Maminka.czOd těhotenství k porodu

Úprava pracovní doby, odmítnutí mediků u porodu, volno pro tatínka. Víte, na co máte nárok, když čekáte miminko?

Barbora Vajsejtlová 1.  10.  2021
Víte, na co máte během těhotenství, při porodu a také po něm nárok? Co můžete žádat a co naopak nemusíte trpět? Nebojte se převzít kontrolu nad svým těhotenstvím.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těhotenství a práce

Klasickou situací, kterou řeší každá těhotná žena, je rozhodování se o tom, kdy a jak oznámit své těhotenství zaměstnavateli. Dobrou zprávou je skutečnost, že neexistuje žádná zákonná lhůta, dokdy byste musela své těhotenství svému zaměstnavateli oznámit. Rozhodnutí je zcela na vás a bude zřejmě záležet hned na několika faktorech.

Prvním z nich je druh práce, kterou v zaměstnání vykonáváte. Jestliže jde o práci, která buď těhotné ženy ohrožuje, nebo je jim přímo zakázána (jako je například práce, která vyžaduje zvedání a přenášení těžkých předmětů, noční směny a podobně), je ve vašem vlastním zájmu, abyste své těhotenství oznámila co nejdříve. Dokud to totiž neuděláte, nemůžete využívat opatření, která jsou na ochranu těhotných uzákoněna. To znamená, že například nemůžete žádat o převedení na jinou práci, za kterou byste pobírala stejný výdělek – na což ovšem máte právo, pokud své těhotenství oznámíte a vaši žádost podpoří lékařský posudek.

 

těhotná máte právo na posunutí začátku pracovní doby

 

Při oznámení svého těhotenství byste také měla vzít v potaz zájmy vašeho zaměstnavatele a dát mu šanci, aby si za vás včas mohl obstarat náhradu. Na mateřskou dovolenou se odchází standardně přibližně šest týdnů před termínem porodu a určitě je fér nechat vašemu zaměstnavateli dost času na to, aby sehnal někoho, kdo vás dočasně zastoupí. Jakmile oznámíte (a jste schopná to v případě potřeby doložit), že jste těhotná, už vás zaměstnavatel nesmí nutit k práci přesčas. Na služební cestu vás může vyslat výhradně jen s vaším souhlasem a to samé platí i pro situaci, kdy by vás chtěl přeložit například na jinou pobočku, která sídlí jinde než v místě vašeho bydliště. Málokdo také ví, že jako těhotná máte nárok na úpravu pracovní doby nebo například posunutí jejího začátku (třeba proto, že vám ranní nevolnosti nedovolují vzdálit se od záchodové mísy). 

VIDEO: Ranní nevolnost během těhotenství. Jak na ni vyzrát?

Témata: Časopis Maminka, Porod, Těhotenství, Miminko, Od těhotenství k porodu, Porodnice, Tipy a rady porod, Tipy a rady v těhotenství, Právo, Odmítnutí, Pracovní doba, Nárok, Lékař, Bída
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici