Maminka.czČasopis Maminka

Uspat děti bez boje? Zeptali jsme se maminek, jaké triky zabírají

Klára Kotábová 27.  8.  2013
Uspat děti bez boje? Zeptali jsme se maminek, jaké triky zabírají
Večer – znělka pohádky pro děti dávno skončila a vaše zlatíčko se rozhodlo bavit se. Hrát si a z postele udělat trampolínu. V době, kdy vy padáte na ústa a ráda byste si uspávání potomka vzala za vhodnou záminku… Problém je, že tuhle hru s vámi vaše ratolest hrát nehodlá.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kamarádka si stěžuje, že její malí nezbedové zrychlují k večeru své aktivity tak, že těsně pred usnutím vypadají, pohybují se a křičí jako naspeedované myšky nebo věčný králíček Duracell, který má také energie na rozdávání.

Proč tomu tak je? Třeba proto, že porušuje pravidla klidného večera, respektive nenavozuje až tak příjemnou a mírně sedativní náladu, díky které by děti během pár minut v postýlce usnuly jako andílkové. Rodiče si často stěžují, že nejvíc z celého dne nemají rádi právě dvě hodiny před usnutím dítěte, kdy je nezklidnitelné, jenže možná netuší, že za okamžiky, které by nejraději z denního listu vymazali, si mohou tak trochu sami.

Třeba tím, že nerespektují biologické hodiny potomka, jeho potřeby a podobně. Zeptali jsme se maminek, jaké triky zabírají na jejich ratolesti, aby dobře spaly, a především v klidu usínaly, a tady je výsledek. Co z uvedeného patří do vaší denní rutiny, a co naopak teprve vyzkoušíte?

1. Děti touží po stereotypu.To znamená, že jejich podvečer a večer, tedy doba, kdy jsou unavené, by měla probíhat víceméně stejně. Stále se opakující situace jim dávají pocit bezpečí. Proto se doma snažíme přibližně od páté hodiny zklidnit tempo, kolem šesté se servíruje večere, po ní následuje vana, potom pohádka… Myslím si, že i proto je Tomášek poměrně klidné dítě, které večer nezlobí, naopak si vychutnává jednotlivé rituály. Jsem ráda, že neusíná se slzami, ale spokojený a usměvavý. Myslím si, že i díky tomu, že usínání pro něj není stresujícím okamžikem, netrpí můrami, ráno se budí usměvavý a že přes den občas zazlobí? To přece k dětství patří.
Alice, 34

2. Dceru začínáme zklidňovat v okamžiku, kdy se blíží dvě hodiny k spánku. Od té doby už nehrajeme na schovávanou, nepobíháme po zahradě, věnujeme se spíš kreativnějším činnostem, jakými je například modelování nebo malování.

Anežka díky tomu ví, že když se blíží večer, automaticky se zklidňujeme, ztišíme hlasy, užíváme si harmonii. K podvečerní siestě patří i to, že společně připravujeme postýlku, vyčistíme plyšákovi zuby a přečteme si pohádku. Dokonce i večerníček považuju za rušivý element, myslím si, že dětem prospívá činnost, které se věnují víc než jen pasivním sledováním obrázků v TV.

Anežka mi navíc nedávno povídala, že je ráda, že máme svou večerní chvilku. Takže u nás doma teď čas před usnutím nazýváme takto a já jsem ráda, že díky tomu, že se stereotypně opakujeme v malování a podobně, je i dcera v pohodě, ví, co ji čeká teď, co za deset minut, a nemusí kvůli tomu ani umět hodiny. Děti, které mají v životě řád, jsou zkrátka klidnější.
Kamila, 36

3. Myslím, že je dobré, pokud posledních třicet minut před spánkem děláte se svými dětmi nějakou švandu.Takovou, aby usínaly šťastné a spokojené z toho, jak si za celý den zase užily.

U mých dvojčat to totiž funguje tak, že i kdyby přes den zlobila, ničila, poskakovala a pokřikovala, určitě by díky půlhodince plné smíchu zapomněla, že den nebyl úplně podle jejich představ. Kamarádka mi sice tvrdila, že polštářová bitva ani kotrmelce nejsou výchovné, je to ale věcí názoru. Když děti vědí, jaké jsou hranice, že se nemá pokoušet trpělivost rodičů a ve finále, že je lepší, když se jde spát s úsměvem než za křiku a pod nátlakem, může být i aktivní a živý večer příjemnou předehrou pro klidné usínání. Pro sny bez nočních můr.
Vanda, 30

4. Moje holčičky usínají nejklidněji a nejradši u knih, které jsem jim vyndala z vlastního archivu. Ta starší teď momentálně čte Nekonečný příběh, který jsem dostala jako osmiletá, s batoletem čteme Honzíkovou cestu. Tedy čteme.

Vždycky se chvíli díváme do knihy a potom musím začít s příběhy, jaké to bylo, když jsem byla malá. Takže vyprávím své příhody z dětství a nakonec u nich usneme. Je dobré, že obě děti milují situaci, kdy jsme s tatínkem sjížděli vodu a spustila se bouře, protože se vlastně každý večer opakuju a nemusím si nic nového vymýšlet, v okamžiku, kdy jsme v bezpečí schovaní na břehu, moje děti už pravidelně oddechují. Jenom se trochu bojím toho, že moje dcera začíná vyžadovat opakování doslovné, což jistě chápete, není v mých silách.
Miluše, 40

5. Pro klidné usínání je hlavní bezprecedentní dodržování doby, kdy se jde spát. Vaše dítě na vás bude zkoušet tisíc výmluv, proč zrovna dneska nemůže v žádném případě usnout a do postele dojít ve stanovený čas, vy ale musíte vytrvat. Jestliže smlouvá, slibuje a doprošuje se, trvejte na svém a stále dokola opakujte rozhodné a neústupné „Ne“.

Můj syn se neustále chodil napít, potřeboval na toaletu a hlavou mu probíhaly i další nápady. Proto jsem se jeden večer rozhodla věnovat mu pečlivě každou sekundu a zjistila, že na toaletu si chodí hrát s ruličkou papíru, v kuchyni, kde dělal, že pije, plival vodu na houbičku ve dřezu a byl šťastný, když se strefil. Od druhého dne jsem si už dala pozor, aby před ulehnutím vypil půl sklenice vody, došel si na záchod, a trvala jsem na tom, že z postele se už nevylézá.

Plakal dva dny po sobě, respektive dva večery po sobě jdoucí, a byl klid. Najednou se mi uspávací kolečko z hodiny zkrátilo na deset minut, což považuju za přijatelné. Proto radím, ohlídejte si své děti, co provádějí za vašimi zády, a hlavně, nepřistupte na jejich hry a vylomeniny. Jen zkoušejí, jak daleko mohou posunout hranice a co jste připravena jim dovolit.
Magda, 34

6. Dřív si naše děti před usnutím dávaly slabý čaj s citronem.Respektive popíjely ho v průběhu celého odpoledne, až jsem jednoho dne zjistila, že obsahuje tein, který funguje stejně jako kofein. Takže jsem raději slabý černý čaj nahradila rooibosem. A děti usínají mnohem lépe, než tomu bylo dosud. Kromě toho mi kamarádka říkala, že i čokoláda obsahuje kofein, proto jim od 4 hodin odpoledne nedávám ani tu.
Katka, 26

7. V dětském pokoji nemá televize co dělat, soudím já.Hodně rodičů si usnadňuje život tím, že večer zažene děti do postele, pustí pohádku a jde se dívat na televizi do svého pokoje. Děti ale neumějí u televize usínat, dost často se stává, že se dívají nejen na povolené pohádky, ale pokud si toho rodiče nevšimnou, s vykulenýma očima sledují i další filmy, které pro ně nejsou vhodné. Navíc v případě, že si navyknou dívat se na „telku“ už v raném dětství, nikdo je nepřevychová a puberta bude dost náročná. Z pokoje televizi v období dospívání neodstěhujete a jen si koledujete o pořádný problém. Kromě toho, když se děti naučí, že je normální mít ji puštěnou dlouho do noci, jak asi budou časem vstávat na osmou hodinu do školy? Těžce a s kruhy pod očima.
Jarka, 41

8. K usínání neodmyslitelně patří mazlíci. Proto je namístě naučit děti, aby si vybraly, s kým budou usínat a jestli zvoleného kamaráda chtějí mít jenom v postýlce, nebo i na denní hraní. Vy, jako rodič, se zase musíte naučit, jak se oblíbená hračka jmenuje, a v okamžiku, kdy chcete, aby šlo vaše dítě spát, stačí, abyste zavelela, že je načase uložit Matýska, Pegginku a podobně. Vysvětlete dětem, že bez nich plyšáci určitě neusnou, a že tedy musí pohádku oblíbenému mazlíkovi vyprávět ony samy. Zpočátku klidně pomáhejte, pak nechte zodpovědné batole, aby se uspáváním milované postavičky uspalo samo. U nás doma tenhle postup funguje už u třetího dítěte.
Kamila, 40

9. V létě dávám pozor na to, aby byla ložnice dětí světla prostá. Máme v ní proto silnější žaluzie, vypadá sice jako jeskyně, ale jedno vím naprosto jistě. Jakmile by věděly, že je venku ještě den, nikdy by se mi nepodařilo zahnat je do postýlek. Ložnice mých synů je proto tmavá a v noci do ní nesvítí ani paprsek měsíce. Jakmile je totiž trochu světlo, oba se budí s pokřikem, že je třeba něco dělat, a vylézají z postýlek. Myslím si, že stejné je to i se zvukem a hlukem. Takže třeba zahradní párty konáme jen, když kluci nejsou doma, netuším totiž, jak bych jim vysvětlila, že oni musí spát a maminka s tatínkem se budou bavit.
Jiřina, 29

10. Mějte po ruce sklenici vody.V noci, když se vaše dítě vzbudí, mu stačí dát napít, případně ho pomazlit v polospánku a ono zase klidně usne. Pokud teprve půjdete sklenku hledat a napouštět vodou, ztrácíte cenné sekundy, během kterých se vaše zlatíčko probudí.

Z vlastní zkušenosti vím, že synovi stačí dvě minuty na to, aby se rozkoukal a začal zlobit. Pokud tedy vystartuje z postýlky, musím ho opětovně uspávat a zabere mi to celé hodiny… Proto předcházejte potížím, nedejte dětem prostor během noci příliš se rozkoukat, ušetříte si čas, během něhož můžete klidně spát.
Jana, 35


Článek vyšel v časopisu Maminka 7/2013

Témata: Děti, Časopis Maminka, Jake, Večerníček, A spokojený, Klidné dítě, Boj, Jak, Klidné usínání, Bitva, Miluše, Slabý čaj, Paprsek, Trik, Zahradní party, Stanovený čas
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu. A pomůžou vždy antibiotika?
Procházková Simona
Děti a nemoci
Vyroste z toho? Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse
Láchová Michaela
Psychomotorický vývoj
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh