Maminka.czBatole

Úpal není úžeh!

Martina Machová 26.  6.  2012
Uhnat si úžeh není v horkých slunečných dnech těžké. Zato úpal nás může zastihnout nejen za žhavých letních dnů, ale také doma v posteli, nebo ve frontě na dětský pas. Víte, v čem se úpal a úžeh liší a jak oba nepříjemné stavy řešit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud se naučíte odlišit úžeh od úpalu, budete se okolí jevit jako erudovaní odborníci. Jestliže budete umět oběma stavům bez mrknutí oka předcházet a bez váhání je řešit, svou erudici přetvoříte v praxi, jejíž osvojení je život mnohem důležitější.

Úžeh i úpal má na svědomí horko

Úžeh a úpal jsou sice dva odlišné stavy, nicméně v obou případech je hlavním hybatelem teplo, u každého z nich však jiným způsobem.

Úžeh- jak už sám název napovídá, mají tento stav na svědomí žhnoucí sluneční paprsky, které při delší dobu trvající expozici „užehnou“ - podráždí mozek i jeho obaly. Polechtá-li vás žhavé slunce uvedeným způsobem, brzy vás začne bolet hlava, bude vám nevolno a slabo, možná se přidá zvýšená teplota, zmatenost a v některých případech i tuhnutí šíje. Velice závažné případy mohou mít fatální následky; nastává bezvědomí, otok mozku a nebezpečný šokový stav! Proto u malých dětí, seniorů a chronicky nemocných konzultujte stav raději s lékařem.

Úpal!Oheň úpalu vás naopak „upaluje“ zevnitř. Tento nepříjemný stav nastává tehdy, není-li organismus schopný odvádět nahromaděné teplo ven. V takovém případě kolabuje termoregulace a tělo se jednoduše přehřeje. Není tedy vůbec nutné, abyste postávali či polehávali na slunci. „Upálit“ se můžete i v dusné přeplněné čekárně na cestovní pas nebo během dlouhé cesty v dusném autobuse. Ne neobvyklou příčinou, zvláště u dětí, jsou i vysoké horečky. Pokud tyto situace umocníte nedostatkem tekutin, úpal vám doslova klepe na dveře. Úpal má příznaky i důsledky podobné jako úžeh, a podobně jako jeho „žhavý příbuzný“ se i léčí.

PRVNÍ POMOC při úžehu i úpalu

Dost bylo teorie a zahlcování informacemi. Pojďme do praxe, kterou lze pro oba stavy sloučit do několika společných doporučení.

  1. Dítko či dospělého zmoženého horkem uložíme do stínu a uvolníme mu oděv. Ideální je dobře větraná chladnější místnost.
  2. Pomalu podávejte tekutiny, výborně se hodí vybublané minerálky, které bývají často po ruce. Dospělým lze povolit i nějaký sportovní iontový nápoj.
  3. Hlavu i šíji chladíme studenými obklady. U malých dětí nebudou ledové, pouze příjemně chladivé.
  4. Postiženému zakážeme jakoukoliv fyzickou aktivitu.
  5. V případě horečky přes 38,5⁰C podejte léky na její snížení.
  6. K jedinci v bezvědomí vždy volejte záchrannou službu. U dětí i tehdy, je-li mrně „pouze“ apatické! Osobu v bezvědomí ukládejte do zotavovací (stabilizované) polohy a neustále kontrolujeme životní funkce.
  7. Pokud sluncem zmožený jedinec upadne do bezvědomí a nedýchá, neodkladně zahajte resuscitaci, zatímco další osobu pověříte přivoláním zdravotníků.

VIDEO: Jak moc může být nebezpečný úpal?

Témata: Batole, Děti, Novorozenec, Zdraví, Těhotenství, Porod, Kojenec, Předškolák, Školák, Úpal, Úžeh, Úpa, Šokový stav, Iontový nápoj, Nepříjemný stav, Cestovní pas, Zdraví na Heureka.cz