[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pokud se naučíte odlišit úžeh od úpalu, budete se okolí jevit jako erudovaní odborníci. Jestliže budete umět oběma stavům bez mrknutí oka předcházet a bez váhání je řešit, svou erudici přetvoříte v praxi, jejíž osvojení je život mnohem důležitější.
Úžeh a úpal jsou sice dva odlišné stavy, nicméně v obou případech je hlavním hybatelem teplo, u každého z nich však jiným způsobem.
Úžeh- jak už sám název napovídá, mají tento stav na svědomí žhnoucí sluneční paprsky, které při delší dobu trvající expozici „užehnou“ - podráždí mozek i jeho obaly. Polechtá-li vás žhavé slunce uvedeným způsobem, brzy vás začne bolet hlava, bude vám nevolno a slabo, možná se přidá zvýšená teplota, zmatenost a v některých případech i tuhnutí šíje. Velice závažné případy mohou mít fatální následky; nastává bezvědomí, otok mozku a nebezpečný šokový stav! Proto u malých dětí, seniorů a chronicky nemocných konzultujte stav raději s lékařem.
Úpal!Oheň úpalu vás naopak „upaluje“ zevnitř. Tento nepříjemný stav nastává tehdy, není-li organismus schopný odvádět nahromaděné teplo ven. V takovém případě kolabuje termoregulace a tělo se jednoduše přehřeje. Není tedy vůbec nutné, abyste postávali či polehávali na slunci. „Upálit“ se můžete i v dusné přeplněné čekárně na cestovní pas nebo během dlouhé cesty v dusném autobuse. Ne neobvyklou příčinou, zvláště u dětí, jsou i vysoké horečky. Pokud tyto situace umocníte nedostatkem tekutin, úpal vám doslova klepe na dveře. Úpal má příznaky i důsledky podobné jako úžeh, a podobně jako jeho „žhavý příbuzný“ se i léčí.
Dost bylo teorie a zahlcování informacemi. Pojďme do praxe, kterou lze pro oba stavy sloučit do několika společných doporučení.
VIDEO: Jak moc může být nebezpečný úpal?