Maminka.czBatole

Úpal není úžeh!

26. 6. 2012
Úpal není úžeh!
Uhnat si úžeh není v horkých slunečných dnech těžké. Zato úpal nás může zastihnout nejen za žhavých letních dnů, ale také doma v posteli, nebo ve frontě na dětský pas. Víte, v čem se úpal a úžeh liší a jak oba nepříjemné stavy řešit?

Pokud se naučíte odlišit úžeh od úpalu, budete se okolí jevit jako erudovaní odborníci. Jestliže budete umět oběma stavům bez mrknutí oka předcházet a bez váhání je řešit, svou erudici přetvoříte v praxi, jejíž osvojení je život mnohem důležitější.

Úžeh i úpal má na svědomí horko

Úžeh a úpal jsou sice dva odlišné stavy, nicméně v obou případech je hlavním hybatelem teplo, u každého z nich však jiným způsobem.

Úžeh- jak už sám název napovídá, mají tento stav na svědomí žhnoucí sluneční paprsky, které při delší dobu trvající expozici „užehnou“ - podráždí mozek i jeho obaly. Polechtá-li vás žhavé slunce uvedeným způsobem, brzy vás začne bolet hlava, bude vám nevolno a slabo, možná se přidá zvýšená teplota, zmatenost a v některých případech i tuhnutí šíje. Velice závažné případy mohou mít fatální následky; nastává bezvědomí, otok mozku a nebezpečný šokový stav! Proto u malých dětí, seniorů a chronicky nemocných konzultujte stav raději s lékařem.

Úpal!Oheň úpalu vás naopak „upaluje“ zevnitř. Tento nepříjemný stav nastává tehdy, není-li organismus schopný odvádět nahromaděné teplo ven. V takovém případě kolabuje termoregulace a tělo se jednoduše přehřeje. Není tedy vůbec nutné, abyste postávali či polehávali na slunci. „Upálit“ se můžete i v dusné přeplněné čekárně na cestovní pas nebo během dlouhé cesty v dusném autobuse. Ne neobvyklou příčinou, zvláště u dětí, jsou i vysoké horečky. Pokud tyto situace umocníte nedostatkem tekutin, úpal vám doslova klepe na dveře. Úpal má příznaky i důsledky podobné jako úžeh, a podobně jako jeho „žhavý příbuzný“ se i léčí.

PRVNÍ POMOC při úžehu i úpalu

Dost bylo teorie a zahlcování informacemi. Pojďme do praxe, kterou lze pro oba stavy sloučit do několika společných doporučení.

  1. Dítko či dospělého zmoženého horkem uložíme do stínu a uvolníme mu oděv. Ideální je dobře větraná chladnější místnost.
  2. Pomalu podávejte tekutiny, výborně se hodí vybublané minerálky, které bývají často po ruce. Dospělým lze povolit i nějaký sportovní iontový nápoj.
  3. Hlavu i šíji chladíme studenými obklady. U malých dětí nebudou ledové, pouze příjemně chladivé.
  4. Postiženému zakážeme jakoukoliv fyzickou aktivitu.
  5. V případě horečky přes 38,5⁰C podejte léky na její snížení.
  6. K jedinci v bezvědomí vždy volejte záchrannou službu. U dětí i tehdy, je-li mrně „pouze“ apatické! Osobu v bezvědomí ukládejte do zotavovací (stabilizované) polohy a neustále kontrolujeme životní funkce.
  7. Pokud sluncem zmožený jedinec upadne do bezvědomí a nedýchá, neodkladně zahajte resuscitaci, zatímco další osobu pověříte přivoláním zdravotníků.
Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Úpal, Iontový nápoj, Cestovní pas, Úpa, Úžeh, Nepříjemný stav, Šokový stav

Mohlo by vás zajímat
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou

Horoskopy

Panna Je vám skoro líto, že je tady poslední pracovní den. I nyní vynikáte a pomáháte kolegům při…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu