[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
V dobách, kdy ještě nebyly lékárny plné stovek krabiček a léků na každý neduh, byl obyčejný kmín nejen oblíbeným tuzemským kořením, ale také populární „léčivkou“.
Kmín kořenný u nás zdomácněl již před staletími a v současnosti se u nás pěstuje například na Vysočině, ale lze jej najít i jako planě rostoucí rostlinu na lukách a pastvinách.
Jaké vitamíny a minerály najdeme v kmínu? Kmín je velmi bohatý zdroj minerálních látek, zejména pak vápníku, železa, hořčíku a zinku. Z vitamínů jsou zastoupena „béčka“. Hlavními účinnými látkami jsou však aromatické silice.
Kmín je pochopitelně oblíbený nejen u nás, ale je nepostradatelnou součástí mnoha světových kuchyní – jídel, ale i nápojů včetně alkoholických! Možná byste nečekali, že se kmínová silice běžně užívá i při výrobě některých luxusních parfémů.
Avšak co je pro ženy ještě důležitější než vůně parfému; kmín je skvělým pomocníkem při některých typicky ženských problémech, trápících nejen ženy a dívky, ale také maminky a jejich nejmenší!
„Účinné látky v kmínu povzbuzují činnost žaludečních a střevních žláz, zklidňují pohyblivost žaludku, zabraňují nadměrné plynatosti a potlačují křeče hladkých svalů… Silice zvaná karvon má bakteriostatický účinek,“ dočteme se například ve velmi komplexní bylinářské publikaci Naše rostliny v lékařství od MUDr. J. Korbeláře a Z. Endrise.
Účinné látky v kmínu zjevně napomáhají eliminovat bolestivé křeče v břiše, omezují hnilobné procesy ve střevech a navíc střevo desinfikují! A tak mohou kojící maminky, jejichž potomci zmíněnými bolestmi trpí, zařazovat do svého pitného režimu i kmínový čaj nebo polévku – účinné látky totiž částečně přecházejí také do mateřského mléka.
Čaj lze pochopitelně podávat i přímo dětem, které již dostávají tekutiny. Samotný čaj lze použít nejen jako jemný lék na bolavé bříško, ale i jako podpůrný prostředek podporující vykašlávání při nachlazení.
Pro některé maminky může být zajímavá také informace, že kmín podporuje chuť k jídlu.
Ve výše zmíněné publikaci se dále uvádí, že komplex bioaktivních látek obsažených v kmínu zvyšuje vylučování mléka, což už ostatně věděly i naše babičky a prababičky a hojně této schopnosti kmínu využívaly.
Jemné schopnosti aromatických semínek však mohou ženy ocenit nejen v období laktace, ale i v době bolestivé menstruace! A to z jednoduchého důvodu; kmín potlačuje křeče hladkých svalů, což jsou mimochodem svaly, které o sobě tak často dávají vědět během menses.
Silná menstruace, ale i těhotenství a kojení, bývají v některých případech spojovány s chudokrevností. Tehdy lze kmín využívat jako jeden z bohatých zdrojů železa – například do pomazánek, polévek, hlavních chodů i salátů (pomletý!).
V lidové medicíně se kmín užíval nejen proti křečovitým bolestem v trávicím traktu, ale také při nachlazení, zánětu průdušek, sliznice úst a hrtanu. Kmín se dále osvědčuje při problémech se žlučníkem a trávením obecně.
Komplex fytolátek ukrytých v kmínu má prokazatelné antimikrobiální a antimykotické vlastnosti (ftalidy a polyacetylény pravděpodobně disponují i protirakovinnými a protizánětlivými účinky).
Další zajímavá látka, kterou v maličkých semínkách nalezneme, je terpen cuminaldehyd, ten působí podpůrně i léčebně při diabetu.
Pochopitelně však musíme počítat s faktem, že léčebné působení přírodních prostředků nebývá tak razantní jako u preparátů syntetických!
Kmínový čaj: Dvě zarovnané kávové lžičky pomletých plodů se zalijí 3 dcl vroucí vody. Čaj necháme přiklopený odstát zhruba 5 minut, pak jej scedíme a podáváme 2x až 3x denně. Čaj lze přisladit medem. Čaj pro nejmenší připravíme z čtvrtinového množství koření.
Necháváte miminko vyplakat? Nedělejte to! Škodí to jeho vývoji