Maminka.czRozhovor

Upřímná zpověď moderátorky Zorky Hejdové: Moje důslednost je téměř nulová. Ještě štěstí, že to vyvažuje tatínek!

Dita Mrázková 24.  11.  2023
Nedávno se vrátila z Kanárských ostrovů, kde pobývala sice pracovně, zato s celou rodinou. Jak si užil moře a sluníčko její dvouapůlletý syn Nikolas? Co u nich doma teď momentálně frčí? A jaká je Zorka máma očima manžela Míry?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zorko, jaký byl návrat do reality?

Je to hektické, jak už to po návratech bývá. Mám za sebou několik odmoderovaných akcí, jezdím do rádia vysílat Odpolední show a snažím se nedělat si hlavu z ošklivého počasí.

VIDEO: PODCAST MAMINKA: ZORKA HEJDOVÁ

Moderovala jste Love Island – soutěž, ve které hrají hlavní roli mladí úspěšní a hezcí lidé a jejich vztahy. Přihlásila byste se do ní za svobodna?

Přiznám se, že tuto otázku dostávám asi nejčastěji a dodnes nevím, jak na ni odpovídat. Můj život se už od osmnácti vyvíjel úplně jiným směrem, už na gymplu jsem moderovala v rádiu, od devatenácti jsem s Mírou. Takže bych asi musela žít život jinak, aby mi okolnosti hrály do karet a abych měla chuť něco takového zkusit.

Na Kanárech s vámi byl i syn Nikolas. Užili jste si jen pohodu, nebo byly i nějaké třecí plochy?

Nebyly naštěstí žádné. Vloni to bylo náročnější, přece jen mu byl rok a půl, rostly mu zuby... Letos už to byl ale parťák se vším všudy a užíval si to moc. Moře, písek, bábovičky, rodiče měl neustále u sebe. Bylo to skvělé.

Kdo Nikyho hlídal, když jste natáčela?

Míra, a právě proto to bylo tak báječné – čtvrt roku jsme byli se synem nonstop, tedy vždycky alespoň jeden z nás. Akorát jednou se Míra musel vracet do Prahy kvůli práci a to zase pomáhala babička s dědou. Byli za námi moji rodiče i Mírova maminka s přítelem. Takže opravdu kvalitně strávený čas s rodinou.

Vnímá už Niky, že jsou jeho rodiče vidět v televizi, slyšet v rádiu?

Absolutně ne. Je ještě malinký a myslím, že si nic takového neuvědomuje. Občas vidí v televizi mě, občas Míru, ale ani na to nijak zvlášť nereaguje, maximálně řekne: "Jééé, maminka!” A jde dál. Prostě nezájem. (směje se)

Pozorujete u něj jistou podobu v genech – tedy třeba to, že se nestydí před objektivem a že by třeba jednou mohl jít ve šlépějích mámy a táty?

No, co se týče focení a natáčení, tak to vůbec, to většinou nespolupracuje a nemá to moc rád. Ale! Co se týče výřečnosti, je neskutečně upovídaný, má velkou slovní zásobu a je to velký šoumen, pořád se předvádí. A miluje lidi. Když má publikum, je úplně ve svém živlu a nestydí se před nikým, tak možná tohle může mít trošku v krvi.

 

Náš Nikolas zdědil po tátovi preciznost a po mně urputnost. Ještě si s ním asi užijeme!

 

Je narozený ve znamení Berana – ti mívají svou hlavu. Platí to i u Nikolase? 

Platí to absolutně!!! Je to Beran se vším všudy. Je neskutečný paličák, jde si za svým a mám takový pocit, že si s ním ještě v tomhle směru dost užijeme! (směje se)

V čem je vaší kopií a v čem je celý tatínek?

Po Mírovi má jistou preciznost, systematičnost, to u něj už v takhle nízkém věku vnímám opravdu hodně. A Míra by vám řekl, že po mamince má urputnost. Když něco chce, chce to hned a někdy je dost netrpělivý. Bohužel, musím potvrdit, že má Míra pravdu...

Co teď u vás doma frčí nejvíc? Lego, auta, bagry...?

Nechápu, jak se mohl tak moc “potatit”, ale jeho svět jsou odmalinka auta! Respektive všechno, co má kola a volant. Sleduje pohádky s auty, hraje si s auty, jezdí s auty, auta s ním musí i do vany, prostě je miluje. Nutno ale říct, že teď poprvé, ve dvou a půl letech, objevuje i jiné věci. Takže jsme najeli taky na dinosaury a Tlapkovou patrolu, a je to tedy příjemná změna.

Nepatříte mezi známé maminky, které by své dítě dramaticky schovávaly před světem. Dnes je ale společnost rozdělena na dva tábory – jedni říkají, že ukazovat děti světu je zásah do jejich svobody, a apelují i na možnost zneužití fotografií. Jiní naopak rádi sdílí společné chvíle s dětmi a neřeší, jestli je na fotce vidět půl dětského zadku. Jaký pohled na toto téma máte? Přemýšlela jste, že by vás  Nikolas mohl jednou obvinit, že jste jeho fotky sdílela?

Můj pohled je takový – ať si to každý rodič rozhodne dle svého uvážení a nejlepšího svědomí. Já syna sdílím, ale nijak přehnaně a zrovna na nahotu si dávám pozor. A když už ho vyfotím nahatého na pláži, vždycky všechno zakryju. Nebo to nesdílím vůbec. Ale domnívám se, že naše děti už v přítomnosti sítí budou vyrůstat i dospívat. Proto ani neočekávám, že by mi Niky v osmnácti vyčetl, že jsem sdílela jeho tvář. Ostatně můžu s ním jít do společnosti na nějakou akci a jeho fotka bude na internetu taky. Neumím si  představit, že bych celý život své dítě ukrývala před světem. On je můj svět, a pokud sdílím část svého života, tak do něj prostě patří.

 

Pochyby coby máma rozhodně mám. A neznám maminku, která by je někdy neměla...

 

Trápí vás někdy typicky maminkovské pochyby, že jste se třeba zachovala v danou chvíli ne úplně výchovně, že jste ztratila trpělivost, zvýšila hlas?

Pochyby rozhodně mám a neznám maminku, která by je někdy neměla. Je to asi přirozená vlastnost nás žen – matek. Chceme dělat vše nejlépe, jak umíme, ale někdy je to tak náročné… Mateřství je jedna z nejkrásnějších a nejnáročnějších věcí na světě, to ví každá máma. A všechny občas máme i slabší chvilky.

Kdo je u vás doma za "přísňáka" a kdo synovi víc povolí?

Myslím, že vyloženě přísňáci nejsme s Mírou ani jeden. Spíš bych řekla, že se snažíme být důslední, i když v tom je určitě lepší Míra. Moje důslednost je téměř nulová, takže jediné štěstí je, že tatínek to vyvažuje a lépe nastavuje hranice.

Shodnete se s Mírou v rámci výchovy ve všem, nebo máte i odlišné názory?

Shodneme se, podporujeme se, neshazujeme jeden druhého a za to jsem opravdu ráda!

Jak byste ho charakterizovala coby tátu pěti přívlastky?

Milující, zábavný, důsledný, pečující, ten nejlepší vzor...

Nemáte svého muže někde poblíž, že bych se ho zeptala na to samé...

Máte štěstí, sedí vedle mě. Tak prý jsem pečující, starostlivá, milující, trpělivá a taky se mu líbí, jak Nikyho oblékám. Haha, to jsem ráda, že si toho všímá!

Dítě dáváte zcela přirozeně na první místo. Nebýt "jen" obětavými rodiči je to nejtěžší, říká moderátor Míra Hejda
Témata: Láska a vztahy, Rodina, Rozhovor, Rodina a vztahy, Slavné maminky, Mateřství, Výchova, Rodičovství, Kariéra, Instagram, Syn, Matka, Dětství, tatínek, Celebrity, Sociální sítě, mateřská láska, pořad, praha, internet, TV Nova, Pracující matky, Beran, povaha, Povahové rysy