, že období vzdoru nelze nijak jednoduše vygumovat a zrušit, a je tedy snazší jej prostě přijmout jako fakt a snažit se ho s minimálními následky pro všechny zúčastněné „přežít“.

Jak na to? Jak období či chvilky nevyhnutelného vzdoru neprohlubovat – jakým situacím se vyhnout?

  

Jak přežít období vzdoru? Buďte trpělivá, empatická a zachovejte si nadhled
                                                                                    

7 věcí, které prohlubují období vzdoru

Únava

I unavený dospělý bývá protivný, podrážděný a lehce se „vytočí“ – co teprve dítě, které ještě neumí kontrolovat své emoce! Je-li dítko nevyspalé a přetažené a vy s ním vyrazíte kupříkladu na nákupy či na hřiště, hádejte, jak to dopadne…

Mnoho aktivit a zábavy

Mnohé děti jsou v současnosti (jistě ne se zlým úmyslem), zavalené různorodými aktivitami. Rodiče mají pocit, že dítě je nutné neustále bavit, vzdělávat, rozvíjet a zaměstnat. Děti ale potřebují také svůj klid a prostor a naši jednoduchou a zcela nekomplikovanou blízkost.

Absence srozumitelných „hranic“

Pokud dítko neví anebo nerozumí, co si může ke světu a ve světě dovolit, jednoduše mu nezbývá, než to otestovat a nějaké hranice (záchytné body) si sám najít.

A pozor, nedělá to se zlým úmyslem, jednoduše hledá a testuje – chce si vymezit bezpečný a srozumitelný prostor pro život. Na vás je, abyste mu pomohli, projevili pochopení a stanovili jasné hranice.

Období vzdoru aneb noční můra rodičů

Nedostatek času

Ano, není samozřejmě lehké zvládat vše ke všeobecné spokojenosti, nicméně i nedostatek času a neustálý shon a spěch je jedním z akcelerátorů trudných scén a výstupů.

Někdy je prostě na čase zvolnit a některé z denních povinností vypustit (například ustoupit od svých nároků na úklid, žehlení, vaření, práci apod.) – nakonec se tak uleví všem zúčastněným…

Přespříliš autoritativní výchova

Bohužel, je to tak – podobně jako vede příliš liberální výchova bez jasných pravidel a vzájemného respektu k nejistotě dítěte a následným výstupům, má i výchova plná zákazů, příkazů a trestů v konečných důsledcích podobný efekt. „Sešněrované“ dítě bude mít potřebu občas „bouchnout“, a to důkladně.

Narušování pravidelného režimu

Narušení pravidelného režimu je čas od času naprosto „zdravé“ – je to prostě život. Nicméně je vhodné si uvědomit, a velkoryse počítat s tím, že citlivější dítě může zareagovat poněkud bouřlivěji. Podobně na děti působí i neustálé a násilné vytrhování z činnosti, do níž se aktuálně ponořilo.

Dítě nemá pojem o čase a na rozdíl od rodičů v hlavě nenosí denní plán – dítě žije tady a teď. Je tedy dobré ho na změnu činností předem upozornit a dát mu „přípravný čas“. I tak může dojít k „výbuchu“, ale pravděpodobně bude časem mírnější a mírnější.

Frustrovaní rodiče

Děti jsou našim zrcadlem; jste-li unavená, frustrovaná a nevyrovnaná, lze od potomků je těžko očekávat, že budou veselí, milí a hodní.

Buďte k nim tedy chápavá a empatická, vždyť i vy byste občas od svého šéfa ráda slyšela: „Vidím, že jste unavená, jděte dnes raději do sauny. A také vám dám zálohu, ať si neděláte starosti, zda stihnete zaplatit nedoplatek za elektřinu…“

Sex mě začal bavit až v těhotenství
Ten má ale roztomilé jméno. Jíří Hudler se raduje z narození syna
Rodičovská dovolená 2017 - vše, co potřebujete vědět
Témata: Děti, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Výchova, Citlivé dítě, Špatné chování, Autor, Nelehké období, Auto, Zlý úmysl, Únava, Vzdor, Denní povinnost, Liberální výchova, Autoritativní výchova, Psychoterapeutka, Období

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Návrat do škol přišel pozdě a bude těžký. Jak ho vnímají samy děti a jejich maminky?
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Testujeme s dětmi: Tekutá mléka HiPP jsou skvělou svačinkou na každý výlet
Souboj kávy a čaje v českých dějinách. Který nápoj vítězí na celé čáře?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!

Horoskopy

Kozoroh Mysl otevřete pozitivním vlivům a napojte se na vlnu nových možností. V pondělí vás čekají náročné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Přemysl, Přemek, Přemyslav

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné