Maminka.czZdraví

Unavená a bez energie? Může za to jód

30. 7. 2011
Unavená a bez energie? Může za to jód
Jód hraje stěžejní, nenahraditelnou roli při tvorbě hormonů štítné žlázy. Ta řídí přeměnu základních živin na dostatečné množství energie nezbytné pro správný růst, existenci a funkci každé buňky našeho těla. Jód je tedy jedním z hlavních činitelů nutných pro normální vývoj člověka, především jeho mozku.

Cítíte-li se často unavená, i když máte dostatek spánku, těžko se soustředíte nebo reagujete podrážděně, může být příčinou nedostatek jódu v těle. Při něm totiž tělo doslova zpomaluje a nemá dostatek energie.

Česká republika patří k zemi, kde je výrazně méně jódu ve vodě a v zemi, proto i rostlinné a živočišné potraviny u nás vyprodukované obsahují přirozeně málo jódu. Správným výběrem v obchodu lze však tento lokální nedostatek kompenzovat. Je na každém z nás, aby jednoduchou úpravou jídelníčku předešel poruchám štítné žlázy a s nimi souvisejícím problémům.

Kolik jódu denně?

Děti do 5 let: 90 mikrogramů
Děti od 6 do 12 let: 120 mikrogramů
Děti nad 12 let a dospělí: 150 mikrogramů
Těhotné a kojící ženy: 200 mikrogramů

Onemocnění štítné žlázy je po cukrovce nejběžnější poruchou žláz s vnitřní sekrecí. Na štítnou žlázu se léčí desítky milionů lidí - obvykle jde o sníženou funkci nebo zvýšenou funkci. Počáteční příznaky tohoto onemocnění se snadno přehlédnou anebo je pacient mylně považuje za projevy stárnutí nebo stavy úzkosti.

Jak poznáte nedostatek jódu a co může způsobit?

Prvními, nenápadnými příznaky nedostatku jódu jsou zvýšené únava, pokles soustředěnosti, zpomalené reflexy, pocit chladu v končetinách, později např. suchá kůže, zácpa, chudokrevnost či zvýšení tělesné hmotnosti. U žen může dojít k prodloužení menstruačního cyklu.

Zkrátka celé tělo se doslova zpomaluje. Nedostatek jódu je rovněž možnou příčinou častějšího výskytu nádorového bujení prsu, problémů s otěhotněním nebo dokonce příčinou neplodnosti. Nedostatku jódu v těhotenství, při kojení a v raném věku dítěte negativně ovlivňuje jeho správný duševní a tělesný vývoj s následnými potížemi při učení, hrozí snížení inteligence.

Dostatečné množství jódu pro organismus je nezbytné zejména pro:
• lidský plod během nitroděložního vývoje
• pro dítě po narození do tří let
• pro dospívajícího
• v těhotenství
• pro kojící ženy

Jak tedy můžeme zajistit dostatečný přísun jódu do organismu?

• Dopřejte si pokrmy z mořských živočichů nebo řas alespoň 2x týdně! Jód najdete také v česneku, cibuli, bazalce, višních, malinách, citrónech, rybízu nebo rajčatech.
• Když už solit, tak zásadně sůl s jódem. Ale pozor! Každou sůl jen s mírou! Zatěžuje totiž zároveň náš organismus sodíkem. Dětem do jednoho roku pokrmy nesolíme vůbec.
• Dvakrát za den zařaďte porci mléka nebo mléčný výrobek.
• Zpestřete pitný režim! Českým a přírodním zdrojem jódu je léčivá, minerální voda Vincentka, jejíž pramen vyvěrá v Luhačovicích. Pro uhrazení denní dávky jódu stačí doušek denně. Pokud vám nechutná, zkuste ji smíchat třeba s ovocným džusem. Výsledný „drink“ je osvěžující a nabitý minerály! Ideální ráno na lačno nebo po sportovním výkonu!
• Pro děti jsou na trhu výrobky obohacené jódem – např. dětské ovocné přesnídávky. Také do kojeneckého náhradního mléka, pro děti které nemohou být kojeny, bývá přidáváno potřebné množství jódu.

Jód je pro tělo nezbytný, jeho nadbytek však tělu neprospívá. Proto opatrně s potravinovými doplňky, minerálními a multivitaminovými přípravky. Zkrátka všeho s mírou!

Témata: Zdraví, Vincentka, Ovocný džus, Jód, Příznak toho, Mléčný výrobek, Muž, Minerální voda, Energie

Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Matka spatřila ducha dítěte u syna v postýlce. Co to ve skutečnosti bylo?
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte

Horoskopy

Beran Na pracovišti vládne příjemná nálada a nevytváří se dusno. Své úkoly plníte jako mávnutím kouzelného…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné