Maminka.czBatole

Úpal není úžeh!

26. 6. 2012
Úpal není úžeh!
Uhnat si úžeh není v horkých slunečných dnech těžké. Zato úpal nás může zastihnout nejen za žhavých letních dnů, ale také doma v posteli, nebo ve frontě na dětský pas. Víte, v čem se úpal a úžeh liší a jak oba nepříjemné stavy řešit?

Pokud se naučíte odlišit úžeh od úpalu, budete se okolí jevit jako erudovaní odborníci. Jestliže budete umět oběma stavům bez mrknutí oka předcházet a bez váhání je řešit, svou erudici přetvoříte v praxi, jejíž osvojení je život mnohem důležitější.

Úžeh i úpal má na svědomí horko

Úžeh a úpal jsou sice dva odlišné stavy, nicméně v obou případech je hlavním hybatelem teplo, u každého z nich však jiným způsobem.

Úžeh- jak už sám název napovídá, mají tento stav na svědomí žhnoucí sluneční paprsky, které při delší dobu trvající expozici „užehnou“ - podráždí mozek i jeho obaly. Polechtá-li vás žhavé slunce uvedeným způsobem, brzy vás začne bolet hlava, bude vám nevolno a slabo, možná se přidá zvýšená teplota, zmatenost a v některých případech i tuhnutí šíje. Velice závažné případy mohou mít fatální následky; nastává bezvědomí, otok mozku a nebezpečný šokový stav! Proto u malých dětí, seniorů a chronicky nemocných konzultujte stav raději s lékařem.

Úpal!Oheň úpalu vás naopak „upaluje“ zevnitř. Tento nepříjemný stav nastává tehdy, není-li organismus schopný odvádět nahromaděné teplo ven. V takovém případě kolabuje termoregulace a tělo se jednoduše přehřeje. Není tedy vůbec nutné, abyste postávali či polehávali na slunci. „Upálit“ se můžete i v dusné přeplněné čekárně na cestovní pas nebo během dlouhé cesty v dusném autobuse. Ne neobvyklou příčinou, zvláště u dětí, jsou i vysoké horečky. Pokud tyto situace umocníte nedostatkem tekutin, úpal vám doslova klepe na dveře. Úpal má příznaky i důsledky podobné jako úžeh, a podobně jako jeho „žhavý příbuzný“ se i léčí.

PRVNÍ POMOC při úžehu i úpalu

Dost bylo teorie a zahlcování informacemi. Pojďme do praxe, kterou lze pro oba stavy sloučit do několika společných doporučení.

  1. Dítko či dospělého zmoženého horkem uložíme do stínu a uvolníme mu oděv. Ideální je dobře větraná chladnější místnost.
  2. Pomalu podávejte tekutiny, výborně se hodí vybublané minerálky, které bývají často po ruce. Dospělým lze povolit i nějaký sportovní iontový nápoj.
  3. Hlavu i šíji chladíme studenými obklady. U malých dětí nebudou ledové, pouze příjemně chladivé.
  4. Postiženému zakážeme jakoukoliv fyzickou aktivitu.
  5. V případě horečky přes 38,5⁰C podejte léky na její snížení.
  6. K jedinci v bezvědomí vždy volejte záchrannou službu. U dětí i tehdy, je-li mrně „pouze“ apatické! Osobu v bezvědomí ukládejte do zotavovací (stabilizované) polohy a neustále kontrolujeme životní funkce.
  7. Pokud sluncem zmožený jedinec upadne do bezvědomí a nedýchá, neodkladně zahajte resuscitaci, zatímco další osobu pověříte přivoláním zdravotníků.
Vánoční předplatné Maminka
Témata: Zdraví, Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Šokový stav, Úpal, Iontový nápoj, Úpa, Nepříjemný stav, Úžeh, Cestovní pas

Mohlo by vás zajímat
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!

Horoskopy

Býk Milí Býci, vstup do nové pracovního týdne bude příjemný a doslova vášnivý. Není divu, když jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vratislav, Vratislava, Dalila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné