Maminka.czPeníze a kariéra

Úsporná opatření, která byste si měli osvojit před založením rodiny

S narozením dítěte klesne drtivé většině mladých rodin životní standard. Jeden příjem citelně chybí, naopak náklady rostou závratnou rychlostí. Chytrými úsporami ale můžete problematickou situaci zvládnout.
, Časopis Maminka
10. 3. 2015
Úsporná opatření, která byste si měli osvojit před založením rodiny

Založit rodinu je zkrátka drahé, proto je dobré nevyhazovat peníze oknem. K tomu vám pomůže promyšlená strategie úspor. Jedním z největších výdajů jsou platby za energie, tedy zejména za elektřinu a plyn. V tomto případě je ideální brát obojí od jednoho dodavatele. „Brát elektřinu a plyn od jednoho dodavatele se vyplatí, protože si vše můžete vyřídit na jednom místě, což vám ušetří čas i peníze,“ radí Jiří Tyc, energetický expert. 

Kde peníze utíkají 

V případě domácí spotřeby elektřiny je zásadní, zda používáme elektřinu pouze na vaření a svícení, nebo i pro ohřev vody a vytápění. „Když se podíváme na spotřebu elektrické energie v domácnostech, nejvíce jí spotřebujeme právě na topení. Dalšími dvěma největšími žrouty elektřiny jsou ohřev vody a vaření. Z běžných spotřebičů, které máme doma skoro všichni, je hlavní lednička. A protože se nejvíce vyplatí šetřit tam, kde utíká nejvíce peněz, je dobré zateplovat a v případě výměny oken uvažovat o oknech trojitých. A když to vezmu z gruntu, pokud uvažujete o novém domku, tak rozhodně v pasivním standardu. Sám v takovém již čtyři roky bydlím a je to paráda,“ radí Tyc. 

Budíček do sprchy 

Protože zásoby energetických zdrojů pomalu, ale jistě mizí, každý z nás by měl šetřit nejen kvůli sobě a své peněžence, ale i s ohledem na další generace. „Pokud jde o běžné používání energie, je dobré se zamyslet, jestli si dopřát každý den plnou vanu horké vody a guláš s knedlíky, nebo zda mi stačí sprcha a občas studená večeře. Dnes se dělají i speciální budíčky do sprchy, aby člověk věděl, že už toho bylo dost. Dále se můžeme podívat na další spotřebiče.

Když potřebuji vyměnit starou myčku, pračku nebo jiný spotřebič, je dobré se zajímat o příkon toho nového. Co se ale myslím nevyplatí, je preventivně vyměňovat staré spotřebiče, přestože stále slouží. Pokud investuji do nových žárovek, doporučuji LED svítidla, svítí dobře a neobsahují rtuť jako běžné úsporky,“ vysvětluje energetický expert, který několikrát měsíčně jezdí do českých škol vysvětlovat dětem, proč je třeba energiemi šetřit.

„Jednou se mne někdo ptal, zda je lepší šetřit za elektrické světlo a svítit svíčkami. Svíčku si s manželkou rádi zapálíme pro hezčí večer, ale pracovat se u toho moc nedá. A je otázka, zda výroba svíčky nakonec není energeticky víc náročná než elektrické světlo,“ dodává Jiří Tyc. 

A zhasínat bude kdo?  

Tuto větu asi slyšeli nejen členové rodiny Jaroslava Duška v Pupendu, ale i řada z nás. Důsledné zhasínání a vypínání elektrických spotřebičů se skutečně vyplatí. Kromě toho je dobré prát spíše na nižší teploty a používat úsporný program i v myčce na nádobí. Prát a mýt nádobí v těchto spotřebičích bychom navíc měli až tehdy, když jsou skutečně plné.

V mnoha domácnostech hrají televize či CD přehrávač, aniž by je kdokoli sledoval a poslouchal, stabilně zapnuté bývají i počítače. Někteří lidé mají neustále v zásuvce nabíječku na mobil a jsou přesvědčeni, že pokud nic nenabíjejí, nic ani nespotřebují, což je bohužel omyl.

Vyšší spotřebu způsobuje rovněž opakované dlouhé stání před otevřenou ledničkou a ukládání ještě horkých potravin do chladničky či mrazáku.

Na WC je také možné instalovat dvojí splachování – úsporné třemi litry vody a důkladné šesti litry. Nezanedbatelnou úsporu znamená také vaření v tlakovém hrnci. 

Vařte a ušetříte 

Další zásadní položkou v rodinném rozpočtu je jídlo, patří totiž k nejvyšším. I na jídle se přitom dá ušetřit, aniž by bylo třeba slevovat na kvalitě, kterou většina rodičů považuje za důležitou.

Vyplatí se nakupovat ve slevových akcích, ale pouze tolik potravin, kolik stačíme sníst či se nám vejdou do mrazáku. Zkuste se při vaření podívat také do nejrůznějších kuchařek, jichž je dnes na trhu opravdu velké množství, a jistě v nich najdete řadu docela levných surovin (příkladem mohou být jáhly, kuskus nebo pohanka), z nichž vykouzlíte spoustu slaných i sladkých jídel.

Omezte nákup hotových jídel, pijte vodu z kohoutku a balenou vodu přenechte pouze kojencům a batolatům. A pozor, do obchodu nechoďte hladoví, koupíte toho mnohem méně. 

Krizový plán 

Pokud se vaše situace blíží skutečné krizi, je třeba učinit potřebná opatření. Přestaňte chodit do restaurací a jezdit autem, využívejte MHD, a kam to jde, jděte pěšky.

Nekupujte žádné věci, které nejsou nezbytně nutné. Pak si jeden měsíc pečlivě zapisujte vše, za co jste vydali peníze včetně těch nejmenších částek. Zřejmě budete překvapeni, jak se nám nenápadně koruny kutálejí z peněženek, aniž bychom si toho všimli. Stačí tu časopis, tu pamlsek pro děti, tady parkovné a dohromady z toho vyjde částka, kterou byste mohli upotřebit na mnohem důležitější věci.

Vyměňte posilovnu za procházky nebo běh v lese, místo složenek používejte internetové bankovnictví. Tímto způsobem našetřete dopředu částku, kterou obvykle potřebujete na nutné výdaje na půl roku. Pak můžete být v klidu, protože případnou ekonomickou krizi vaše rodina zvládne. 

Šetřit na dětech? 

Většina z nás míní, že na dětech by se šetřit nemělo. Není to ale tak úplně pravda. Například kojenecké plenky a dětskou výživu můžete koupit s výraznými slevami. Že nebude mít značkové dupačky, ale oblečení po kamarádčiných dětech, bude vašemu kojenci srdečně jedno.

Na čem by se skutečně nikdy šetřit nemělo, jsou věci, které ovlivňují zdraví, či dokonce život. Máme na mysli zejména boty a autosedačku, jež může vašemu drobečkovi dokonce zachránit život. 

Témata: Časopis Maminka, Váš domov, Peníze a kariéra, Elektrický spotřebič, Ohřev, Dlouhé stání
Mohlo by vás zajímat
Oprašte tradici vánočních přání. Vyrobte si je sami, třeba z knoflíků
Chřipková sezóna v těhotenství. Jak ji zvládnout bez úhony a na co si dát pozor?
Nádherné adventní věnce. Inspirujte se nápady pro rok 2017
Zvládla jsem operaci apendixu v těhotenství

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu