Maminka.czBatole

Únava, mnoho aktivit, autoritativní výchova. To vše prohlubuje období vzdoru

Martina Machová 9.  2.  2017
Jaké situace a okolnosti prohloubí dětský vzdor? Jakým situací se v období vzdoru pokud možno vyhnout?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Většina psychologů tvrdí, že období vzdoru je ve zdravém psychickém vývoji dítěte zcela fyziologická, ba dokonce nutná a prospěšná etapa.

Toto pro všechny zúčastněné nelehké období dle psychologů souvisí s vymezováním hranic, sebeuvědomováním, s „odpojováním se“ od rodičovské osoby a částečně i s temperamentem dítěte.

Alespoň to tak platí v naší „vyspělé“ civilizaci, nicméně se zdá, že některé takzvaně primitivní kmeny období dětského vzdoru vůbec neznají. Tyto a další zajímavé postřehy popisuje například psychoterapeutka Jean Liedloffová v knize Koncept kontinua.

Obdobím vzdoru si projde každé dítě

Mnoho maminek na vlastní kůži prožilo, že období vzdoru nelze nijak jednoduše vygumovat a zrušit, a je tedy snazší jej prostě přijmout jako fakt a snažit se ho s minimálními následky pro všechny zúčastněné „přežít“.

Jak na to? Jak období či chvilky nevyhnutelného vzdoru neprohlubovat – jakým situacím se vyhnout?

  

Jak přežít období vzdoru? Buďte trpělivá, empatická a zachovejte si nadhled
                                                                                    

7 věcí, které prohlubují období vzdoru

Únava

I unavený dospělý bývá protivný, podrážděný a lehce se „vytočí“ – co teprve dítě, které ještě neumí kontrolovat své emoce! Je-li dítko nevyspalé a přetažené a vy s ním vyrazíte kupříkladu na nákupy či na hřiště, hádejte, jak to dopadne…

Mnoho aktivit a zábavy

Mnohé děti jsou v současnosti (jistě ne se zlým úmyslem), zavalené různorodými aktivitami. Rodiče mají pocit, že dítě je nutné neustále bavit, vzdělávat, rozvíjet a zaměstnat. Děti ale potřebují také svůj klid a prostor a naši jednoduchou a zcela nekomplikovanou blízkost.

Absence srozumitelných „hranic“

Pokud dítko neví anebo nerozumí, co si může ke světu a ve světě dovolit, jednoduše mu nezbývá, než to otestovat a nějaké hranice (záchytné body) si sám najít.

A pozor, nedělá to se zlým úmyslem, jednoduše hledá a testuje – chce si vymezit bezpečný a srozumitelný prostor pro život. Na vás je, abyste mu pomohli, projevili pochopení a stanovili jasné hranice.

Období vzdoru aneb noční můra rodičů

Nedostatek času

Ano, není samozřejmě lehké zvládat vše ke všeobecné spokojenosti, nicméně i nedostatek času a neustálý shon a spěch je jedním z akcelerátorů trudných scén a výstupů.

Někdy je prostě na čase zvolnit a některé z denních povinností vypustit (například ustoupit od svých nároků na úklid, žehlení, vaření, práci apod.) – nakonec se tak uleví všem zúčastněným…

Přespříliš autoritativní výchova

Bohužel, je to tak – podobně jako vede příliš liberální výchova bez jasných pravidel a vzájemného respektu k nejistotě dítěte a následným výstupům, má i výchova plná zákazů, příkazů a trestů v konečných důsledcích podobný efekt. „Sešněrované“ dítě bude mít potřebu občas „bouchnout“, a to důkladně.

Narušování pravidelného režimu

Narušení pravidelného režimu je čas od času naprosto „zdravé“ – je to prostě život. Nicméně je vhodné si uvědomit, a velkoryse počítat s tím, že citlivější dítě může zareagovat poněkud bouřlivěji. Podobně na děti působí i neustálé a násilné vytrhování z činnosti, do níž se aktuálně ponořilo.

Dítě nemá pojem o čase a na rozdíl od rodičů v hlavě nenosí denní plán – dítě žije tady a teď. Je tedy dobré ho na změnu činností předem upozornit a dát mu „přípravný čas“. I tak může dojít k „výbuchu“, ale pravděpodobně bude časem mírnější a mírnější.

Frustrovaní rodiče

Děti jsou našim zrcadlem; jste-li unavená, frustrovaná a nevyrovnaná, lze od potomků je těžko očekávat, že budou veselí, milí a hodní.

Buďte k nim tedy chápavá a empatická, vždyť i vy byste občas od svého šéfa ráda slyšela: „Vidím, že jste unavená, jděte dnes raději do sauny. A také vám dám zálohu, ať si neděláte starosti, zda stihnete zaplatit nedoplatek za elektřinu…“

Sex mě začal bavit až v těhotenství
Ten má ale roztomilé jméno. Jíří Hudler se raduje z narození syna
Rodičovská dovolená 2017 - vše, co potřebujete vědět
Témata: Děti, Batole, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Vzdor, auto, Protivný, Zlý úmysl, Autoritativní výchova, Jean Liedloffová, Špatné chování, Psychoterapeutka, Únava, Období, Denní povinnost, Autor, Nelehké období, Liberální výchova, Citlivé dítě
Mohlo by vás zajímat