Maminka.czBatole

Únava, mnoho aktivit, autoritativní výchova. To vše prohlubuje období vzdoru

Martina Machová 9.  2.  2017
Jaké situace a okolnosti prohloubí dětský vzdor? Jakým situací se v období vzdoru pokud možno vyhnout?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Většina psychologů tvrdí, že období vzdoru je ve zdravém psychickém vývoji dítěte zcela fyziologická, ba dokonce nutná a prospěšná etapa.

Toto pro všechny zúčastněné nelehké období dle psychologů souvisí s vymezováním hranic, sebeuvědomováním, s „odpojováním se“ od rodičovské osoby a částečně i s temperamentem dítěte.

Alespoň to tak platí v naší „vyspělé“ civilizaci, nicméně se zdá, že některé takzvaně primitivní kmeny období dětského vzdoru vůbec neznají. Tyto a další zajímavé postřehy popisuje například psychoterapeutka Jean Liedloffová v knize Koncept kontinua.

Obdobím vzdoru si projde každé dítě

Mnoho maminek na vlastní kůži prožilo, že období vzdoru nelze nijak jednoduše vygumovat a zrušit, a je tedy snazší jej prostě přijmout jako fakt a snažit se ho s minimálními následky pro všechny zúčastněné „přežít“.

Jak na to? Jak období či chvilky nevyhnutelného vzdoru neprohlubovat – jakým situacím se vyhnout?

  

Jak přežít období vzdoru? Buďte trpělivá, empatická a zachovejte si nadhled
                                                                                    

7 věcí, které prohlubují období vzdoru

Únava

I unavený dospělý bývá protivný, podrážděný a lehce se „vytočí“ – co teprve dítě, které ještě neumí kontrolovat své emoce! Je-li dítko nevyspalé a přetažené a vy s ním vyrazíte kupříkladu na nákupy či na hřiště, hádejte, jak to dopadne…

Mnoho aktivit a zábavy

Mnohé děti jsou v současnosti (jistě ne se zlým úmyslem), zavalené různorodými aktivitami. Rodiče mají pocit, že dítě je nutné neustále bavit, vzdělávat, rozvíjet a zaměstnat. Děti ale potřebují také svůj klid a prostor a naši jednoduchou a zcela nekomplikovanou blízkost.

Absence srozumitelných „hranic“

Pokud dítko neví anebo nerozumí, co si může ke světu a ve světě dovolit, jednoduše mu nezbývá, než to otestovat a nějaké hranice (záchytné body) si sám najít.

A pozor, nedělá to se zlým úmyslem, jednoduše hledá a testuje – chce si vymezit bezpečný a srozumitelný prostor pro život. Na vás je, abyste mu pomohli, projevili pochopení a stanovili jasné hranice.

Období vzdoru aneb noční můra rodičů

Nedostatek času

Ano, není samozřejmě lehké zvládat vše ke všeobecné spokojenosti, nicméně i nedostatek času a neustálý shon a spěch je jedním z akcelerátorů trudných scén a výstupů.

Někdy je prostě na čase zvolnit a některé z denních povinností vypustit (například ustoupit od svých nároků na úklid, žehlení, vaření, práci apod.) – nakonec se tak uleví všem zúčastněným…

Přespříliš autoritativní výchova

Bohužel, je to tak – podobně jako vede příliš liberální výchova bez jasných pravidel a vzájemného respektu k nejistotě dítěte a následným výstupům, má i výchova plná zákazů, příkazů a trestů v konečných důsledcích podobný efekt. „Sešněrované“ dítě bude mít potřebu občas „bouchnout“, a to důkladně.

Narušování pravidelného režimu

Narušení pravidelného režimu je čas od času naprosto „zdravé“ – je to prostě život. Nicméně je vhodné si uvědomit, a velkoryse počítat s tím, že citlivější dítě může zareagovat poněkud bouřlivěji. Podobně na děti působí i neustálé a násilné vytrhování z činnosti, do níž se aktuálně ponořilo.

Dítě nemá pojem o čase a na rozdíl od rodičů v hlavě nenosí denní plán – dítě žije tady a teď. Je tedy dobré ho na změnu činností předem upozornit a dát mu „přípravný čas“. I tak může dojít k „výbuchu“, ale pravděpodobně bude časem mírnější a mírnější.

Frustrovaní rodiče

Děti jsou našim zrcadlem; jste-li unavená, frustrovaná a nevyrovnaná, lze od potomků je těžko očekávat, že budou veselí, milí a hodní.

Buďte k nim tedy chápavá a empatická, vždyť i vy byste občas od svého šéfa ráda slyšela: „Vidím, že jste unavená, jděte dnes raději do sauny. A také vám dám zálohu, ať si neděláte starosti, zda stihnete zaplatit nedoplatek za elektřinu…“

Sex mě začal bavit až v těhotenství
Ten má ale roztomilé jméno. Jíří Hudler se raduje z narození syna
Rodičovská dovolená 2017 - vše, co potřebujete vědět
Témata: Děti, Batole, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Vzdor, Únava, Období, Liberální výchova, Citlivé dítě, Psychoterapeutka, Protivný, Nelehké období, Autor, Zlý úmysl, Špatné chování, Jean Liedloffová, Auto, Autoritativní výchova, Denní povinnost
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi