Maminka.czNovorozenec

Úsměv, nebo dětský tik?

, Časopis Maminka
14. 7. 2010
Úsměv, nebo dětský tik?
Na ten docela první úsměv čekají všechny mámy i tátové jako na něco zázračného, co se nedá odbýt jen jedním výkřikem radosti. A čím víc budete na své děti mluvit, tím dřív a častěji se budou smát.

Podle odborníků se první vědomý úsměv objeví někdy mezi čtvrtým a osmým týdnem. Spousta maminek by s nimi ale nesouhlasila a řekla by, že jejich mimi se usmálo už ve druhém či třetím týdnu života.

A někteří rodiče budou dokonce tvrdit, že jejich novorozeně se směje už od porodu. Pravda, někdy je jejich výraz velmi podobný úsměvu, ale je to už opravdu smích? Záleží na řadě okolností.

Především na tom, jak budete se svým miminkem komunikovat, zda mu budete vyprávět, co vidíte, co děláte, a zda s ním budete dělat věci, které jsou mu příjemné. Pak nebude příliš dlouho trvat a první úsměv je na světě!

Výrazy obličeje

„Když jsem poprvé spatřila jemné pousmání syna Tomáška, zaplavila mě obrovská radost. Bylo to úžasné. Jak běžely týdny, smál se čím dál víc a používal nejrůznější grimasy, jen aby mě rozesmál. Podle mě moc dobře věděl, co dělá,“ vypráví třicetiletá maminka Petra z Karlových Varů.

Hned po narození ovládají novorozenci celou škálu různých pohybů obličeje, a ta se postupem času rozšiřuje.

Při pláči a v rozrušení mají „plačící“ obličej, umí mít výraz překvapený nebo radostný. Veškerá mimika je zpočátku automatická, takže se jedná o reflexní chování. Pokud tedy máte pocit, že se na vás synek nebo dcerka směje od ucha k uchu už týden po narození, zřejmě ještě o uvědomělý úsměv nejde.

Podle psycholožky Gwyneth Doherty však mají novorozenci tzv. nesociální úsměv, který se objevuje bez jakékoli vnější sociální příčiny. Neobsahuje emoční náboj skutečného úsměvu, ten přijde vážně až později. I ve spánku se děti spontánně usmívají, což souvisí s reflexní činností mozku spojené s REM fází spánku.

Kdy přijde ten skutečný?

Některá miminka se smějí častěji než jiná, i to je dáno individualitou. První úsměv se v bdělém stavu začíná objevovat až po dosažení věku tří týdnů. Děti tak reagují na lidi kolem sebe, na předměty či na různé signály. Na začátku se miminka smějí jen ústy, později se jim rozsvítí smíchem celý obličej a pusinka se celá roztáhne.
Co tím děti vlastně říkají?

Přece vás vyzývají k tomu, abyste s nimi dováděli, hráli si, prostě byli s nimi. Úsměv a smích používají jako komunikační prostředek, nic jiného zatím nemají (kromě pláče, samozřejmě). Když se zasmějete, reagují stejně i ony. Podle psychologů hrají rané úsměvy velmi významnou roli při vytváření vazby mezi dítětem a rodičem.

První skutečné úsměvy se vždy objevují v reakci na podněty z okolí - a obvykle na vaši přítomnost nebo přítomnost dalších blízkých lidí. Zpočátku reaguje dítě na váš hlas, později, kolem pátého týdne, už ale reaguje i na lidskou tvář. Rané úsměvy jsou též spojeny s jinými typy dětské zkušenosti - a souvisejí především s dětskou schopností učit se od okolí. Co to tedy všechno znamená? Děti se rády usmívají, protože vidí, že jejich úsměv těší okolí.

Jakmile na tohle přijdou, začnou se smát stále častěji. Vždyť je to tak příjemné, když má máma radost, ne? Dítko si jednoduše začne spojovat své chování s pozitivní reakcí dospělých lidí.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Výraz obličeje, Obrovská radost, Úsměv, Vědomý úsměv

Mohlo by vás zajímat
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová

Horoskopy

Váhy Budete dnes potřebovat hodně trpělivosti. Mnoho vašich návrhů se u lidí ve vašem okolí setká s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu