Maminka.czPeníze a kariéra

Úsporný balíček 2011

, Časopis Maminka
22. 12. 2010
Úsporný balíček 2011
Hledání možných úspor v rodinném rozpočtu je cestou, jak se nedostat do finančních problémů a moci více spořit (třeba na studium pro děti či dovolenou). Kde je tedy nejlepší a nejsnazší začít?

Umění šetřit je velmi cenná vlastnost. Neustálým kontrolováním v každém okamžiku, při nákupu, vypnutí a zapnutí televize, každodenním neustálým zapisováním všech korunových výdajů ztrácíme radost ze života.

Pro rodinné finance je však neméně důležité snažit se zvýšit příjmy. Jenom v takovém případě si můžeme dovolit vyšší výdaje.

Nakupování je věda

V dnešní době může být tak jednoduché a zábavné, že často hromadíme věci, které vlastně ani nepotřebujeme. Nabídka zboží je veliká, konkurence široká, obchodní střediska tak lákavá a nakupování přes internet snadné, odolat je mnohdy velmi těžké. Jestliže chcete hledat úspory na výdajové stránce vašeho rodinného rozpočtu, začněte tím, že budete kupovat skutečně jen to, co potřebujete.

Oblečení, spotřební zboží pořizujte v cenových relacích, které odpovídají vašim současným příjmům. Umění nakupovat totiž může být velmi těžké. U potravin se osvědčuje tradiční postup podle předem připraveného lístečku a nechodit do obchodu každý den, u oblečení ušetříme v posezonních slevách.

Na dluhy s rozumem

Každý úvěr je potřeba jednou zaplatit, a to včetně nemalých úroků. Každý nový je proto potřeba předem důkladně zvážit - zda je opravdu nutný a jestli si na danou věc nemůžeme raději postupně našetřit (například na spotřební zboží).

Ušetřit se dá skoro vždycky

Než přistoupíte k razantnímu snižování výdajů (třeba zrušení trvalých příkazů na stavební spoření, odložení přestavby dětského pokojíčku, zrušení jazykového kurzu…), omezte nejprve povinné výdaje na minimum. Vyzkoušejte a uvidíte, třeba to bude stačit. Kde tedy začít?

Čtěte také: Vaše Adéla: Každá koruna se hodí?

* Optimalizujte splátky Většina z nás splácí nějaký úvěr. Mladé rodiny zpravidla ten na bydlení. Během několika let se však situace na finančním trhu určitě změnila. Po skončení doby fixace hypotéky není nikdy na škodu zkusit se podívat na nynější nabídku ostatních bank. Refinancováním hypotéky můžete výrazně ušetřit, je však zapotřebí důkladně prostudovat nabídku konkurence a rodinné priority (například prodloužení doby splácení). Při vyšší hypotéce je i několik desetinek u RPSN velmi významných (RPSN je údaj, jenž představuje procentuální podíl z dlužné částky, který musíme zaplatit během roku v souvislosti se splátkami dluhu, a dalších vedlejších poplatků, jako je mimo jiné poplatek za zpracování úvěru nebo hypotéky…).

* Co takhle úspornější vůz? Bez auta se dneska obejde málokterá rodina, to vám řekne každý. Roční výdaje spojené s jeho provozem však nejsou rozhodně malé. Správným výběrem rodinného vozu tak můžete hodně ušetřit. Při stejných kilometrech budete mít nižší výdaje za benzin a povinnou pojistku (čím nižší obsah, tím méně platíte). U menších vozů jsou levnější i nové pneumatiky a náhradní díly. Opravy u benzinových aut jsou opět levnější. Úsporné vozy přitom nejsou dražší. Čím více jezdíte, tím více můžete správným výběrem auta podle vaší rodinné situace (počtu dětí, jestli autem jezdí některý člen rodiny každý den…) ušetřit.

* Minimalizujte poplatky Bankovní poplatky (například za vedení účtu, za zpracování bankovních příkazů, za výběr z bankomatu…) patří v Česku mezi nejvyšší v Evropě. Jen se schválně podívejte, kolik měsíčně zaplatíte své bance za tyto služby. U některých finančních institucí jsou tyto poplatky minimální.

Uspořit lze také ponecháním pouze jednoho jediného bankovního účtu v rodině a jeho vedením přes internet. V tomto případě jsou u některých bank poplatky poměrně nízké. Internetovým bankovnictvím z pohodlí svého domova ušetříte nejenom čas (kupříkladu oproti placení na poště), ale i peníze, a to při každé platbě. Uspořit můžete také pouhou změnou banky.

* Telefonujete nejlevněji? Měsíční výdaje za telefon tvoří významnou položku ve většině domácností. Konkurence operátorů je poměrně velká a nabídka pravidelně aktualizovaná. V mnoha případech se tak dá najít výhodnější tarif nebo levnější poskytovatel. Oblíbenou alternativou k telefonním hovorům je volání z domova přes počítač. Stačí být připojený k internetu a je to zadarmo.

* Rodinné pojistky Povinné pojištění vozidla nebo domácnosti jsou dvě typické pojistné smlouvy, u kterých se vyplatí každoročně „zkontrolovat konkurenci“. Často lze odchodem k jiné pojišťovně nebo přechodem na jiný typ smlouvy ročně ušetřit více než tisíc korun.

* Elektřina Náklady na elektrickou energii jsou rok od roku vyšší. Šetřit se na její spotřebě dá mnoha způsoby. Jak? Nakupovat kvalitní spotřebiče s nízkou spotřebou (A++), používat úsporné žárovky místo klasických, důsledně zhasínat vypínače, úplně odstavovat všechny elektrické spotřebiče, používat plynový sporák místo elektrického, „nesvítit pánubohu do oken“ a podobně.

* Voda a teplo Rovněž výdaje za vodu a teplo se dají rozumně snížit. Za rok může v takovém případě činit úspora až několik tisíc korun. Pořízení plastových oken, dobré izolace, myčky na nádobí, nepřetápění místností v bytě, sprchování místo koupání nebo kontrola kohoutků jsou cestou ke snížení spotřeby vody a tepla.

Čtěte také: Vaše Adéla: Každá koruna se hodí?

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

maminka predplatne
Témata: Časopis Maminka, Peníze a kariéra, Bali, Stavební spoření, ČSOB, Tradiční postup, Elektřina, Balíček, Splátka, Vedení účtu, Náhradní díl, RPSN, Bál

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?

Horoskopy

Beran Moc dobře víte, že zima ještě neřekla svoje poslední slovo, a proto se patřičně připravíte. Ledoví muži…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dina, Bonifác, Aglaja

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné