Maminka.czČasopis Moje psychologie

Úskalí práce přes inzerát

, Časopis Moje psychologie
1. 7. 2009
Úskalí práce přes inzerát
Inzerátů s nabídkami práce bývají plné noviny. Množí se i inzeráty na internetu, nabídky práce jsou k vidění na všech možných místech, třeba také na sloupech veřejného osvětlení. Jak poznat, kdy díky nim můžete získat solidní zaměstnání a kdy jde o podvod, prozradí Iveta Sigmundová.

Stalo se vám někdy, že jste si přečetli inzerát na zaměstnání, který sliboval ohromné peníze za práci, již by zvládl každý? A důvěřujete takovým nabídkám? Asi se najde pár nešťastníků, kteří na tento inzerát odpověděli a pak toho litovali, ale soudný člověk dojde k názoru, že taková nabídka je cosi jako sci-fi. Kdyby taková práce existovala, průměrná mzda by poskočila o pár cifer výše. Pojďme si tedy říct, jak poznat seriózní pracovní nabídku.

Určitě byste se měli z daného inzerátu dozvědět co nejvíce informací nejen o práci a o požadavcích na kandidáta, ale i o firmě samotné. Čím se zabývá, jak dlouho je na trhu, proč hledá nového pracovníka – podle toho se rozhodujete, zda na inzerát odpovědět. To platí pro lidi, kteří si hledají práci podle firmy, jejího jména, obecného povědomí, firemní kultury či podle předmětu podnikání. Všechna tato fakta by měla být obsažena hned v úvodu inzerátu.

Na první pohled zaujme v inzerátu název pozice, který je zvýrazněn. V poslední době je módní nazývat i běžné pozice anglickým názvem. Třeba Facility Manager zní mnohem vznosněji než obyčejný správce budovy, i když bude tak jako tak chodit v montérkách. Někdy je anglických názvů tolik, že se v nich můžete začít ztrácet a nic vám neřeknou. Proto by měl inzerát obsahovat hlavně popis pracovní náplně – tedy co se od kandidáta očekává a jaké profesní či osobní požadavky by měl splňovat. Solidní společnost pak rovněž uvede, jaké výhody svým pracovníkům nabízí, neboť si vybírá nejen zaměstnavatel, ale i budoucí pracovník.

Občas můžete v inzerátech najít tuto formulaci: „Pro našeho klienta hledáme...“ Co to znamená? Že si klient najal personální společnost, aby mu udělala předvýběr adeptů, a ušetřil tak čas. Buďte opatrní na jakýkoli inzerát, který má v závěru místo adresy jen P. O. Box a kde se v popisu pracovní náplně nedozvíte žádnou konkrétní informaci. Zformulovat inzerát tak, aby v podstatě nic neříkal a mohl na něj odpovědět téměř každý, se snaží společnosti zabývající se multi-level marketingem.

Nemusí to být už jen nechvalně známý Herbalife, jedná se i o další zprostředkovatelské služby či reklamu. Finanční odměnu z této práce získáváte tak, že o produktech určité firmy informujete ostatní lidi a společnost se s vámi posléze podělí o zisk. Podmínky uvedené v inzerátech jsou splnitelné pro všechny, kteří ho čtou. Všímejte si také informace, co máte udělat pro to, abyste byli zařazeni do výběrového řízení. Zda je nutné zaslat profesní životopis pouze česky, nebo i v cizím jazyce. Inzeráty jsou většinou vytvořeny tak, že hledají ideální kandidáty. Pokud jsou některé požadavky na budoucího pracovníka skutečně nutné, je u nich uvedeno slovo „podmínkou“. Z nich většinou firma nechce či nemůže slevit.

den deti
Témata: Časopis Moje psychologie, Peníze a kariéra, Průměrná mzda, Pracovní náplň, Práce, Úskalí, Inzerát

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Panna Nastoupili jste do rozjetého vlaku pohodové neděle. Konečně nemyslíte na profesní věci a soustředíte se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Laura, Pamela, Nikodém

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné