Maminka.czBatole

Ušijte dětem hraní na míru podle věku. Montessori aktivity nadchnou děti i vás!

Iva Petrovová 19.  1.  2023
O montessori už jste určitě slyšela. Čím se ale montessori aktivity odlišují od klasických her? A jak je využít v běžném životě? Poradíme vám skvělé tipy na jednoduché aktivity podle věku dítěte. A věřte nám, že drahé hračky k tomu nepotřebujete.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Není to tak dávno, co bylo montessori vnímáno jako alternativní, okrajové. Dnes si mezi rodiči získává stále větší oblibu a mnoho rodin zkouší zapojit alespoň některé z jeho prvků či aktivit do běžného denního programu. „Montessori přístup je založen na znalosti vývojových úkolů dítěte a jejich naplňování. Maminky i studenti jsou většinou překvapeni, když zjistí, že se jedná spíše o vědecký přístup než o intuitivní výchovu,“ vysvětluje Vendula Koňaříková, akreditovaná školitelka montessori.

VIDEO: Jak učit děti hodnotu peněz?

„Montessori pedagogika respektuje nejen vývojové potřeby dítěte, ale také jeho senzitivní fáze a způsob, jakým se dítě v určitém věku učí. Je to tedy systém ušitý dětem na míru. Klíčové je také připravené prostředí, které odpovídá na potřeby dítěte a je proměnlivé v návaznosti na jeho aktuální vývoj,“ doplňuje Michaela Willheimová, spoluzakladatelka projektu Žijeme montessori. „Dítě je schopno číst, psát i počítat s matematickou představivostí už v předškolním věku, a to vše přirozeně a s nadšením. Respekt a úcta hrají v této oblasti pedagogiky zásadní úlohu. Učitel je průvodce a dítě bere jako osobnost, která se rozvíjí jako poupě,“ přidává zkušenost z praxe učitelka z montessori školy Petra Šuláková.

Dokážu to sám!

„Montessori hračky byly vyvinuté tak, aby se děti při hře rozvíjely podle vlastních možností. S toutéž hračkou mohou mít dvě děti docela rozdílné zkušenosti. Pro jedno znamená zábavu na pár chvil, pro druhé hru, od které ho jen těžko odtrhnete. Jak si dítě s hračkou hraje, záleží na třech faktorech: na prostředí, správné ukázce a vlastním zájmu dítěte,“ vysvětluje školitelka montessori Vendula Koňaříková.

jak poznat montessori hračku?

Vendula Koňaříková, školitelka montessori pedagogiky

Držte se zásady takzvané izolace vlastnosti. Jde o to, že montessori pomůckou se dítě vždy učí pouze jednomu cíli, ne vícero. Pokud tedy narazíte na hračku, díky níž se má dítě učit barvičky a zároveň také písmena nebo číslice, může se vám sice líbit, nelze ji však nazvat montessori. Druhým znakem montessori pomůcky je přírodní materiál, obvykle je jím dřevo. Děti se rády vracejí k výukovým hračkám, které jsou na dotek teplé. A konečně třetí zásada: Hračka nikdy nedělá nic za dítě. Postrádá baterku. Ani nemluví, ani nezpívá.

Správným používáním montessori pomůcek dochází k efektivnímu rozvoji jemné motoriky, spontánního čtení nebo počítání, a to ještě před nástupem do školy. „Vedle vědomostí dítě trénuje svou pozornost a učí se důslednosti. Později, ve školních lavicích, pak intenzivně prohlubuje i vědní znalosti a kritické myšlení,“ říká Vendula Koňaříková s tím, že samozřejmě klíčový vliv má vždy osoba, která dítě učí a vychovává. To ale platí v každém směru vzdělávání.

V pokračování pro předplatitele také najdete

  • Čím se liší montessori hračky od těch běžných?
  • Jak využít montessori v běžném životě?
  • Tipy na montessori aktivity podle věku.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Děti, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Hry pro děti, Vzdělání, Popelka, Montessori, Hračky, Ručník, Tip, Aktivita, Pomůcky, Michaela Willheimová
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
GALERIE: 30 důkazů, že děti a psi dokážou být nerozluční kámoši. Přesvědčte se sami!
Láchová Michaela
Galerie
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy