Maminka.czBatole

Úpal není úžeh!

Uhnat si úžeh není v horkých slunečných dnech těžké. Zato úpal nás může zastihnout nejen za žhavých letních dnů, ale také doma v posteli, nebo ve frontě na dětský pas. Víte, v čem se úpal a úžeh liší a jak oba nepříjemné stavy řešit?
26. 6. 2012
Úpal není úžeh!

Pokud se naučíte odlišit úžeh od úpalu, budete se okolí jevit jako erudovaní odborníci. Jestliže budete umět oběma stavům bez mrknutí oka předcházet a bez váhání je řešit, svou erudici přetvoříte v praxi, jejíž osvojení je život mnohem důležitější.

Úžeh i úpal má na svědomí horko

Úžeh a úpal jsou sice dva odlišné stavy, nicméně v obou případech je hlavním hybatelem teplo, u každého z nich však jiným způsobem.

Úžeh- jak už sám název napovídá, mají tento stav na svědomí žhnoucí sluneční paprsky, které při delší dobu trvající expozici „užehnou“ - podráždí mozek i jeho obaly. Polechtá-li vás žhavé slunce uvedeným způsobem, brzy vás začne bolet hlava, bude vám nevolno a slabo, možná se přidá zvýšená teplota, zmatenost a v některých případech i tuhnutí šíje. Velice závažné případy mohou mít fatální následky; nastává bezvědomí, otok mozku a nebezpečný šokový stav! Proto u malých dětí, seniorů a chronicky nemocných konzultujte stav raději s lékařem.

Úpal!Oheň úpalu vás naopak „upaluje“ zevnitř. Tento nepříjemný stav nastává tehdy, není-li organismus schopný odvádět nahromaděné teplo ven. V takovém případě kolabuje termoregulace a tělo se jednoduše přehřeje. Není tedy vůbec nutné, abyste postávali či polehávali na slunci. „Upálit“ se můžete i v dusné přeplněné čekárně na cestovní pas nebo během dlouhé cesty v dusném autobuse. Ne neobvyklou příčinou, zvláště u dětí, jsou i vysoké horečky. Pokud tyto situace umocníte nedostatkem tekutin, úpal vám doslova klepe na dveře. Úpal má příznaky i důsledky podobné jako úžeh, a podobně jako jeho „žhavý příbuzný“ se i léčí.

PRVNÍ POMOC při úžehu i úpalu

Dost bylo teorie a zahlcování informacemi. Pojďme do praxe, kterou lze pro oba stavy sloučit do několika společných doporučení.

  1. Dítko či dospělého zmoženého horkem uložíme do stínu a uvolníme mu oděv. Ideální je dobře větraná chladnější místnost.
  2. Pomalu podávejte tekutiny, výborně se hodí vybublané minerálky, které bývají často po ruce. Dospělým lze povolit i nějaký sportovní iontový nápoj.
  3. Hlavu i šíji chladíme studenými obklady. U malých dětí nebudou ledové, pouze příjemně chladivé.
  4. Postiženému zakážeme jakoukoliv fyzickou aktivitu.
  5. V případě horečky přes 38,5⁰C podejte léky na její snížení.
  6. K jedinci v bezvědomí vždy volejte záchrannou službu. U dětí i tehdy, je-li mrně „pouze“ apatické! Osobu v bezvědomí ukládejte do zotavovací (stabilizované) polohy a neustále kontrolujeme životní funkce.
  7. Pokud sluncem zmožený jedinec upadne do bezvědomí a nedýchá, neodkladně zahajte resuscitaci, zatímco další osobu pověříte přivoláním zdravotníků.

Témata: Těhotenství, Zdraví, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Iontový nápoj, Nepříjemný stav, Cestovní pas, Úpal, Úžeh

Mohlo by vás zajímat
Čekáte čtyřčata, šokoval matku lékař. Čím jsou holčičky výjimečné?
Hledáme Maminku roku 2018. Můžete vyhrát ceny v hodnotě až 700 000 Kč!
Lenka Zahradnická: Při porodu jsem nestihla ani trpět
Dnes vychází květnová Maminka. Na titulce s Aňou Geislerovou a její dcerou

Video

Agáta Prachařová: Třetí dítě bych si přála, ale nevím, jak by to vzal Kryšpín

Horoskopy

Býk Rodina vám bude v poněkud těžších časech, které vás čekají, skutečnou oporou. Vyjasníte si díky tomu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Rostislav, Rastislav, RostislavaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu