[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Klasickou situací, kterou řeší každá těhotná žena, je rozhodování se o tom, kdy a jak oznámit své těhotenství zaměstnavateli. Dobrou zprávou je skutečnost, že neexistuje žádná zákonná lhůta, dokdy byste musela své těhotenství svému zaměstnavateli oznámit. Rozhodnutí je zcela na vás a bude zřejmě záležet hned na několika faktorech.
Prvním z nich je druh práce, kterou v zaměstnání vykonáváte. Jestliže jde o práci, která buď těhotné ženy ohrožuje, nebo je jim přímo zakázána (jako je například práce, která vyžaduje zvedání a přenášení těžkých předmětů, noční směny a podobně), je ve vašem vlastním zájmu, abyste své těhotenství oznámila co nejdříve. Dokud to totiž neuděláte, nemůžete využívat opatření, která jsou na ochranu těhotných uzákoněna. To znamená, že například nemůžete žádat o převedení na jinou práci, za kterou byste pobírala stejný výdělek – na což ovšem máte právo, pokud své těhotenství oznámíte a vaši žádost podpoří lékařský posudek.
těhotná máte právo na posunutí začátku pracovní doby
Při oznámení svého těhotenství byste také měla vzít v potaz zájmy vašeho zaměstnavatele a dát mu šanci, aby si za vás včas mohl obstarat náhradu. Na mateřskou dovolenou se odchází standardně přibližně šest týdnů před termínem porodu a určitě je fér nechat vašemu zaměstnavateli dost času na to, aby sehnal někoho, kdo vás dočasně zastoupí. Jakmile oznámíte (a jste schopná to v případě potřeby doložit), že jste těhotná, už vás zaměstnavatel nesmí nutit k práci přesčas. Na služební cestu vás může vyslat výhradně jen s vaším souhlasem a to samé platí i pro situaci, kdy by vás chtěl přeložit například na jinou pobočku, která sídlí jinde než v místě vašeho bydliště. Málokdo také ví, že jako těhotná máte nárok na úpravu pracovní doby nebo například posunutí jejího začátku (třeba proto, že vám ranní nevolnosti nedovolují vzdálit se od záchodové mísy).
VIDEO: Ranní nevolnost během těhotenství. Jak na ni vyzrát?
Jste přesvědčena, že by se k vám lékaři a zdravotnický personál vůbec měli chovat slušně a s úctou? Nejenže se jedná o samozřejmou slušnost, ale dokonce je to i vaše právo. Zákon o zdravotních službách říká, že: „Každý pacient má právo na ohleduplnou péči prováděnou s porozuměním, dále také na úctu, důstojné zacházení a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb, a to v souladu s charakterem poskytovaných zdravotních služeb.“ To znamená, že se skutečně nemusíte cítit jako nemorální bídák, když „obtěžujete“ lékaře, který zrovna vstával z postele levou napřed.
lékař vás musí vždy informovat o každém vyšetření a zákroku.
A stejně tak máte nárok na projevení svého souhlasu i nesouhlasu. Tomu předchází povinnost lékaře informovat vás o každém plánovaném vyšetření a zákroku. Musí vám vysvětlit jeho účel, rizika i možné alternativy, abyste se mohla svobodně rozhodnout, jestli je chcete podstoupit, anebo raději podepíšete lékaři reverz. Výjimkou jsou pouze případy nouze, které vyžadují neodkladná řešení a kdy nelze získat váš souhlas (například proto, že jste v bezvědomí). Ale ani v případech, kdy je lékař přesvědčen o nutnosti určitého zákroku a vy protestujete, ho nemůže provést proti vaší vůli.
Pochopitelně jsou všechna standardní těhotenská vyšetření zadarmo a pokud těhotenství probíhá bez komplikací, v prvních šestatřiceti týdnech budete chodit na kontrolu nejspíš jednou měsíčně. Od sedmatřicátého týdne se kontroly zintenzivňují na interval jednou týdně. Mimo to máte přirozeně nárok na obvyklá těhotenská vyšetření, jako je například screening v prvním trimestru nebo ultrazvuk ve dvacátém a třicátém týdnu těhotenství. Dvakrát v průběhu těhotenství máte také nárok na návštěvu stomatologa.
Každá žena, která toužila rodit v některé z oblíbených porodnic, je velmi dobře obeznámena s dramatem registrace, která se často podobá spíš ruletě. Jenže situace ohledně registrace do porodnice rozhodně není tak jednoznačná, jak se občas samy porodnice tváří. Především registrace sama o sobě nemá oporu v zákoně a není povinností rodičky. Podle zákona máte právo na svobodnou volbu zdravotnického zařízení, avšak to vás může odmítnout z kapacitních důvodů.
Pozor: ani registrace v porodnici nezaručuje, že tu porodíte.
Neexistuje povinnost přijmout rodičky ze spádových oblastí, ale pokud vás porodnice skutečně odmítne, musí vám o tom vydat potvrzení, včetně odůvodnění odmítnutí. Právě přeplněnost vedla některé porodnice k tomu, aby registraci zavedly. Nicméně je tu další „ale“, protože ani registrace vám nezaručuje, že se do své porodnice dostanete. Pokud bude vaše vybraná porodnice právě přetížená, může vás odmítnout i přesto, že jste registrovaná.
Velkým tématem jsou práva žen při porodu. Samozřejmě má každá žena svou osobní hranici jinde a zatímco některé nevadí ani sál plný mediků a všechny myslitelné zákroky, pro jinou je nesmírně stresující už jen představa návštěvy porodního sálu. Každopádně ani při porodu už dávno nemusíte být pouhou pasivní účastnicí, která si nedovolí vůbec nic říct, aby náhodou nerozzlobila pana doktora.
K porodu můžete přizvat svého zdravotníka jako konzultanta.
Předně máte právo odmítnout u porodu přítomnost nejen studentů, ale i personálu, který není u porodu nezbytný. Naopak máte právo zvolit si k porodu svůj doprovod, a pokud si to budete přát, můžete si přizvat i svého zdravotníka coby konzultanta. Jestliže porod probíhá bez komplikací a nejedná se o krizovou situaci, nesmí vám zdravotnický personál bez vašeho souhlasu udělat ani preventivní opatření, jako je například napíchnutí kanyly nebo nastřižení hráze. Většinou se doporučuje zapracovat požadavek ohledně případných preventivních opatření do porodního plánu, aby s ním byl zdravotnický personál obeznámen s dostatečným předstihem. Je však důležité, aby byl porodní plán předán prokazatelně.
Poněkud jiná situace nastává v případě, že se se svým porodníkem neshodnete v názorech na provedení císařského řezu. K němu by se měl lékař uchýlit pouze v případě komplikovaného porodu, kdy je život dítěte v ohrožení anebo existuje velké riziko, že by se dítě nepodařilo porodit přirozeně. Odmítnout císařský řez můžete pouze v případě, že by jej chtěl lékař provést u nekomplikovaného porodu. Oproti tomu, pokud na císařském řezu trváte a lékař k jeho provedení neshledá důvod, vašemu přání vyhovět nemusí.
Jakmile nastane okamžik O a vy poprvé uslyšíte pláč vašeho miminka, máte právo na nepřetržitý kontakt s dítětem. K tomu, aby zdravotníci mohli miminko odnést pryč, potřebují váš souhlas. A toto právo se vztahuje nejen na dítě a matku, ale týká se obou rodičů. Přirozeně to neplatí pro situace, kdy se vyskytnou nějaké komplikace a je nutnost bezodkladné péče. Velmi výbušným tématem je propuštění z porodnice. Máte právo opustit s dítětem porodnici dřív, než je doporučená doba.
porodnici můžete opustit dřív, než je doporučovaná doba.
O předčasném propuštění se mluví v případě, že chcete z porodnice odejít dřív, než uplyne dvaasedmdesát hodin po porodu. Nicméně lékaři z této možnosti nadšeni nebudou a nedoporučuje ji ani Česká neonatologická společnost, protože hrozí riziko, že zůstanou neodhaleny možné zdravotní problémy a komplikace, které mohou dítě ohrozit (obvykle se hovoří o infekcích, vrozených vývojových vadách trávicího nebo nervového systému atd.). Pokud se i přesto rozhodnete opustit porodnici předčasně, budete muset předložit písemný Záznam o odmítnutí hospitalizace novorozence a poskytnutí zdravotních služeb.
Vaší povinností je potom zajistit miminku zdravotní péči do čtyřiadvaceti hodin od předčasného propuštění. První prohlídku je pediatr na žádost rodičů povinen vykonat ve vašem bydlišti. Jestliže se vám nedaří najít pediatra, který by dítě převzal do péče, můžete se obrátit na vaši zdravotní pojišťovnu, která má povinnost vám péči zajistit. A mimochodem, víte, že tatínkové si v prvních šesti týdnech života novorozence mohou vzít v práci týden volna? Stát jim ho zaplatí stejně jako peněžitou pomoc v mateřství. Čerpání však nelze přerušit a například si vybrat zbývající část později.