Maminka.czOd těhotenství k porodu

Úprava pracovní doby, odmítnutí mediků u porodu, volno pro tatínka. Víte, na co máte nárok, když čekáte miminko?

Barbora Vajsejtlová 1.  10.  2021
Víte, na co máte během těhotenství, při porodu a také po něm nárok? Co můžete žádat a co naopak nemusíte trpět? Nebojte se převzít kontrolu nad svým těhotenstvím.

Těhotenství a práce

Klasickou situací, kterou řeší každá těhotná žena, je rozhodování se o tom, kdy a jak oznámit své těhotenství zaměstnavateli. Dobrou zprávou je skutečnost, že neexistuje žádná zákonná lhůta, dokdy byste musela své těhotenství svému zaměstnavateli oznámit. Rozhodnutí je zcela na vás a bude zřejmě záležet hned na několika faktorech.

Prvním z nich je druh práce, kterou v zaměstnání vykonáváte. Jestliže jde o práci, která buď těhotné ženy ohrožuje, nebo je jim přímo zakázána (jako je například práce, která vyžaduje zvedání a přenášení těžkých předmětů, noční směny a podobně), je ve vašem vlastním zájmu, abyste své těhotenství oznámila co nejdříve. Dokud to totiž neuděláte, nemůžete využívat opatření, která jsou na ochranu těhotných uzákoněna. To znamená, že například nemůžete žádat o převedení na jinou práci, za kterou byste pobírala stejný výdělek – na což ovšem máte právo, pokud své těhotenství oznámíte a vaši žádost podpoří lékařský posudek.

 

těhotná máte právo na posunutí začátku pracovní doby

 

Při oznámení svého těhotenství byste také měla vzít v potaz zájmy vašeho zaměstnavatele a dát mu šanci, aby si za vás včas mohl obstarat náhradu. Na mateřskou dovolenou se odchází standardně přibližně šest týdnů před termínem porodu a určitě je fér nechat vašemu zaměstnavateli dost času na to, aby sehnal někoho, kdo vás dočasně zastoupí. Jakmile oznámíte (a jste schopná to v případě potřeby doložit), že jste těhotná, už vás zaměstnavatel nesmí nutit k práci přesčas. Na služební cestu vás může vyslat výhradně jen s vaším souhlasem a to samé platí i pro situaci, kdy by vás chtěl přeložit například na jinou pobočku, která sídlí jinde než v místě vašeho bydliště. Málokdo také ví, že jako těhotná máte nárok na úpravu pracovní doby nebo například posunutí jejího začátku (třeba proto, že vám ranní nevolnosti nedovolují vzdálit se od záchodové mísy). 

VIDEO: Ranní nevolnost během těhotenství. Jak na ni vyzrát?

Témata: Časopis Maminka, Porod, Těhotenství, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Porodnice, Tipy a rady v těhotenství, Bída, Odmítnutí, Nárok, Pracovní doba, Lékař, Právo
Mohlo by vás zajímat
Jessica Alba, Reese Witherspoon, Khloé Kardashian... Které další slavné mámy už mají vánočně nazdobeno?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Od těhotenství k porodu
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole